Hlavní navigace

Přeměňte svůj notebook na herní pomocí externí grafiky - 4.díl

30. 10. 2015

Sdílet

 Autor: © rolffimages - Fotolia.com
S trochou snahy a kutilského umu můžete proměnit svůj notebook v herní počítač, a to za zlomek ceny nového herního počítače. Zdá se vám to nemožné? Pak čtěte dále!

Předcházející díl

 

Sice počítačové hry třeba moc nehrajete, ale zase si říkáte, proč si jednou za čas něco nezahrát? Jenže počítačová hra, to chce pořádný hardware a ne notebook, který sice není úplně nejstarší, ale se svým výkonem na herní počítačovou sestavu určitě nemá. Pořizování nového stolního počítače? To se na občasné hraní nevyplatí. Neexistuje nějaké jiné, cenově přijatelné řešení, které by dokázalo z notebooku udělat herní mašinu? Budete se možná divit, ale něco takového opravdu existuje! Odpověď seskrývá pod zkratkou eGPU.

Základní součásti systému eGPU

Standardní sada pro eGPU obsahuje pět základních položek: notebook, grafickou kartu pro stolní počítač, externí zobrazovací jednotku (monitor), adaptér/desku PCIe pro uložení karty a samostatný napájecí zdroj pro grafickou kartu. Hodit se může i chladicí podložka pro notebook, a to zejména v případě, když se chystáte hrát počítačové hry, které grafickou kartu vytěžují na maximum (například počítačová hra Witcher 3).

V ideálním případě by měl mít váš notebook čtyřjádrový procesor Intel Core, popřípadě dvoujádrový procesor Intel Core s podporou hyperthreadingu. Bylo by dobré, pokud byste v notebooku vyměnili klasický pevný disk s otáčejícími se plotnami za disk SSD. Disk SSD je daleko rychlejší a zážitek z počítačové hry je tak daleko větší. Nicméně výměna disku za disk SSD není nezbytně nutná.

Deska PCIe je poněkud speciálnější druh počítačové komponenty. Zřejmě nejoblíbenějším místem, kde se dá taková deska pro uživatele Express Card a mPCIe je BPlus v Taiwanu (HWTools.net). Pokud přemýšlíte o tom, že byste pro eGPU použili Thunderbolt 2.0, pak je výběr omezenější. Podrobnosti týkající se tohoto typu nasazení eGPU najdete na AnandTech, popřípadě u norského bloggera Poula Petera Sereka v projektu DIY eGPU.

Deska PCIe od BPlus určená pro nasazení externí grafické karty

Většina uživatelů Express Card a mPCIe bude chtít zřejmě desku PE4C 3.0 od firmy BPlus, která má slot PCIe-3.0 x16 a k tomu vydařený stojánek na grafickou kartu. Deska PCIe je dostupná v podobě balíčku, který dále obsahuje napájecí konektory a kabel HDMI-to-Express Card, pomocí něhož můžete propojit grafickou kartu s vaším notebookem.

MIF21

 

Pokračování