Hlavní navigace

Jak vybrat nejlepší procesor pro herní počítač - 2. díl

28. 7. 2010

Sdílet

Prozradíme vám, které procesory se hodí do strojů určených hráčům počítačových her.

V dobách, kdy se na trhu vyskytovaly pouze jednojádrové procesory, bylo porovnání jejich výkonu poměrně snadné. Dnes je situace pro potenciálního zájemce o koupi procesoru daleko složitější. Jde o to, že v prvé řadě výkon procesoru neurčuje jen počet jader a taktovací frekvence, ale i spousta dalších funkcí – za všechny jmenujme třeba režim Turbo, který složí pro automatické přetaktování jednotlivých jader, či dokonce integrovaný grafický čip.

Pak je zde ještě další překážka, kterou výrobce procesoru zájemci o jeho koupi klade – jde o to, že dříve bylo poměrně jasným měřítkem výkonu procesoru jeho název a taktovací frekvence, dnes se procesory označují různými nesrozumitelnými zkratkami obsahující troj nebo čtyřciferná čísla, a občas se za tímto číslem vyskytují ještě nějaké další znaky.

Anno 1404

Abychom se pokusili vnést do této problematiky trochu světla, otestovali jsme 50 nejnovějších procesorů. Při testech jsme se zaměřovali zejména na výkon v počítačových hrách a na poměr ceny k výkonu procesoru. Výkon procesoru jsme měřili na počítačové hře Anno 1404 (rozlišení 1680×1050 pixelů, maximum detailů, grafická karta Radeon HD 5870), což je strategie, která při hraní na počítači vyžaduje skutečně vysoký výkon a která se velmi dobře hraje na čtyřjádrových procesorech. Bohužel již dlouhou dobu platí, že ne všechny novější hry jsou programovány tímto nejmodernějším způsobem, a tak se musí s tímto faktem vypořádat všechny procesory. Výjimkou je například hra Dirt 2 (v našich testech běžela v rozlišení 1680×1050 pixelů, maximum detailů).

Dirt 2

Tato hra využívající rozhraní DirectX 11 sice využívá dvoujádrové procesory na maximum, další jádra ale již využít nedokáže a pro vyšší výkon pak hra s výhodou využívá vyšší taktovací frekvenci. Stejně tak jako hra Dirt 2 se chová řada nejnovějších her, takže výsledek benchmarku dává informaci o tom, jak se procesor chová v těch hrách, které nedokáží využít výhod dalších jader v procesoru.

My jsme všechny výsledky benchmarků z her Anno 1404 a Dirt 2 sloučili dohromady a zjistili tak průměrný výkon vyjádřených v počtu snímků za sekundu (fps).  Záměrně jsme při benchmarcích vynechali syntetické benchmarky a měření v různých rozlišeních, jako je například rozlišení 800×600 pixelů s minimem detailů. Je pravdou, že pak jsou rozdíly mezi jednotlivými procesory ještě větší, nicméně s hrami, které jsou takříkajíc doma v realistických rozlišeních a nastaveních grafické karty, nemají vůbec co dělat.

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/procesory-pro-herni-pocitace-i-11303

 

Kategorie do 3750 Kč

Stejně jako v cenovém segmentu do 2500 Kč dominuje firma AMD se svými procesory i v segmentu do 3750 Kč, a to svými cenově výhodnými čtyřjádrovými procesory. Jako prvního zástupce této cenové kategorie lze uvést odlehčenou verzi procesorů série Athlon II X4 bez vyrovnávací paměti cache L3 s cenami od 2750 Kč, ještě lepší poměr cena/výkon pak nabízí Phenom II X4 925 se čtyřmi jádry a taktovací frekvencí 2,8 GHz, který se dá pořídit za cca 3250 Kč. Se svým výpočetním výkonem na úrovni 56,7 fps v našich testech hravě překonává cenově výhodnější procesory se dvěma či třemi jádry, a nabízí technologii na současné úrovni za odpovídající cenu. Pokud hledáte nejvýhodnější čtyřjádrový procesor, pak neváhejte.

Od firmy Intel pořídíte v této cenové relaci pouze procesory současné série Core i3. Tyto procesory jsou zvláštní tím, že obsahují integrovaný grafický čip s podporou DirectX 10. Současné hry však na počítačích s těmito procesory přehrajete maximálně s omezeným zobrazováním detailů. Následující tři procesory Core i3 530, 540 a 550 (2750 Kč, 3625 Kč a 3750 Kč) se od sebe liší jen minimálně, a to taktovacími frekvencemi, jež se pohybují v intervalu od 2,93 GHz do 3,2 GHz. To se samozřejmě projevuje i v drobných rozdílech při porovnání jejich výkonu. Nejlepší poměr cena/výkon je u procesoru Core i3 530 za 2750 Kč.

 

 

Procesory Core I3 sice mají integrovánu technologii Hyperthreading, a tedy dokáže zpracovat současně až čtyři vlákna, skutečná jádra však má pouze dvě. Vzhledem k tomu, že kromě hry Anno 1404 nedokáže využívat technologii Hyperthreading žádná nám známá hra, pohybují se výsledky benchmarků procesoru Core i3 na úrovni cenově výhodnějších procesorů Athlon II X3 a Phenom II X2. Počítačovým hráčům tedy procesory ze série Core i3 nedoporučujeme, zejména když výše zmíněný Phenom II X4 925 (3250 Kč) předčí svým výkonem nejdražší procesor Core I3 550 (3750 Kč), když dosahuje výkonu 56,7 fps oproti 44,6 fps u naposledy zmíněného procesoru. Jedná se o více než 25 procent vyšší výkon. Navíc je z pohledu do budoucnosti díky čtyřem jádrům daleko perspektivnější.

 

Do 5000 Kč

Do 5000 Kč můžete mít od firmy AMD čtyřjádrové procesory taktované na vysokých frekvencích – za všechny uvedeme například Phenom II X4 955 taktovaný na 3,2 GHz a Phenom II X4 965 taktovaný na 3,4 GHz. Velmi dobrý poměr cena/výkon nabízí procesor X4 955 a se svým výkonem 62 fps se může měřit i s těmi nejdražšími procesory. Kromě toho má volně nastavitelný násobič, což značně usnadňuje jeho přetaktování.

Od firmy Intel získáte za 5000 Kč jen několik současných procesorů. Jedním z nich je Core i5 650 za 4625 Kč. Bohužel má tento procesor stejně jako všechny procesory série i3 pouze dvě jádra a integrovaný grafický čip, podporuje ale režim Turbo od Intelu, což je technika, která napomáhá automatickému přetaktování jednotlivých jader v závislosti na vytížení procesoru. Nicméně ani přes všechny tyto funkce se procesor Core i5 650 nemůže, co se týče výkonu, rovnat čtyřjádrovým procesorům od firmy AMD. Dosahuje totiž výkonu pouhých 48,7 fps, zatímco již zmíněný Phenom II X4 955 prodávaný za 3875 Kč dosahuje výkonu 62 fps. Hráči v tomto případě stojí před jasnou volbou.

Za 5000 Kč si v tomto segmentu můžete od Intelu koupit první moderní čtyřjádrový procesor Core i5 750. Na rozdíl od procesorů Core i5 série 6xx se zde pracuje se čtyřmi skutečnými jádry, mají režim Turbo, nicméně chybí jim pouze funkce Hyperthreading. Při našich testech výkonu dosáhl 50,1 fps, což je méně než konkurence v podobě Phenomu II, nicméně kdo upřednostňuje procesory Intel, získá v procesoru Core i5 750 čtyřjádrový procesor s nejlepším poměrem cena/výkon.

skoleni

Pro příznivce procesorů AMD máme skvělou zprávu – za cenu do 5000 Kč si můžete dokonce koupit šestijádrový procesor, konkrétně Phenom II X6 1055T. Jak již znak T v názvu procesoru napovídá, disponuje tento procesor X6 1055T od AMD obdobu režimu Turbo od Intelu a tedy rovněž taktuje jednotlivá jádra podle jejich výkonu. Přítomnost dalších dvou jader navíc však při hraní žádné současné hry nepřináší při srovnání se čtyřjádrovými procesory žádný nárůst výkonu. I přesto jsou výsledky našich testů výkonu u procesoru X6 1055T (za 5000 Kč) skvělé. Dosáhl totiž výkonu 62,1 fps, který je ale naprosto srovnatelný s daleko cenově výhodnějším procesorem Phenom II X4 955 (62 fps, 3875 Kč). Z hlediska budoucnosti je procesor X6 1055T se šesti jádry daleko perspektivnější.

I procesor Core 2 Quad od Intelu rovněž dokazuje, co se v něm skrývá. Výkon vyjádřený v fps odpovídá při stejné taktovací frekvenci výkonu procesorů série Phenom II, takže majitelé procesoru Core 2 Quad (který je na trhu od roku 2007) se nemusí žádnými plány na upgrade vůbec zabývat. Pokud se však budete rozhodovat, zda si koupit nový procesor, pak cena tohoto typu je v současnosti přece jen příliš vysoká.