Hlavní navigace

Převaděč Office 2007 pro Mac

19. 5. 2007

Sdílet

Microsoft představil převaděč dokumentů, který umožní pracovat s Office 2007 dokumenty i ve starších Office balících na systémech Mac. Program je stále řazen jako "beta", nicméně plně postačuje k převodu dokumentů .docx do RTF (Rich Text Format).

UI21

Docx, čili Open XML, je standard dokumentů v nejnovějším balíku kancelářských aplikací Microsoft Office 2007. Společnost vždy vydá nejdříve Office pro Windows (2003, 2007), poté, přibližně půl až rok později, verzi pro počítače Mac (2004 a plánovaná 2008). Jelikož Office 2004 nový formát dokumentů číst neumí, mnozí majitelé Maců se převaděče více či méně hlasitě dožadovali.


Program zvládá jen jednosměrnou konverzi z novějšího formátu do staršího. Naopak to však není potřeba, protože Office 2007 čte i starší verze dokumentů.
Microsoft se rozhodl raději vydat samostatný převaděč, než vytvářet update či nástavbu pro Office, a to zejména aby šetřil síly na vývoj Office 2008 (pro Mac). Společnost již dříve slíbila, že plná funkční verze konvertoru dokumentů bude k dispozici 6-8 týdnů po uvedení Office 2008 a to ve formě update pro Office 2004 Mac. Nějaký čas poté si budou uživatelé moci stáhnout i samostatný program.

Pracuje se i na podobném převáděcím software pro dokumenty Excel a PowerPoint, přesná data vydání však zatím nejsou známa.

Počítače Apple se nového Office 2008 dočkají pravděpodobně ve druhé polovině roku a, stejně jako verze pro PC, bude standardním formátem Open XML. Za pozornost stojí, že Office 2008 bude první verzí tvořenou od začátku pro Macy s procesorem Intel a poslední verzí, která bude podporovat procesory PowerPC, alespoň dle toho, co Microsoft říká.

25MB převaděč je možné stáhnou zde

- - Alexandr Radecký