Hlavní navigace

Prezidentské volby v USA mohou být hacknuty

14. 4. 2008

Sdílet

Spojené státy se letos chystají volit prezidenta pomocí elektronických hlasovacích přístrojů. Tyto přístroje ovšem mohou být hacknuty, jak varovali bezpečnostní experti.

skoleni

"Jak se listopadové volby blíží, nejdůležitější otázkou není, jak odstranit systémové chyby v přístrojích, ale spíše jak je zajistit před podvody", řekl David Wagner, profesor University of California. Wagner byl součástí týmu, který kontroloval hlasovací systémy ve státě Kalifornia během státní revize elektronického hlasování, a problémy, které jeho tým objevil, se dotýkají oblastí napříč Spojenými státy. "Tři systémy, které jsme kontrolovali, jsou tři z těch úplně nejrozšířenějších po celé zemi,“ řekl v diskusi na konferenci v San Francisku. „Určitě se budou využívat ve volbách 2008 – a stále budou zranitelné.“ Úřady, majíce na paměti ruční přepočítávání hlasů na Floridě při volbách v roce 2000, utratily v posledních osmi letech miliardy dolarů za elektronické hlasovací systémy.

Tyto systémy mají za účel zbavit USA dohadů provázejících období počítání hlasů. Problém je, že tyto systémy nejsou dostatečně zabezpečeny, a státy jsou nyní nuceny je používat navzdory chybovým zařízením. Jak řekl Wagner, miliardy dolarů se vyčerpaly. Na jiné systémy už nejsou peníze. Revize v Kalifornii kontrolovala systémy od Diebold Elections Systems, Hart InterCivic a Sequoia Voting Systems, a nakonec jejich použití v letošních volbách povolila, ovšem za určitých podmínek. V průběhu testu Wagner a jeho tým objevili, že mohou do kteréhokoliv z těchto tří systémů zavést virus, který by se později mohl rozšířit po celém okresu a nakonec zkreslit počty hlasů.

Většina kalifornských voličů letos využije papírových hlasovacích lístků, což dává úřadům možnost kontrolovat hlasování přes přístroje, nicméně tuto možnost všechny státy nemají. Kolem jedné čtvrtiny hlasů v nadcházejících volbách bude podaných prostřednictvím elektronických zařízení bez jakýchkoliv papírových záznamů. A dokonce ani státy, které si ponechávají papírové záznamy, automaticky nekontrolují jejich výsledky. Pouze kolem třetiny všech států má záznamy, které jsou pravidelně revidovány. Jak řekl Wagner, je to špatně, protože schopnost určit, zda na systém hlasování zaútočil hacker či nikoliv, je prvořadá.

„Bezpečnost není nejdůležitější. Pro volby je mnohem důležitější schopnost zpětné kontroly. Nedávno bylo Edu Feltenovi, profesoru IT na Princetonu, vyhrožováno právními kroky poté, co ho úřady v New Jersey požádaly o kontrolu hlasovacích přístrojů společnosti Sequoia AVC Advantage. Podle profesora Yasinsaca z Floridy je zde velká nedůvěra mezi těmito dvěma komunitami. „Pro akademiky je velmi těžké přiblížit se prodejcům.“ Prodejci mají strach, že pokud by hovořili s experty na bezpečnost, mohlo by se to rovnat přiznání, že mají v systémech chyby.

- - Pavel Kreuziger, Robert McMillan

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).