Hlavní navigace

Přetížení Windows

1. 2. 2006

Sdílet

Srovnávací test šesti tweakovacích programů (CD) Přestože jsou dnešní operační systémy řady Windows ve s...


Srovnávací test šesti tweakovacích programů (CD)Přestože jsou dnešní operační systémy řady Windows ve srovnání se svými o několik let staršími sourozenci zcela jistě inteligentnější, ani zdaleka nemůžeme mluvit o jejich permanentně optimálním výkonu. Vždyť to znáte: provedete "čistou" instalaci systému, vše je v naprostém pořádku a Windows dokazují, že jsou ve formě. Jak ovšem utíká čas, začínají se objevovat první potíže: doba naběhnutí operačního systému se prodlužuje, programy startují se stále větším zpožděním, registr je zahlcen nepotřebnými daty...
ak uvést vše na pravou míru a vlít systému do žil novou krev, aniž by bylo nutné podstupovat poměrně zdlouhavé zálohovací a instalační martyrium? Nebojte se, existuje řešení, které vám pomůže vypořádat se s nejpalčivějšími problémy při každodenním využívání "barevných oken". Existují totiž speciální softwarové aplikace, jejichž pomocí lze nejenom postavit Windows na nohy z hlediska výkonu, ale také ovlivnit jejich chování a vzhled uživatelského rozhraní. Klíč k úspěchu představují takzvané tweakovací programy, které bychom mohli výstižněji charakterizovat jako pomůcky pro optimalizaci práce operačního systému.
Než přejdeme k hodnocení vybraných adeptů, bude nanejvýš vhodné, povíme-li si něco o silných a slabých stránkách vylepšování operačního systému. Začněme radostním konstatováním: při použití správného tweakovacího programu a uvážlivém nastavení relevantních parametrů můžete s velkou pravděpodobností počítat s tím, že výkon vašeho systému se dostane do kýžených "otáček". Navýšení výkonu ovšem není jedinou devizou. Systémy Windows totiž obsahují mnohá nastavení, přepínače a skryté volby, které se nacházejí jaksi "pod povrchem". Řečeno jinými slovy, pro průměrně zdatného uživatele je téměř nemožné se k těmto "featrům" dostat. Jistě, můžeme si vyhrnout rukávy a pustit se do editace registru, ale tato honba za zdokonalením má velice často nedozírné následky. Daleko lepší je pořídit si tweakovací program, jenž vás zpravidla v graficky přívětivé podobě provede celým vylepšovacím procesem. Síla a možnosti ladicích kouzelníků jsou velice rozdílné, i tak je můžeme rozdělit do tří základních skupin. V té první se nacházejí aplikace, které se soustřeďují zejména na maximalizaci výkonu a eliminaci překážek, jež chod systému negativně ovlivňují. Předmětem zájmu další kategorie tweakovacích programů je přizpůsobení vizuálních nastavení, podle nichž se řídí činnost grafického uživatelského rozhraní. Pomocí vizuálních vylepšovačů můžete upravovat základní i pokročilá nastavení týkající se vzhledu operačního systému. Použití vizuálních tweaků se může jevit jako dobrá investice zejména tehdy, pracujete-li na zastaralém počítači, nebo pokud chcete optimalizovat výkon systému na úkor možností grafického rozhraní. V poslední přihrádce se pak nacházejí kombinované tweakovací programy. Ty spojují dobré vlastnosti zástupců dříve prezentovaného softwaru, což znamená, že pro ně není z hlediska výkonnostních i vizuálních prvků problémem systém vyšperkovat.

Upozornění: Jakýkoliv zásah do nitra operačního systému je velice riskantní záležitost. Vzhledem k tomu, že činnost tweakovacího softwaru souvisí právě s realizací změn a modifikací střední, resp. nízké úrovně, je zapotřebí dávat pozor a dodržovat ověřená pravidla bezpečnostní politiky. Jako první věc byste měli provést zálohu svých dat a systémového registru. Dobrým nápadem je i vytvoření systémového bodu obnovení pro případ, že byste s výsledkem práce vylepšovacího programu nebyli spokojeni a chtěli vše uvést do původního stavu. Některé aplikace vycházejí svým uživatelům v tomto směru vstříc a při prvním spuštění vám nabídnou vytvoření bodu obnovení nebo zálohu registru. Zapomínat byste neměli ani na další zásadu: z nabízeného portfolia programů si vyberte svého favorita, kterého budete pravidelně používat. Využívání služeb paralelně spuštěných tweaků nemusí dopadnout dobře, a proto uděláte dobře, když se tomuto scénáři vyhnete. Je to koneckonců podobné situaci, která existuje u antivirového softwaru ani zde není přítomnost většího počtu programů na jednom počítači žádoucí.
Tweak UI

Výrobce: Microsoft Corporation
Hodnocení: HHHHH
Podporované operační systémy: Windows XP, Windows Server 2003
Web: www.microsoft.com/windowsxp/downloads/powertoys/
xppowertoys.mspx

Tweak UI for Windows, což je celý název tohoto produktu, potěší zejména příznivce jednoduchých a přehledně uspořádaných aplikací. Tweak UI přichází z dílny společnosti Microsoft, ovšem spíše než o plnohodnotný tweakovací nástroj se jedná o podpůrnou utilitu. Aplikace je určena pro operační systémy Windows XP a Windows Sever 2003. Její grafické rozvržení je velice prosté: v levé časti dialogu je stromová struktura se základními konfiguračními oblastmi, které můžete vybrat a případně i rozvinout. Po provedené selekci se v pravé části okna aplikace objeví volby a nastavení, jejichž hodnoty můžete upravovat. A ačkoliv by se po prvním spuštění mohl Tweak UI jevit jako slabounký doplněk, není tomu tak. Program je doslova nabit několika desítkami nastavení, které se váží k obecným volbám, možnostem standardních dialogů, Průzkumníkovi, hlavnímu panelu a nabídce Start, ovládacím panelům a mnoha dalším. Svého cíle dosáhneme i tehdy, když odhlédneme do standardních rysů a začneme hledat něco výjimečného. Tweak UI má v zásobě několik zajímavých triků. Můžete třeba velice pečlivě upravovat vzhled a chování Průzkumníka: po ruce jsou volby, které vám dovolí umístit na panel Průzkumníka svůj vlastní obrázek (ve formátu BMP) či pomohou s úpravou kvality miniatur. Měnit však můžete více věcí: časovým intervalem střídání snímků při slideshow počínaje a zakazováním zobrazování bublinových informačních ikon konče. Dobrou službu odvádí funkce Repair, která vám podá pomocnou ruku např. při požadavku na obnovení vzhledu ikon (ty se často vykreslují s potížemi, dojde-li k porušení obrazového bufferu). Při testování jsme byli spokojeni s funkčností programu ani jednou se nestalo, že by "zamrznul" nebo nevykonal to, oč jsme jej žádali. Přestože sada vestavěných funkcí není ani zdaleka vyčerpávající, domníváme se, že tento užitečný pomocník je vhodným startovním bodem.

FreshUI

Výrobce: Freshdevices
Hodnocení: HHHHH
Podporované operační systémy: Windows XP/2000/Me/98/95
Web: www.freshdevices.com/freshui.html
Jestliže vás Tweak UI neosloví kvůli své jednoduchosti, možná si vaše sympatie získá program s názvem FreshUI. Spektrum použití tohoto ladicího nástroje je totiž o poznání širší: aplikace si poradí s úpravou uživatelského rozhraní, optimalizací systémových a hardwarových nastavení či s modifikací voleb týkajících se nativních softwarových modulů operačních systémů řady Windows. Hned úvodem ovšem musíme poznamenat, že ačkoliv je FreshUI volně dostupný produkt, je nutno jej po uplynutí doby 11 dnů bezplatně zaregistrovat. Pak se již program chová jako jakýkoliv jiný freeware. Příjemné je zjištění, že tvůrci softwaru mysleli na vaši bezpečnost. Po svém prvním spuštění FreshUI provede zálohu systémového registru, ke které se budete moci později vrátit. Uživatelský design aplikace ctí zažité standardy, a proto vám jeho ovládání přejde hodně rychle do krve. Hlavní aplikační okno je rozděleno na tři panely. Zatímco horní panel je informační a plní tak víceméně kompenzační funkci, levý panel je středem všeho dění. Ve stromové hierarchii jsou na tomto místě uspořádány základní volby, ke kterým patří ladění vestavěných aplikací operačního systému Windows, konfigurace Průzkumníka, hardwarová nastavení, volby uživatelského rozhraní, systémové přepínače a ochrana soukromí. Po rozvinutí libovolného uzlu se objeví vnořené položky, které lze buď přímo vybrat, nebo jejich pomocí získat přístup k položkám nižší úrovně. Jakmile klepnete na nějakou položku, v pravém panelu okna se zobrazí nastavení, které s danou položkou souvisí. Poklepáním pak můžete hodnotu nastavení pozměnit, případně přepsat. Nabídka implementovaných funkcí je úctyhodná a FreshUI se svou funkčností řadí do čela testovaných tweakovacích nástrojů. Program je schopen obsáhnout více verzí Windows, a proto je velice užitečné, že při každé konfigurační položce se zobrazuje popis s informací, na jaké verzi lze daný prvek použít. Součástí programu je také systém nápovědy, vysvětlující základy práce s aplikací a možnosti jejího použití. Celkově je FreshUI poměrně silným asistentem, který stojí za vyzkoušení.

Regino

Výrobce: Tomáš Páleník
Hodnocení: HHHHH
Podporované operační systémy: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP
Web: www.regino.sk

Tweakovací stroj Regino od slovenského tvůrce prošel několikaletým vývojem a nutno uznat, že dozrál do podoby stabilního a užitečného nástroje. Při testování jsme byli potěšeni množstvím zabudovaných funkcí v tomto bodu se může Regino směle měřit i s profesionálními programy střední třídy, které se objevují na softwarovém trhu. Jestliže příliš neholdujete programovému vybavení v angličtině, Regino vás jistě potěší, neboť jeho uživatelské rozhraní je kompletně lokalizováno do českého jazyka (pokulhává jenom nápověda, která je ve slovenštině). Regino používá snadný model ovládání: panel s položkami pro výběr je umístěn nalevo, zatímco podrobnější nastavení, volby a přepínače se objevují na paletě karet, která našla své místo v pravé části hlavního okna programu. Po načtení aplikace je standardně vybrána položka Info, sdružující základní informace o hardwarově-softwarovém prostředí vašeho systému. Vyjma uvedené položky se v panelu tísní ještě dalších devět, přičemž každá z nich otevírá cestu do jiné konfigurační oblasti (kupříkladu nabídka Start, Pracovní plocha, Systém, Bezpečnost, Obrázky a další). Regino je v tomto ohledu univerzální: na jedné straně vám poradí, jak zabránit tomu, aby se jistá aplikace nespouštěla při startu operačního systému, zatímco jindy vám pomůže s precizním posunutím tapety na pracovní ploše o určený počet pixelů. Program poslouží i ve chvíli, kdy ho požádáte o odinstalování již nepotřebného softwaru, vyhledání dočasných souborů či editaci systémových dat. Dostupných voleb je tolik, že se průměrnému uživateli může snadno zatočit hlava. Výhodou aplikace je střídmý design, takže k žádanému nastavení se dopídíte bez zbytečného zdržení. Regino nabízí také možnost změny barevného schématu, což není v kategorii freewarových programů často k vidění. Jestliže sečteme všechna pozitiva aplikace a připočteme ještě bonusové body za nulové pořizovací náklady, vychází nám z testu Regino na výbornou.

Smart PC 3.2

Výrobce: Smart PC Solutions, LLC
Hodnocení: HHHHH
Podporované operační systémy: Windows 95/98/Me/NT/2000/XP/2003
Web: www.smartpctools.com

Pokud bychom vyhlásili soutěž o nejavantgardněji vyhlížející ladicí program našeho testu, pak by Smart PC 3.2 obsadil jednu z prvních příček. Oku lahodící jsou především veliké ikony, které vhodně doplňují grafické uživatelské rozhraní aplikace. Smart PC se snaží demonstrovat svou sílu ve třech oblastech, jimiž jsou opravování, čištění a optimalizace. Protože všechny ovlivňují výkonnostní charakteristiky systému, podívejme se na podrobněji. Pokud aktivujete tlačítko pro opravování, aplikace se vás zeptá, zda máte zájem o diagnostiku potíží s registrem, nebo byste raději dali přednost opravě neplatných zástupců. V obou případech aplikace odvede důstojnou práci. Při analýze registru se implicitně kontrolují systémové složky a integrita registru. Vedle uvedených dvou parametrů však program dokáže diagnostikovat i další problémy, jež souvisí se sdílenými aplikacemi, ovladači zařízení či ovládacími prvky COM/ActiveX. Po vybrání parametrů stačí zahájit proces opravy klepnutím na tlačítko Start. Smart PC vás o průběhu úkolů náležitě informuje, tudíž vždy víte, co program právě provádí. Po ukončení procesu je zobrazena statistika s počtem nalezených položek, které lze opravit nebo vyčistit. Čištění je v pořadí druhým posláním tweakovacího nástroje. Zde Smart PC klade důraz na eliminaci bezvýznamných dat, jako jsou třeba dočasné soubory, data v informačním bufferu webového prohlížeče, cookies a dočasné hodnoty zapsané v registru. Program vám rovněž dovolí vyhledat a odstranit zbytečné soubory, jež vznikají hlavně při systémových haváriích a vynucených restartech. Smart PC vyléčí váš počítač i tehdy, trpí-li infekcí duplicitních souborů. Poslední možností využití programu je optimalizace. Musíme ovšem přiznat, že ačkoliv provádění oprav a realizaci čistících procesů jsme hodnotili kladně, v optimalizační oblasti jsme již tak nadšeni nebyli. Možností pro ladění výkonu je poskrovnu a v podstatě zde naleznete stejné atributy, s jakými se můžete setkat u jiných volně dostupných tweakovacích aplikací z našeho testu. V rozsahu služeb Smart PC tak vidíme značné rezervy, a proto bychom autorům doporučili funkčnost rozšířit. Na závěr jsme si ponechali jednu perličku, a sice tzv. rychlá schémata. Aplikace integruje tři druhy schémat (rychlé, normální a úplné), jejichž aktivací lze uskutečnit různě hlubokou analýzu systému. Výborné je, že schémata je možné dále konfigurovat.

WinTools.net Professional

Výrobce: WinTools Software Engineering
Hodnocení: HHHHH
Podporované operační systémy: Windows 98/Me/2000/XP
Web: www.wintools.net

Skutečnost, že máme co do činění s poněkud vyšší kategorií aplikací pro tuning operačního systému, jsme zaregistrovali již po zhlédnutí úvodní informační stránky WinTools.net Professional. Aplikace představuje balík softwarových modulů, z nichž každý je určen pro vypilování určité výkonnostní, resp. vizuální charakteristiky systému. Celkem sedm modulů neboli agentů se může pustit do boje s nepotřebnými soubory, přeplněným registrem, pomalým startem Windows či zlepšením provozu na síti. Aplikace staví své rozhraní na kartovém modelu, podobně jako většina testovaných produktů. S ovládáním jistě nebudete mít potíže: ikony jsou příjemné a dostatečně popisné, příkazy se řadí podle logického uspořádání, především však WinTools.net umožňuje vybrat jazykový profil (i pro češtinu a slovenštinu, jedinou chybičkou je text elektronické dokumentace, který zůstává v původní podobně). Nástroj se může pochlubit bohatou kolekcí funkcí a nadprůměrnou dobou odezvy. Vyzdvihli bychom obzvláště optimalizaci internetových a síťových nastavení, které jsou u konkurenčních produktů z řad freewaru nezřídka opomíjené. Pochvalu si zaslouží také speciální funkce jako třeba Neviditelný muž (slouží pro ukrývání utajovaných informací) či Skartace (poradí si s kompletní likvidací souborů). Zkušební verze produktu WinTools.net Professional vydrží celých jednadvacet dní. Poté je nutné software buď odstranit z počítače, nebo zakoupit registrovanou placenou verzi.

Tweak-XP Professional 4

Výrobce: Totalidea Software
Hodnocení: HHHHH
Podporované operační systémy: Windows XP
Web: www.totalidea.com

Jestliže neradi děláte jakékoliv kompromisy, čtvrtá verze programu Tweak-XP Professional se vám bude líbit. Nemá cenu nic zastírat jedná se o skutečně profesionální produkt, jedinečný "drtič výkonu", jenž vám ukáže, jak pořádně prohnat i tu nejmenší softwarovou součástku vašeho operačního systému. Tweak-XP se primárně zaměřuje na Windows XP, ostatně to je již patrné z jeho názvu. Ovšem spíše než o jednostranně zaměřený produkt se jedná o celý syndikát vhodně naprogramovaných komponent, jež společně vytvářejí velkolepou podívanou. Přestože program sdružuje několik stovek funkcí, nebudete se cítit ztraceni. Vše je roztříděno do čtyř kategorií: vylepšování atributů hardwarového systému, ladění Windows, podpůrné pomůcky pro Windows a optimalizace internetového provozu. Ať už se vydáte kterýmkoliv směrem, záhy objevíte spoustu prospěšných konfiguračních položek, voleb a otevíracích seznamů, jejichž pomocí nastavíte i ty nejdrobnější detaily. Z hardwarového modulu bychom chtěli vyzdvihnout možnost vytváření RAM disků (o maximální velikosti 256 MB), optimalizaci CPU a pevného disku. S povděkem jsme kvitovali také zvýšení efektivity využití operační paměti program vám dokonce sám řekne, zda je množství fyzické paměti ve vašem PC dostatečné či nikoliv. Tweak-XP vás nenechá na holičkách ani při vylepšování skrytých rezerv softwaru: nápadů a triků pro zvýšení výkonu a vizuálního vzhledu je dostatek. Pokud nebudete vyčerpaní, můžete se poohlédnout po zabudovaných utilitách. S nimi hravě zvládnete vytváření virtuálních pracovních ploch, modifikaci tapet, čištění registru, ochranu složek nebo synchronizaci času. Tím ovšem výčet dovedností nekončí, neboť program je velice štědrý také při manipulaci se sítí. Chcete zjistit, jaké porty využívají aplikace při komunikaci po internetu? Rádi byste ověřili přenosovou rychlost a zkontrolovali objem stažených dat? Na tyto a mnohé další otázky naleznete odpověď pomocí několika klepnutí myší. Na konec jsme si ponechali opravdovou lahůdku, která se jmenuje Auto-Tuner. Tento automatický průvodce je schopen na základě vašich požadavků provést celkovou optimalizaci operačního systému. Na vás je, abyste určili, zda si přejete pouze "lehké" zrychlení počítače, anebo raději hluboký optimalizační zásah, v jehož důsledku chytí vaše PC druhý dech.

Vyhodnocení a doporučení

Výsledky, jichž dosáhly jednotlivé testované produkty v naší experimentální laboratoři, jsou uvedeny v tabulce. Ze složení softwarových aplikací je zřejmé, že přesně polovinu z nich tvoří volně dostupné programy. Pro lepší porovnání jsme však zařadili také profesionální tweaky, které sice lze vyzkoušet, ovšem za plnohodnotnou verzi je třeba zaplatit. Abychom byli spravedliví, určíme vítěze obou skupin. Pokud bychom měli volit mezi freewarovými tituly, s největší pravděpodobností by si naše doporučení odnesl slovenský výtvor Regino (zdařilý FreshUI je v těsném závěsu). Jednoznačným vítězem mezi komerčními balíky pak je Tweak-XP Professional 4, jenž prokázal své kvality na všech frontách.6 0000/OK o

Jak jsme testovali

V našem srovnávacím testu můžete najít celkem šest různých ladicích programů. Při posuzování nástrojů začleněných do testu jsme brali v úvahu několik hodnotících kritérií, které podrobně charakterizujeme v tabulce.

Hodnotící kritéria a jejich charakteristika

Charakteristika

Aby mohla softwarová aplikace splňovat nároky, které jsou na ni kladeny, musí být stabilní a funkční. Tato teze platí dvojnásobně u tweakovacích programů je vskutku velice nepříjemné, když program v procesu optimalizace výkonu systému přestane reagovat anebo se rovnou zhroutí. Stejné zlo se na uživatele valí i tehdy, nepracuje-li jistá funkce aplikace jak by měla, případně není vůbec implementovaná. Kritérium funkčnosti jsme proto sledovali velmi pozorně, abychom zjistili, jak si adepti po této stránce vedou.
Je starou známou pravdou, že s dobře navrženou a graficky atraktivní aplikací se uživatelům pracuje lépe než s méně vybavenou kolegyní. Přestože u ladičů výkonu není grafická přívětivost tím hlavním, co od programu očekáváme, jsme přesvědčeni, že líbivý grafický kabátek může mít vliv na uživatelovo rozhodnutí. Stejný význam přisuzujeme rovněž uživatelskému komfortu a sledujeme, zda software odpovídá moderním trendům, jež se vyznačují úsporností, přehledností a rychlou dostupností požadovaných funkcí.
Výkonnostním barometrem tweakovacích programů je bezesporu ryzí výkon, který je měřen množstvím skrytých či nedokumentovaných elementů, k nimž může uživatel přistupovat. V tomto směru se testované programy docela liší, ovšem nutno poznamenat, že i ty nejjednodušší programy dokáží někdy mile překvapit.
Ladicí programy se v průběhu času vyvíjejí, ačkoliv tempo aktualizací není pochopitelně nijak zběsilé. V každém případě je zabudování možnosti aktualizace aplikace přínosem, který nejeden uživatel jistě ocení.
Pro uživatele, kteří si příliš dobře nerozumí s angličtinou, může být významným výběrovým kriteriem schopnost programu promlouvat v rodné řeči. V testu jsme se proto podívali také na možnosti lokalizace.
Cena je jedním z kritérií s nejvyšší prioritou. Kupodivu v našem testu cena nehraje zásadní roli. Je to způsobeno složením testovacího pelotonu, jenž je z plné poloviny tvořen volně dostupnými aplikacemi. Nicméně zastoupené jsou i komerční edice tweakovacích programů, a zde již stojí zato se na cenu blíže podívat.

Výsledky hodnocení testovaných produktů
Název programuFunkčnostVizuální provedení Síla AktualizaceLokalizaceCenaCelkové a uživatelský komforttweakinguhodnocení
Tweak UIHHHHHHHHHHHHHHHnenezdarmaHHHHH
FreshUIHHHHHHHHHHHHHHHnenezdarmaHHHHH
ReginoHHHHHHHHHHHHHHHneanozdarmaHHHHH
Smart PC 3.2HHHHHHHHHHHHHHHnene29,95 USDHHHHH
WinTools.net ProfessionalHHHHHHHHHHHHHHHneano39,95 USDHHHHH
Tweak-XP Professional 4HHHHHHHHHHHHHHHanone39,95 USDHHHHH
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).