Hlavní navigace

Prcek nejen na cesty

1. 4. 2008

Sdílet

Lenovo ThinkPad X300 po právu náleží do rodiny ultrapřenosných notebooků, o které je vždy velký zájem. Nízk


Lenovo ThinkPad X300 po právu náleží do rodiny ultrapřenosných notebooků, o které je vždy velký zájem. Nízká hmotnost spolu s malými rozměry činí tuto skupinu atraktivní, a to nejen pro aktivní cestovatele. Nabídka na trhu je nyní ovšem velmi bohatá i z hlediska ceny. Snadno dnes pořídíte 2kg notebook za 13?18 tis. Lze pak obhájit investici v řádu desítek tisíc v podobě notebooku Lenovo X300? Na začátek je dobré předeslat, že Lenovo X300 je prostě něco „víc“. Jedná se o profesionální „manažerský“ notebook, který nabízí nadstandard ve všech ohledech. A za nadstandard je prostě nutné si připlatit. Design je vyveden podle zažitého standardu řady Thinkpad. Tedy černé a kompaktní tělo, které díky titanové konstrukci nabízí solidní pevnost celého šasi, a to i v případě víka displeje. To je tenké pouze 9?mm, i díky použití LED podsvícení. Pevnost víka je u tak malého notebooku, který bude na cestách vystaven nejrůznějším negativním vlivům, určitě bodem k dobru.
Po stránce výbavy X300 nabízí slušný základ v podobě procesoru Intel Core 2 Duo 1,2 GHz s 2 GB operační paměti, tedy dobrý výkon nejen pro kancelářské aplikace. Nicméně procesor na frekvenci 1,2 GHz má samozřejmě své limity, ale v případě ultrapřenosného notebooku nelze čekat výkony mobilní stanice. Zajímavostí je interní disk typu SSD (Solid-State-Disk). Tedy bez pohyblivých částí, nabízející podstatně vyšší odolnost oproti konvenčním diskům. Projevily se ovšem i další výhody technologie SSD (založené na flash). Disk nabízí velmi rychlé přenosy až 79 MB/s a také přístupovou dobu 0,2 ms. V případě, kdy pracujete např. s velkým množstvím souborů, projeví se výhody technologie SSD. V případě běžného disku musí hlavička cestovat po celé plotně a hledat. Při otevírání referenčního archívu s 2 500 soubory byl obsah zobrazen přibližně 8× rychleji než v případně běžného disku. Kromě větší odolnosti má SSD tedy opravdu co nabídnout. Nevýhodou ovšem stále zůstává vysoká cena a maximální kapacita 64 GB, kterou je osazen i X300. Do Lenova X300 se podařilo dokonce umístit ultraslim DVD vypalovací mechaniku.
Z funkcí a ovládání X300 nabízí tento model klasiku typickou pro Lenovo. Tedy velmi slušnou softwarovou výbavu, která podstatně usnadňuje péči o notebook. Nechybí řada ovládacích kláves zejména v kombinaci s funkční klávesou Fn, která je prohozena s Ctrl. Pokud pracujete v noci, uvítáte možnost aktivace interní LED lampičky ve víku displeje osvětlující klávesnici. Pochvalu zaslouží dedikované klávesy pro regulaci zvuku či čtečka otisků prstů. Porty jsou zastoupeny slušnými třemi USB, D-Sub konektorem ? a to je vše. Nabídka je tedy omezená, ale pro ultralighty typická. Klávesnice je v provedení fullsize (rozmístění kláves podle „destkopového“ vzoru), takže se na ní píše velmi dobře. Přítomnost jak touchpadu, tak trackpointu umožňuje výběr podle vašich preferencí nebo potřeb. 8 0157/KaW o


Lenovo X300 je výborný notebook a optimální volba pro uživatele, kteří jsou často na cestách. Váha notebooku spolu s adaptérem přesahuje jen lehce 1 800?g, což je velmi dobrá hodnota. Pochvalu zaslouží i výkonný disk, pevná konstrukce či softwarová výbava. Jediným negativem tak je nízký grafický výkon, což ovšem vzhledem k zaměření notebooku není zásadní.

Lenovo Thinkpad X300

Procesor: Intel Core 2 Duo L7100;
1,2 GHz, 4 MB cache
Čipová sada: Intel GM965
Operační paměť: 2 048 MB DDR2
Grafická karta:
Intel 965 (integrovaná)
Pevný disk: Samsung SSD 64 GB
Displej: 13,3", 1 440 × 900 bodů
Hmotnost: 1 524?g, adaptér – 324?g
VGA, 3× USB
? pevná konstrukce, nízká hmotnost, SSD disk
? cena, grafický výkon
Cena vč. DPH: 71 388 Kč
Poskytl: Lenovo,
www.lenovo.cz

Autor článku