Hlavní navigace

Přenosné reproduktory – Genius SP-202U

15. 5. 2007

Sdílet

Pokud vám nedostačuje zvukový výkon vašeho notebooku, případně mp3 přehrávače nebo jiného přenosného audiozařízení, možná vás zaujmou malé reproduktory s označením Genius SP-202U. Jsou na cesty přímo „ušité“.

Reproduktory jsou vyrobeny v přijatelných rozměrech, aby je bylo možné snadno přenášet, ale zároveň poskytly slušný zvukový výkon. Vzhledem k tomu, že je produkt určen k provozu v terénu, je napájení řešeno docela vychytrale. Buď připojíte produkt s pomocí USB kabelu k počítači a budete napájet reproduktory přímo z USB, nebo odklopíte zadní kryt na jednom z dvojice reproduktorů a osadíte jej čtveřicí AAA baterií. Je trochu škoda, že reproduktory neobsahují integrovaný akumulátor, který by nahradil AAA baterie a bylo by jej možné dobíjet.


V bateriovém režimu lze reproduktory využívat nejen ve spojení s USB zvukovým výstupem, ale i s libovolným dalším zvukovým zařízením, jehož analogový audiosignál lze zredukovat na standardizovaný jack 3,5 mm.

Pokud se spolehnete na napájení z USB rozhraní, výsledný výkon bude 2 watty RMS. Při bateriovém provozu až 6 wattů RMS. V případě, že se využívá USB datový přenos hudby, zapojí se do zpracování zvuku i čtyřiadvacetibitový digitálně-analogový převodník
(D/A) se vzorkováním 96 kHz. To nejsou špatné parametry, alespoň na papíře. V praxi nelze samozřejmě předpokládat, že takovýto zvuk dokáží malé „repráčky“ absolutně věrně interpretovat. V každém ohledu je však nutné uznat, že v praxi nás zvukový výstup nijak neurážel. Pro běžné potřeby domácích uživatelů jsou reproduktory kvalitou zvukové reprodukce zcela jistě dostačující. Náročnější uživatelé však zřejmě sáhnou po rozměrově větších a výkonnějších produktech, které nabízejí věrnější reprodukci zvuku. V tom případě však musí počítat s tím, že nebudou reproduktory ani zdaleka tak skladné a zcela jistě je nepořídí za pár stokorun.

Na malých reproduktorech nás potěšila přítomnost tlačítkového ovládání hlasitosti – tedy bez přítomnosti otočného potenciometru, který je u některých obdobných produktů příčinou snížené kvality zvuku. Dále obsahují reproduktorky dvě signalizační LED kontrolky a tlačítko pro vypnutí / zapnutí.

Uživatele určitě potěší, že instalace produktu (při připojení přes USB) proběhne zcela automaticky a nevyžaduje žádné speciální ovladače (s moderními operačními systémy např. Windows 2000, XP, Vista). V našem případě se instalace obešla i bez restartu počítače a reproduktory byly prakticky okamžitě po připojení k využití. V neposlední řadě potěší i transportní pytlík na cesty, který vám usnadní přenášení reproduktorků.

- - Jaroslav Kasal

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).