Hlavní navigace

Připravuje se USB 3.0!

19. 9. 2007

Sdílet

Rychlost rozhraní USB 2.0 (480 Mb/s) zřejmě nebude v budoucnu uživatelům dostačovat. Proto už dnes Intel připravuje koncepci nové generace s označením USB 3.0. Propustnost by měla vzrůst až na 5 Gb/s!

Společnost Intel a další IT firmy založily skupinu USB 3.0 Promoter Group, jejímž cílem je připravit USB rozhraní dosahující rychlosti 5 Gb/s. Oproti USB 2.0 s propustností 480 Mb/s by mělo být tedy USB 3.0 cca 10x rychlejší. Propustnost 5 Gb/s je dokonce vyšší, než jakou disponují moderní SATA 2 disky (3 Gb/s).


Technologie USB 3.0 je vyvíjená společně firmami Intel, HP, NEC, NXP a Texas Instruments. Určena bude pro rychlou synchronizaci dat a aplikací v různých oblastech – osobní počítače, spotřební a mobilní elektronika. Vyšších rychlostí je potřeba kvůli zvětšování kapacity hojně užívaných digitálních medií, jejichž velikost často dosahuje 25 Gigabytů a více. Kupříkladu u externích pevných disků, externích Blu-Ray mechanik nebo HD DVD jednotek.

USB 3.0 (Universal Serial Bus) by se měl stát standardem, který bude zpětně kompatibilní s předchozími verzemi USB technologií a bude disponovat i stejně jednoduchou obsluhou a využitím (plug and play).

Technologie si klade za cíl dosáhnout propustnosti 5 Gb/s, bude vycházet z architektury předchozích „kabelových“ verzí USB. Kromě toho bude specifikace USB 3.0 optimalizovaná pro nízké napětí a vylepšené využití protokolů.

Kompletní podoba specifikací USB 3.0 by měla být k dispozici během pevní poloviny roku 2008. Implementace USB 3.0 bude zpočátku probíhat formou samostatného čipu, který výrobci budou moci integrovat na základní desky nebo do přídavných rozšiřujících karet pro PC.

Společnost Intel založila sdružení USB 3.0 Promoter Group s tím, že USB Implementers Forum (USB-IF) bude fungovat jako obchodní asociace pro specifikaci USB 3.0. Členy USB 3.0 Promoter Group jsou HP, Intel, NEC, NXP a Texas Instruments. Jejich cílem je zachovat stávající infrastrukturu uspořádání USB zařízení, ochránit příslušné investice, zajistit stejnou podobu a jednoduchost používání USB rozhraní a zároveň rozšířit možnosti této technologie.

- - Jaroslav Kasal