Hlavní navigace

Přesedlejte na starém PC z Windows XP na sedmičky nebo Linux

17. 6. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Povaluje se vám doma starý počítač s operačním systémem Windows XP a vy nevíte, jak by se dal ještě využít? Zkuste to s Windows 7 nebo rovnou s Linuxem!

Takový počítač s operačním systémem Windows XP by mohl být průměrně 10 až 15 let starý. Vězte, že vám poslouží i jinak než jako podložka nebo stojan.

Windows XP jsou v současnosti mrtvým operačním systémem. Firma Microsoft už jej nijak nepodporuje, což znamená, že jeho používání není právě nijak bezpečné. TO však v žádném případě neznamená, že váš počítač z doby, kdy počítačům kralovala právě Windows XP, je dobrý jen tak leda do šrotu. Dá se využít i jinak.

Tak třeba bude možné na tento počítač nainstalovat operační systém Windows 7. Tento operační systém sice není zdarma, ale ani není nijak příliš drahý.

V první řadě si stáhněte program Poradce pro upgrade na Windows 7. Ten vám prozradí, zda na vašem počítači bude moci operační systém Windows 7 vůbec fungovat. Pokud ne, pak vám prozradí, který hardware bude třeba na vašem počítači upgradovat, aby byl počítač s operačním systémem Windows 7 kompatibilní. Typicky budete pravděpodobně muset koupit další operační paměť RAM a pravděpodobně třeba i výkonnější grafickou kartu.

Nicméně velmi dobře popřemýšlejte, zda se vám vůbec vyplatí investovat do počítače, který je 10 až 15 let starý. Je to totiž na dnešní dobu docela slušný stařík, který se se současným hardwarem vůbec nemusí vypořádat.

Kromě toho v současnosti koupíte naprosto dostatečný počítač s operačním systémem Windows 10 už za 6 000 Kč a téměř jistě bude daleko výkonnější než váš stroj s Windows XP.

Pokud váš počítač úspěšně projde testem vhodnosti pro upgrade na Windows 7 a nebude nutné jej nijak upgradovat, můžete koupit operační systém Windows 7 za poměrně příznivou cenu. Microsoft sice tento operační systém již neprodává, nicméně licence na Windows 7 se stále ještě sehnat dají. Stačí se podívat po internetových obchodech, kam zadáte výraz windows 7. V každém případě vám doporučujeme koupit 32bitovou verzi, která na starším hardwaru běží daleko lépe.

webcast_aruba

Další možností je i to, že na operační systém Windows úplně zapomenete a vsadíte na operační systém Linux. Linux je zdarma dostupný operační systém, který zatěžuje hardware počítače daleko méně a lze jej obstarat v nejrůznějších verzích (tzv. distribucích). Problém však spočívá v tom, že to jednoduše nejsou Windows. Než se jej naučíte a než si na něj zvyknete, bude vám to nějakou dobu trvat. Navíc na něj nenainstalujete Microsoft Office, i když v Linuxu jsou samozřejmě k tomuto programu zdarma dostupné alternativy.

Pokud se rozhodnete vydat cestou Linuxu, pak vám doporučujeme distribuci Ubuntu, i když u této distribuce je představa zdarma dostupného softwaru poněkud zavádějící. Pokud si tuto distribuci stáhnete, standardně vás to bude stát 15 USD (resp. 3 USD v pěti kategoriích). Nicméně se můžete rozhodnout, že chcete každou z těchto kategorií zdarma. Na druhou stranu je zaplacení 15 USD takovým pěkným gestem pro všechny ty, kteří jinak pracují vlastně jako dobrovolníci.