Hlavní navigace

Přizpůsobte si navigační podokno v Průzkumníku souborů - 2.díl

18. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © koya79 - Fotolia.com
Průzkumník Windows (či Průzkumník souborů) obsahuje v levé části okna navigační podokno, které vám má pomoci při výběru složek. Toto okno má rozličné možnosti přizpůsobení.

Program Průzkumník Windows (ve Windows 8 Průzkumník souborů) je praktickým správcem souborů, který je integrován přímo do Windows. Jedná se o velmi všestranný program s řadou možností konfigurace. Orientaci v diskových jednotkách, složkách a souborech usnadňuje i navigační podokno. Přečtěte si, jak se jeho konfigurací  dá zefektivnit práce s tímto správcem souborů!

 

Předcházející díl

Sekce Knihovny

V sekci Knihovny je ale situace poněkud komplikovanější. Knihovny ve Windows slouží k seskupování datových souborů do jednotlivých kategorií, jako jsou kupříkladu Dokumenty nebo Obrázky. Uživatelé operačního systému Windows 7 najdou sekci Knihovny přímo pod sekcí Oblíbené položky.

Pokud však pracujete ve Windows 8, pak sekci Knihovny vůbec nenajdete, alespoň doté doby, než upravíte konfiguraci Průzkumníka souborů. Klepněte v Průzkumníku souborů na záložku Zobrazení. Poté u levého okraje pásu karet klepněte na položku Navigační podokno a zde vyberte položku Zobrazit knihovny.

Navigační podokno v Průzkumníku

Sekce Knihovny se pak objeví mezi sekcí Tento počítač a sekcí Síť.

Chcete-li do již vytvořené knihovny přidat další složku, pak na ni klepněte pravým tlačítkem myši a z místní nabídky, která se objeví, vyberte položku Zahrnout do knihovny. Následně pak ještě musíte vybrat knihovnu, v níž má být tato složka zahrnuta. Tento postup však samozřejmě nebude fungovat pro složky, které již v knihovně jsou zahrnuty.

Zahrnutí složky do knihovny

Chcete-li naopak z knihovny nějakou složku odebrat, klepněte na tuto složku v sekci Knihovny v navigačním podokně pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte položku Odebrat umístění z knihovny.

Odebrání složky z knihovny

Chcete-li vytvořit knihovnu, klepněte v navigačním panelu na položku Knihovny. Ve Windows 7 pak klepněte v panelu nástrojů, který se nachází v horní části okna, na položku Nová knihovna. Ve Windows 8 klepněte na záložku Domů a poté postupně klepněte na ikonky Nová položka > Knihovna.

Vytvoření nové knihovny

Tip do článku  - cybersecurity

V každém případě nezapomeňte novou knihovnu pojmenovat. Pak do ní můžete způsobem popisovaným výše zahrnout složky.

Pokud chcete knihovnu odstranit, klepněte na ni v navigačním podokně pravým tlačítkem myši a z místní nabídky vyberte položku Odstranit.