Hlavní navigace

Prezentace bez drátů

1. 5. 1999

Sdílet

Jste spokojeni s dálkovým ovladačem u vaší televize, videa, věže atd.? Používáte jej rádi nebo jako nutné zlo? ...


Jste spokojeni s dálkovým ovladačem u vaší televize, videa, věže atd.? Používáte jej rádi nebo jako nutné zlo? Samozřejmě, že je nám příjemné ovládat přístroje beztoho, že bychom za nimi museli stále chodit. Jiná věc je sice naše zdraví, ale to už patří do jiného časopisu. Dálkové ovládání u televize je spíše otázka pohodlí a lenosti, ale jsou situace, kdy se bez něj jen těžko obejdete. A právě mezi takové situace bezpochyby patří veřejné prezentace. Přednášející potřebuje ovládat počítač se svou prezentací, případně na něm něco předvádět – a zároveň se musí pohybovat, gestikulovat, ukazovat. Je jasné, že myš má krátký (případně motající se) kabel a stálé běhání ke klávesnici také není zrovna důstojné. A právě pro takové situace se mohou hodit následující zařízení, která nám k testu zapůjčila společnost AV MEDIA:

FreedomWriter PRO

Velice vtipnou a promyšlenou kombinací touchpadu, funkčních kláves a rozpoznávání textu vzniklo zařízení FreedomWriter. Jde o přístroj přenosný – proto je lehký (370 g) a do ruky dobře padnoucí – ale kromě toho i nabitý funkcemi. Nejjednodušší je použití touchpadu pro ovládání kurzoru. Pokračujeme ale dále: pokud chcete na grafu zvýraznit určitou část či podtrhnout černá čísla v rozpočtu, přepnete se do režimu kreslení a potřebné dokreslíte (jakoby přes prezentované údaje). Když máte trpělivost (naučit se a používat speciální způsob psaní písmen nebo ťukat na zobrazené klávesnici), můžete dopisovat text či čísla. V takové situaci se FreedomWriter stává plnohodnotným ovládacím nástrojem. Pokud vám výše uvedené nestačí, můžete si nadefinovat osm funkčních kláves (spouštění aplikací, funkcí).
Aby vše dobře fungovalo, musíte mít nainstalována Windows 9.x, vypnutý 3D spořič obrazovky a volný sériový port.

VersaPoint a RemotePoint

Tato zařízení jsou v podstatě plně funkční bezdrátové varianty klávesnice a myši. Klávesnice VersaPoint má rozměry běžné klávesnice, bez numerické části, ovšem s touchpadem. Díky hmotnosti 0,7 kg ji lehce unesete a jednoduché připojení (plug&play) vám nic nezkomplikuje. Bezdrátová, infračervená myš, RemotePoint již tak klasicky nevypadá. Jde spíše o jakýsi malý joystick s kolébkovým ovladačem kurzoru a ergonomicky umístěnými tlačítky. Pokud do ní vložíte dvě AAA baterie a nainstalujete k počítači čidlo, můžete se potom pohybovat v okruhu 12 m a počítač vás bude na kliknutí poslouchat.

Autor článku