Hlavní navigace

Přetaktování grafických karet - jak na to?

25. 7. 2009

Sdílet

Na sesterském webu Pcworld.cz naleznete zajímavý článek o přetaktování grafických karet.

Přetaktování grafických karet je na jednu stranu o mnoho jednodušší než přetaktování mikroprocesorů, na druhou stranu jde však o operaci nebezpečnější.

Při teoretickém popisu proto začněme nejprve upozorněním: při přetaktování grafických karet buďte velmi opatrní a pracovní frekvence zvyšujte jen velmi opatrně, ze začátku u neprozkoumané grafické karty maximálně o 5 procent. Pomocí softwarových utilit sledujte pečlivě teplotu GPU a při razantním zvýšení a překročení 90 °C v přetaktování nepokračujte, naopak pracovní frekvence snižte. Bez dodržení těchto rad by mohlo dojít k trvalému poškození VGA karty nebo komponent na nich obsazených. Tyto poznatky platí obzvláště v těchto parných dnech.

Výkon moderní grafické karty je dán třemi parametry - frekvencemi grafického čipu, výpočetních jednotek a pamětí. Vzhledem k nedávnému přechodu mikroarchitektur VGA čipů k unifikovaným výpočetním jednotkám naleznete u starších grafických karet pouze možnost měnit pracovní frekvenci grafického čipu a pamětí.


Před zahájením přetaktování si otevřete příslušnou aplikaci pro monitorování pracovních frekvencí a teploty GPU. U položky GPU pak zjistíte pracovní frekvenci vašeho GPU (tuto hodnotu si zapamatujte, od ní se bude odvíjet následné zvyšování frekvence). Pracovní frekvence se může pohybovat od 400 MHz do necelého 1 GHz u nejmodernějších modelů. Jak bylo naznačeno v úvodu, zvyšujte frekvenci po malých krocích (řekněme po 10 MHz) a neustále ověřujte stabilitu VGA karty, a to buď v oblíbené počítačové hře, nebo využijte služeb programu FutureMark 3DMark Vantage - grafického benchmarku, který využívá možnost současných grafik naplno. Nestabilitu poznáte jednoduše tak, že se v obrazu začnou projevovat artefakty (chyby v obrazu), popřípadě obrazovka celá zčerná a počítač se zasekne/restartuje. Nikdy proto nenastavujte parametry „natvrdo", aby defaultně zůstaly při naběhnutí operačního systému. K tomuto kroku se odvažte až tehdy, pokud si jste naprosto jistí, že vaše grafická karta nastavené frekvence zvládne.

Další dva parametry zvyšujte naprosto stejným způsobem, krok po kroku. Až naleznete maximální hodnoty grafické karty, poznamenejte si je a otestujte výkon ve hrách. Důležité je neustále kontrolovat teplotu GPU, a to i po ukončení experimentů, při běžném hraní. Přetaktováním se teplota GPU zvýší a snižuje se životnost samotné grafické karty.

 

skoleni

Celý článek naleznete na Pcworld.cz