Hlavní navigace

Proč už není otázka upgradu na Windows 10 tak problematická

18. 3. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Hledání odpovědi na otázku, zda provést upgrade na nejnovější verzi Windows 10, řeší spousta uživatelů už od okamžiku, kdy je tato nová verze k dispozici.

Za chvíli tu s námi budou Windows 10 celý rok a naprostá většina těch největších chyb již byla opravena.

Jak je to tedy s často omílanou otázkou upgradu na Windows 10 nyní?

 

Stručná odpověď: Pokud máte na počítači nainstalován operační systém Windows 8.1, pak je upgrade na Windows 10 s nejvyšší pravděpodobností žádoucí. Pokud však používáte operační systém Windows 7, pak s upgradem na Windows 10 nespěchejte. I když odpověď na otázku týkající se upgradu na Windows 10 je samozřejmě daleko komplikovanější.

Loni na konci července jsme uživatelům doporučovali, aby se zdarma nabízeným upgradem na Windows 10 alespoň tři měsíce počkali. Tři měsíce už uběhly, ostatně uběhly i další měsíce a pravděpodobnost, že budou Windows 10 na vašem počítači běžet stabilně a že bude uspokojivě vyřešena i otázka kompatibility, je poměrně vysoká (i když samozřejmě bez záruky). Ale stojí veškerá ta námaha vynaložená na učení ovládání nového operačního systému a možná problémy za to?

Používáte-li operační systém Windows 8.1, pak s nejvyšší pravděpodobností ano. Windows 10 vám nabídnou daleko lepší uživatelské rozhraní bez dvou různých prostředí, které většinu uživatelů jen matou. Budete mít zpátky nabídku Start a protentokrát bude tato nabídka Start upravena i pro snadné ovládání dotykem.

Pokud ovšem dotykovou obrazovku na svém počítači nemáte a pokud používáte Windows 7, pak vás pravděpodobně nová nabídka Start nijak zvlášť neosloví. Windows 10 obecně mají oproti Windows 7 pouze několik vylepšení, která jsou povětšinou známa uživatelům Windows 8.1. Typickým příkladem je přepracování Průzkumníka Windows (nyní Průzkumníka souborů) a Správce úloh, aby se dali ovládat daleko jednodušeji. Ano, jedná se o povedená vylepšení, nicméně nejsou nijak převratná.

Jednou z funkcí, která ve Windows 10 ve srovnání s Windows 8.1 a Windows 7 rozhodně stojí za to, jsou virtuální pracovní plochy. Pokud tedy budete chtít spouštět různé aplikace na různých pracovních plochách, už nebudete muset instalovat žádný program třetí strany.

Windows 10 ovšem mají i několikero nevýhod. Windows 10 totiž obsahuje i problematické komponenty, které nemají daleko k chování spywaru. Tyto funkce je třeba pro zachování soukromí vypnout.

Naše hlavní počítače, na nichž píšeme články, mají nainstalovaný operační systém Windows 7. Kromě toho máme notebooky, na nichž byl původně nainstalován operační systém Windows 8 a které jsme upgradovali na Windows 10 hned, jak to bylo možné. Bohužel nás potkala řada hrůzných zážitků týkajících se problémů s kompatibilitou a s obrazovkami „modré smrti“ (BSOD).

MIF21

Pravdou ovšem je, že tyto problémy jsou nyní pryč a ty zbylé nejsou nijak zásadní. Windows 10 jsme si tak oblíbili, že již nepoužíváme naše iPady.

Pokud se rozhodnete pro upgrade na Windows 10, mějte na paměti, že se nejedná (alespoň zpočátku) o nic nevratného. Po upgradu totiž máte 30 dní na to, abyste se mohli vrátit ke své staré verzi. I v dalších měsících bude Microsoft pokračovat v integraci nových vylepšení. Pokud byste je však nechtěli, vězte, že máte stále možnost tyto upgrady potlačit.