Hlavní navigace

Přichází Apple TV

6. 4. 2007

Sdílet

Na své širokoúhlé televizi si teď můžete promítat filmy prodávané po internetu, filmové trailery, televizní pořady, hudbu, podcasty a fotografie. Tedy mohli byste kdyby u nás fungoval online obchod iTunes.

Co výrobce uvádí v tiskové zprávě:

Apple TV je jednou ze žhavých novinek, kterou kalifornský distributor spotřební elektroniky a bílých počítačů v letošním roce uvádí na trh. Kolem nového zařízení je o poznání menší hype než jaký provází telefon iPhone, pro nás je ale mnohem zajímavější mimo jiné i proto, že počínaje 5. dubnem se Apple TV prodává v Česku.Apple TV je do jisté míry tím, čím měly, či spíše chtěly být set-top boxy již od konce devadesátých let. Jedná se o zařízení, které připojíte k modernímu digitálnímu (či analogovému) televizoru a počítačové síti (ethernetem nebo Wi-Fi) a následně můžete přehrávat obsah knihovny iTunes z počítačů PC či Mac (tedy filmy, videa, hudbu, fotografie a podcasty). Přístroj je vybaven rozhraním podobným menu iPodu, k ovládání pak slouží miniaturní infračervené dálkové ovládání. Jedná se vlastně o jakousi alternativu ke klasickému DVD přehrávači – ve výbavě přístroje je mimo jiné i interní 40GB pevný disk (na nějž je možné uložit obsah, který chcete mít přístupný i v případě, že nemáte zapnuté PC nebo Mac s iTunes knihovnou).Apple TV disponuje jak digitálním HDMI výstupem s podporou rozlišení až 720p, tak analogovým komponentním výstupem, zcela však chybí výstup kompozitní. Zvuk je možné vyvést buď přes analogový stereovýstup, nebo digitální optický toslink. S okolím dokáže přístroj komunikovat pomocí ethernetového portu či Wi-Fi 802.11 b/g/n, na zadní straně je i USB port, který ale podle tvrzení výrobce slouží pouze pro konfiguraci či upgrade firmware.

Cena pro český trh je 9 160 Kč (tedy 7 697 Kč bez DPH – pro srovnání cena v USA činí 299 USD, tedy zhruba 6 600 Kč bez daně – pozn. red.), prozatím bude Apple TV možné zakoupit v on-line obchodě Apple, a ve specializovaných prodejnách Apple, Bontonland, Datart a Electroworld.

Jak se na věc dívá redakce:
Co je vlastně Apple TV? Uvnitř přístroje se skrývá ULV mikroprocesor Intel Pentium M (či Celeron M) s jádrem Dothan, patrně na frekvenci pod 1 GHz, Grafický čip GeForce Go 7300, čipset i945G (Apple se navzdory grafickému jádru integrovanému v čipsetu rozhodlo osadit samostatné GPU, patrně kvůli akceleraci přehrávání H.264 videa), 256 MB RAM (sdílená i pro GPU), a zvukový čip Realtek ALC 885. Ethernet má na starosti opět čip Realteku RTL8100C, Wi-Fi čipset pochází od Broadcomu, dodavatelem 2,5“ 40GB pevného disku v prvních modelech je Fujitsu. Celé zařízení je patrně vyráběno v továrně společnosti Foxconn v Číně, stejně jako iPody a další výrobky Apple.Jedná se především o konkurenci media center extenderům, které představil před časem Microsoft (ty existují buď jako samostatné set-top boxy nebo jejich funkci dokáže zastat konzole XBOX 360). Pro plné využití Apple TV však potřebujete PC či MAC s nainstalovanými iTunes – z jejich knihovny je totiž hudba a filmy přehrávány (část knihovny lze ale podle všeho překopírovat na disk uvnitř Apple TV).

A tady narážíme na první problém. Veškerý komerční obsah iTunes, tedy hudba, filmy, seriály, u nás není možné nakupovat, protože obchod iTunes v ČR prozatím nefunguje (a v dohledné době patrně ani fungovat nebude – zlí jazykové říkají, že jeho zprovoznění se dočkáme až s přechodem na EURO). Dokonce není ani možné zaregistrovat se do některého zahraničního obchodu iTunes (Německo či USA, kde jsou ceny nejnižší), neboť k tomu je třeba platební karta vydaná bankou v příslušné zemi.

Zatímco pro hudební obsah to není až takový problém (do iTunes můžete prostě zkopírovat svou sbírku MP3 skladeb, jen je třeba správně nastavit údaje do ID3 tagů, aby byla knihovna správně setříděna), v případě filmů je třeba provést konverzi do formátu H.264 či MPEG4 podporovaného iTunes (Apple TV totiž klasické DiVX či XVID nepřehraje). A to je činnost časově náročná a vcelku otravná.Z hlediska přehrávání filmů a videa je tak u nás Apple TV prakticky nepoužitelná (pokud nehodláte investovat čas a energii do konverze své videotéky do potřebného formátu, můžete samozřejmě přehrávat filmy které jste již zkonvertovali pro Ipod, pokud jste ale použili nižší rozlišení iPodu, tedy 320x240 bodů či 320x176 bodů širokoúhle, budou na HD televizoru vypadat naprosto odpudivě). Jediným rozumným využitím je tak přehrávání hudby, podcastů a fotografií v obývacím pokoji s příjemným grafickým rozhraním – to lze ale do značné míry realizovat i pomocí vhodné dokovací stanice pro iPod s AV výstupem.

Zdroj: Apple, The Inquirer, Anandtech
Obrázky: Apple, Anandtech

- - Lukáš Erben

UI21