Hlavní navigace

Proč a jak ženy nakupují online?

Sdílet

Která žena by neměla ráda nákupy! Koupit něco hezkého pro sebe, dárek pro manžela, nebo překvapení pro děti. Chodit jen tak po obchodech a zjišťovat, co teď letí... Ale kde na to všechno brát čas?

Proč a jak ženy nakupují online?

Dá se stihnout nakupování společně s prací, domácností, péčí o muže a děti? Ano, dá! Stačí jen namísto do ulic vyrazit na internetovou síť!

ženyInternet již dávno není jen výsadou mužů. Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu dosáhl v roce 2008 počet žen na internetu hranice 50%. Mužů je sice na síti přibližně o 8% více, ženy zde ale tráví více času a navštěvují větší množství internetových stránek. Nejčastěji tráví čas na internetu komunikací (e-maily, chaty, internetové diskuze), hledáním informací a nakupováním. Online nakupování sice v Česku ještě ani zdaleka nedosahuje čísel, která jsou běžná pro státy severní nebo západní Evropy, patří ale mezi nejrychleji rostoucí internetové činnosti českých uživatelů.


Rozdíl mezi online nakupováním mužů a žen

Kniha Marketing to Women, jejíž autorkou je Marti Barletta, upozorňuje na zajímavý rozdíl mezi nákupním chováním mužů a žen. Muži jdou při nakupování většinou přímo k cíli. Vyhledají si potřebný produkt, vyberou nejlepší kombinaci vlastností a ceny dle svého uvážení a nakoupí. Ženy nejdříve zkoumají, porovnávají, diskutují, pak teprve nakupují. Ženy sázejí více na rady a vlastní pocity, muži na vlastnosti produktu a značku.


Vyrážíme na online nákupy!

Na internetu lze vybírat z nabídek tisíce obchodů a jejich výběr nemusí být vždy snadnou záležitostí. Protože každá žena má svůj vlastní styl, nemůžeme vám říct, který internetový obchod je nejlepší. Přiblížíme vám ale možnosti online nakupování a postupně vám dáme tipy na zajímavé a trendy internetové obchody. Pokud nemáte s online nakupováním zkušenosti, máte z něj obavy, nebo jen nevíte jak a kde začít, možná vám pomůže první část našeho seriálu o online nákupech pro ženy. Začneme již zmiňovaným zkoumáním, porovnáváním a diskutováním:


Internetové srovnávače


ženyInternetové srovnávací služby porovnávají ceny zboží na jednotlivých internetových portálech. Zbožím nejsou myšleny jen elektrospotřebiče, ale i oblečení, sportovní potřeby, knihy, nebo třeba zájezdy. Najdete zde srovnání statisíců produktů. Hledat můžete podle zadaných kritérií jako je druh výrobku, funkce, cena nebo značka. Zjistíte, že například cena jednoho fotoaparátu nebo kamery se v jednotlivých obchodech může lišit i o několik tisíc korun. Kromě nejlepší ceny výrobku zde často naleznete také hodnocení internetových obchodů samotnými zákazníky a recenze produktů. To vám pomůže vybrat skutečně nejlepší nabídku. Nejnižší cena totiž není vždy to nejlepší kritérium. Důležité je také, jaké má internetový obchod dodací lhůty a jak kvalitní služby zákazníkům poskytuje. Některé srovnávací portály přinášejí navíc pravidelné informace o nových technologiích a produktech a poskytují rady pro jejich správný výběr.

 

Co nabízí český internet?

Na českém internetu najdete srovnávacích stránek poměrně velké množství. Vyzkoušet můžete například Heureka.cz, Monitor.cz, Srovnavame.cz, SrovnaniCen.cz, Hledejceny.cz, NejlepsiCeny.cz  a další.

heurekaPro hledání výrobků a cen u internetových prodejců v USA dobře poslouží PriceGrabber.com, nebo Google.com/products. Vyhledávač NexTag funguje pro čtyři země. Vyhledává zboží a srovnává ceny obchodů v USA (nextag.com), Velké Británii (nextag.co.uk), Německu (nextag.de) a Francii (nextag.fr).


Nenechtesenapalit.cz

nenechte

 

Server Heureka připravil speciální stránky Nenechtesenapalit.cz, které radí uživatelům internetu s online nákupy. Přináší tipy jak na internetu nakupovat, popisují postup celého online nákupu, shrnují práva kupujících a upozorňují na nejčastější prohřešky internetových obchodů. Nenechtesenapalit.cz má zbavit uživatele strachu z online nakupování. Nabízí možnost pomoci v nouzi i rady odborníků. Nechybí ani diskusní fórum, kde si můžete s ostatními uživateli a zákazníky vyměňovat informace a rady.

 

žena

 

 

Bezpecnynakup.cz

Sdružení obrany spotřebitelů se podílí na vzniku webových stránek bezpecnynakup.cz, na nichž lidé najdou rady jak bezpečně nakupovat na internetu. Do projektu je zapojena i Asociace pro elektronickou komerci, která sdružuje tuzemské internetové obchodníky. Stránky měly být oficiálně spuštěny někdy v únoru, zatím ale funkční bohužel nejsou. Dá se ale předpokládat, že se tak stane někdy v nejbližších dnech.

 

 

 

Internetové diskuze o online nakupování

Pokud byste chtěly s ostatními ženami probrat jejich zkušenosti s nakupováním na internetu a získat tipy na zajímavé stránky a spolehlivé obchody, máte možnost zapojit se do nákupních diskuzí některých internetových magazínů pro ženy. Speciální diskusní fórum věnované internetovým nákupům má například Dama.cz, nebo Chytrazena.cz


internetInternetové nakupování v knižní podobě

Pokud čtete rády v dopravních prostředcích, například cestou do práce, můžete si problematiku nakupování na internetu „nastudovat“ z knihy. Kniha Internet pro ženy věnuje všem činnostem, které ženy na internetu běžně provádějí a popisuje je srozumitelným způsobem. Přečtete si v ní jak hledat webové stránky, informace a výrobky. Dozvíte se, jak probíhá nakupování na internetu – od výběru obchodu a zboží, přes nákup, až po volbu dopravy a platbu. Pak už vám nebude nic bránit v tom, abyste mohla vyrazit na online nákupy. Knihu seženete za cenu okolo 200 Kč.

skoleni


Komentář: Online nakupování má spoustu výhod. Je velmi jednoduché a pohodlné. Nemusíte čekat v dlouhých frontách, ani se mačkat v přeplněných obchodech. Na internetu se dá pořídit téměř vše a často za velmi výhodné ceny. Můžete nakupovat kdykoliv a odkudkoliv - třeba z práce, nebo z domova. Zboží vám přijde až domů. Nakupujete-li v internetovém obchodě, platí na zboží možnost vrácení peněz do 14 dnů bez udání důvodu. Pokud se i přesto nákupu na internetu bojíte, třeba proto, že si zboží nemůžete prohlédnout na vlastní oči, máte strach z reklamace, nebo složitosti online nákupního procesu, zkuste si nejdříve potřebný produkt vyhlídnout v kamenném obchodě a pak koupit na internetu. Brzy zjistíte, že online nakupování má své kouzlo a dokáže ušetřit spoustu času i peněz.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).