Hlavní navigace

Praktické zkušenosti s netbookem

12. 12. 2008

Sdílet

Slyšeli jste někdy pojem netbook? Uvažujete o nákupu tohoto zařízení a nevíte, jak se používá a zda se na něm dá rozumně pracovat? Přinášíme vám popis našich zkušeností s netbookem Asus EEE 900A.

 

Cloud23

Úvod


Pojem netbook je v posledním půlroce skloňován v mnoha pádech. Ve své podstatě se jedná o notebook, který disponuje malými rozměry a jeho parametry jsou upraveny v zájmu dosažení co možná nejnižší prodejní ceny. Již z této definice je jasné, že netbook není (a ani nikdy nebude) náhrada stolního počítače nebo pracovního notebooku, má jít především o přenosné zařízení s nízkou hmotností a základními funkcemi.

Co se týká rozměrů, netbook je vhodným kandidátem pro přenos v malé kabelce nebo batůžku, jeho hmotnost se totiž pohybuje okolo 1 kg, takže přenos je velmi snadný - rozhodně nehrozí jakékoliv namožení svalů i při delším přenosu.Hardwarová výbava současných netbooků nabízí tři různé platformy – Intel Celeron, Intel Atom a VIA Nano. Intel Atom je asi nejznámější variantou a je na něm založena naprostá většina netbooků. Součástí platformy je procesor Intel Atom, čipová sada Intel 945G a sada pro připojení k internetu. VIA Nano je složena z konkurenčního řešení postaveného na procesoru VIA C7-M. Obě tato řešení mají výhodu v nízké energetické spotřebě procesorů (u Intel Atom to bohužel kazí čipová sada, která má několikanásobně vyšší spotřebu než samotný procesor). Jaksi do počtu je k dispozici u některých modelů také Intel Celeron, který je v nabídce pouze z důvodu dosažení co nejnižší ceny (a také proto, že Intel nestíhá dodávat Intel Atom procesory). Další hardwarová výbava současných netbooků je víceméně stejná – 1 GB operační paměti DDR2, displej s velikostí 8,9“ a 10“ a rozlišením 1 024 x 600 obrazových bodů. Nechybí ani podpora připojení k internetu pomocí síťového kabelu nebo bezdrátově pomocí Wi-Fi 802.11 b/g, u některých modelů je mání i BlueTooth, všechny pak disponují vestavěnou webkamerou, integrovanými reproduktory a minimálně dvěma USB 2.0 konektory. Zásadní rozdíly však spočívají v systému uložení dat - uživatel si může vybrat z pevného disku s kapacitou až 160 GB nebo z SSD disku s kapacitou až 16 GB. Posledním rozhodnutím na straně uživatele je, zda si pořídí netbook s operačním systémem Linux nebo s operačním systémem MS Windows XP Home Edition. Se všemi parametry a výbavou souvisí samozřejmě i prodejní cena takovéhoto produktu. Čím více je vybaven, tím dražší model je. Tím bychom měli stručný úvod a představení netbooků za sebou, v následující kapitole se rozepíšeme o reálném přístroji, jeho konfiguraci, práci s ním a doporučeném využití.Netbook v praxi aneb první pohled na Asus EEE 900A Linux

K praktickým testům jsme si vybrali netbook ASUS NB EEE PC 900A černý Int Atom/1x1024/16GB SSD/8.9''/WF/BT/CAM/CZ/Linux (EEEPC900A-BLK016L), jehož pořizovací cena činí necelých 7 500 Kč vč. DPH.

Jak je z názvu patrné, sáhli jsme po verzi nejlevnější, vybavené jednojádrovým mikroprocesorem Intel Atom N270, 1 GB operační paměti DDR2, 8,9“ displejem s rozlišením 1 024 x 600 obrazových bodů, SSD diskem s kapacitou 16 GB a s operačním systémem Linux. Mimo jiné nás totiž zajímalo, jakým způsobem se chová takováto konfigurace při pokusu o instalaci legální verze MS Windows XP Professional, vhodné především do pracovní sféry. Vyzkoušeli jsme však i přeinstalovaný systém Linux a zkusili v něm několik dní běžně pracovat.Cílem tohoto článku není standardní test zařízení, ale přiblížení práce s přístrojem jako takovýmto, ukázání jeho silných, ale především slabých stránek tak, abyste s nimi při nákupu mohli počítat a vyvarovat se tak zbytečnému trápení v případě nevhodně zvolené konfigurace.

 

TIP od čtenáře:

Pokud se vám zdá provoz integrovaného SSD disku ve Windows příliš pomalý, zkuste jej naformátovat na FAT32.

Popis praktických zkušeností začneme popisem balení a vnějších prvků – Asus EEE 900A je dodáván v malé krabici, o mnoho menší než jsme zvyklí u běžných notebooků. V balení se nachází kromě samotného přístroje baterie, napájecí zdroj s přívodním kabelem, manuál, CD s operačním systémem a ovladači a jakási textilní kapsa, do níž lze EEE schovat a přenášet. Netbook je opravdu malý a zdá se být v první chvíli jako hračka. Ale není tomu tak, je to plnohodnotný počítač.
Lesklý povrch (námi vybrané černé provedení) je sice překrásný na pohled, ale o to náchylnější na jakékoliv otisky, takže si dokážeme představit, že po jakékoliv manipulaci s tímto netbookem vytáhnete hadřík a budete se snažit zahladit stopy své práce na tomto přístroji. Instalace baterie probíhá standardně, nicméně náš konkrétní kus trpěl i přes uzamknutí baterie speciálním tlačítkem poměrně velkou vůlí – baterie se pohybovala v rozmezí jednoho až dvou milimetrů, což bylo znát především při přenosu netbooku. Na funkčnosti to však negativní účinek nemělo.

Příjemným překvapením je doslova miniaturní napájecí zdroj, který lze velmi pohodlně strčit do kapsy a váží několik desítek gramů. Oproti téměř kilovým napájecím zdrojům některých nejlevnějších modelů notebooků je to učiněný zázrak.Součástí balení jsou i dvě CD s ovladači a operačním systémem. V našem případě OS Linux a ovladači pro MS Windows XP. Systém je již v notebooku přeinstalován, v našem případě jsme tedy CD pro první spuštění nepotřebovali. Netbooky totiž mají tu nevýhodu, že nedisponují DVD mechanikou. Pokud tedy potřebujete pracovat s obsahem CD/DVD, musíte si to nahrát na vlastní flash paměť nebo připojit USB mechaniku. Jinak (kromě připojení do sítě, samozřejmě) data do netbooku nedostanete.

Po odklopení víka netbooku (které není nijak jištěno) jsme měli před sebou plnohodnotnou QWERTY klávesnici, jejíž samotné klávesy však měly daleko menší velikost, než bývá obvyklé. Na tento handicap jsme si však poměrně brzy zvykli, a i když psaní nebylo kdovíjak rychlé, překlepy jsme k svému vlastnímu údivu nedělali. Jednoduše řečeno – pracovat na této klávesnici opravdu lze, nicméně na dlouhodobou zátěž se rozhodně nedá doporučit.

Netbook je vybaven jedním funkčním tlačítkem – Power, neváháme tedy a spouštíme Asus EEE 900A. Asi po 20 sekundách nabíhá operační systém Linux a my dokončujeme instalaci zadáním několika žádaných údajů. Po zhruba dvou minutách se dostáváme do pracovního prostředí OS, kde již lze plnohodnotně pracovat – k dispozici je textový a tabulkový editor, prohlížeč internetu a mnoho dalšího. Systém pracuje vesměs svižně, nicméně nemá rád, když po něm chceme více jak jednu operaci najednou – v tu chvíli se doba načítání aplikací (například kombinace internetového prohlížeče a textového editoru) více než ztrojnásobí oproti prostému součtu časů potřebných k naběhnutí jednotlivých aplikací jednotlivě.Asi po dvou dnech práce s linuxem jsme se systémem spokojeni. S přihlédnutím k faktu, že nemůžeme po přístroji chtít bleskové reakce, brouzdání po webu, přehrávání MP3 a komunikace s přáteli je přesně to, na co je stavěn tento drobeček. Pokud jsme nechali po naběhnutí systému čas přístroji „natáhnout“ do paměti všechny potřebné knihovny a soubory, jako příležitostný nástroj na přečtení zpráv z internetu a komunikace pomocí ICQ a podobných aplikací se nám Asus EEE zdá ve zvolené konfiguraci jako dostatečně výkonný.

Co se týká provozu na baterie, výdrž se pohybovala od 80 minut při plném zatížení a plném poosvětlení displeje až pod necelé tři hodiny, kdy jsme na notebooku víceméně pouze psali text, měli podsvícení nastaveno na druhou nejnižší hodnotu a bezdrátová komunikace byla vypnuta. Při běžném provozu počítejte s výdrží kolem dvou hodin. Otázka čitelnosti dat na displeji je čistě subjektivní, nám problém nedělala, nicméně oči byly rychle unavené a delší než půlhodinové sledování obrazovky bylo pro oči velmi namáhavé. V další kapitole si popíšeme, jakým způsobem dostat do tohoto netbooku operační systém Windows a popíšeme si reálné zkušenosti z takové instalace.

Asus EEE 900A vs. Microsoft Windows XP

Velkou výzvou pro nás byl přechod od přeinstalovaného Linuxu k operačnímu systému Microsoft Windows XP. Tato otázka dle našeho předpokladu zajímá nejednoho potencionálního kupujícího (nejen) tohoto netbooku Asus, a proto jsme se rozhodli na tento netbook nainstalovat legální verzi operačního systému Microsoft Windows XP Professional v českém jazyce.

Asi největším potencionálním problémem při upgrade pro uživatele může být přítomnost SSD disku. Vůbec se toho však nemusíte bát, tento disk o kapacitě 16 GB se v BIOSu hlásí jako obvyklý disk, a tak s ním lze pracovat jako s jakýmkoliv jiným pevným diskem. My jsme instalaci provedli pomocí klasické stolní DVD mechaniky připojené k počítači přes redukci na USB. Jediné, co jsme museli změnit v BIOSu, bylo pořadí bootování, nic jiného. Samotná instalace probíhala zcela standardně pouze s tím, že jsme smazali v průběhu instalace všechny partition stávajícího OS a vytvořili jednu o velikosti 16 GB, naformátovanou v NTFS.

Doba instalace byla jednak ovlivněna relativně pomalým procesorem a dále se zde ukázala největší nevýhoda použitého SSD disku – jeho velmi nízká rychlost zápisu dat. Instalace MS Windows XP Professional tak trvala namísto obvyklých cca 30ti až 40ti minut rovné 2 hodiny do chvíle, kdy jsme mohli instalovat další aplikace a ovladače.Ovladače jsou k dispozici jednak na přiloženém CD, jednak na stránkách výrobce. Instalace ovladačů z CD je intuitivní a díky přednastaveným procedurám ji zvládne každý uživatel. Vyplatí se však sáhnout po novějších verzích na internetu, zejména pak updatovat BIOS. Tato procedura trvala přibližně hodinu a dostali jsme tak plně provozu schopný notebook srovnatelný s verzí, která je dodávaná s přeinstalovaným OS Microsoft Windows XP.

Zde si dovolíme jedno odbočení a sáhneme k jednomu doporučení – Asus EEE 900A disponuje čtyřmi možnostmi práce - Power Saving mod, High Performance mod, Super High Performance a automatický mod. Pokud máte nastaven režim na automatiku, systém si sám určuje, kolik výkonu je potřeba, hledí tedy na optimální výkon s přihlédnutím na výdrž baterie. Režimy High Performance a Super High Performance se od sebe liší pouze tím, že v tom vyšším se pustí ventilátor naplno a systém je obecně svižnější. Nicméně není to na běžný provoz a proto jsme při práci na baterie volili režim High Performance. Pokud jsme však museli rozloučit s napájením z elektrické sítě, notebook si vybral sám režim Power Saving mod, ve kterém byl jeho výkon minimálně o 15 procent nižší než při práci se zapojením k elektrické energii. Sympatické však bylo, že systém změnu režimu hlásil ikonkou na displeji.

Nebudeme zdržovat a pojďme raději pokračovat v instalaci - kompletní připravení netbooku do provozu (tj. instalace OpenOffice 3.0, antivirového programu Eset Nod32 3.0, volně šiřitelných leaderů MS Word, Excel a PowerPoint, Adobe Reader a několika dalších aplikací nezbytných pro provoz počítače a práce s ní, uběhlo několik dalších hodin. Bylo to dlouhých několik hodin, protože systém byl při zápisu (jak už jsme se zmínili) neskutečně pomalý a nedalo se dělat vůbec nic jiného.

Druhý den nás čekala instalace všech bezpečnostních balíčků prostřednictvím Microsoft Update. Jestli jsme při instalaci programů nezešedivěli, tak při instalaci opravných balíčků Microsoft Windows a Office ano. Tento proces trval nekonečných 5 hodin (žádány byly 4 restarty), po kterých bylo potřeba opět počkat minimálně 6 minut, než systém zjistí, jaké aplikace ještě OS chybí. Jedním slovem – správa takovéhoto zařízení je opravdu na dlouhé hodiny, neboť zápis na SSD disk je velmi, opakuji velmi pomalý! Avšak po dokončení instalací všech potřebných programů a oprav byl systém připraven k používání a zde jsme je potřeba říci, že naše hodnocení se razantně obrátilo.


O restartu sice bylo potřeba systém nechat po naběhnutí do Windows dvě až tři minuty načítat data, pokud se však práce disku zastavila, systém byl plně připraven na práci, která k našemu překvapení byla relativně svižná. Spouštění všech aplikací trvalo řádově déle, než u stolních systémů nebo moderních notebooků, ale po naběhnutí se rozdíly velmi rychle smazaly.

Abychom však dosáhli uvedeného stavu, ve kterém jde se systémem rozumně pracovat, museli jsme sáhnout k optimalizaci spouštěných aplikací při startu Windows (nerozpakujte se a odstraňte z procesu automatického spuštění takové aplikace jako je Adobe Reader, ICQ, Skype, Java, Flash, aplikace zvuku Realtek a mnoho dalšího), jenž zabírají prostor v omezené operační paměti a řádově prodlužují čas nabíhání systému. Nezaškodila ani optimalizace registrů. Při běžném provozu jsme si dále všímali zajímavých věcí, jako třeba doby naběhnutí titulní strany jednoho českého zpravodajského serveru – v prohlížeči Internet Explorer 7 v plné aktualizaci to bylo téměř 22 sekund, v Firefox 3.0.4 to bylo pouhých 10 sekund. Stejně tak jako jsme nahradili klasickou aplikaci ICQ za její náhradu ve formě Miranda nebo Qip.

Celkově lze tedy říci, že práce s Asus EEE 900A byla příjemná a odpovídající ceně a možnostem tohoto netbooku. Tím myslíme především brouzdání po internetu, vyřizování a především čtení emailové pošty nebo komunikaci s přáteli. To vše zabalené v 1 kg balení vhodném k častému přenášení. Dalším využitím bude bezpochyby možnost připojit k netbooku projektor a získat tak velmi flexibilní prostředek pro prezentace. Díky třem USB konektorům však lze využít toto zařízení i k dalším věcem jako jsou různá měření nebo práce s daty v terénu.Proč právě verze s SSD a ne s HDD, závěr

Asi největším neduhem vybrané konfigurace je zvolený SSD disk a jeho neúnosně pomalý zápis. Naopak jako výhodu tohoto řešení vidíme v tom, že v notebooku nejsou mechanické části, které by se vlivem nepříznivého zacházení (například pádu zapnutého notebooku) mohly porouchat. Použití pevného disku bychom taktéž doporučili uživatelům, kteří budou mít přeci jen vyšší nároky na výkon netbooku, protože pevný disk (i když pouze 4 200 nebo 5 400 ot/min) má daleko vyšší výkon než použité SSD zařízení.

Závěr

Kategorie netbook zařízení nemá za úkol nahradit notebooky, protože poskytuje velmi omezený výkon vhodný pouze na nenáročnou práci. Mají sloužit uživatelům všude tam, kde je potřeba co nejnižších rozměrů a hmotnosti, díky nimž se dají tato zařízení snadno a pohodlně přenášet. Stejně tak si dokážeme představit tento netbook jako zdroj informací, z kterého učitelé nebo ostatně sami žáci prezentují své poznatky pomocí projektoru ve třídě nebo studovně.

Největší výhoda netbooků tedy spočívá v jejich mobilitě a donedávna by se dalo říci ještě v jejich ceně. Ta ovšem díky stoupajícímu dolaru vyšplhala ceny netbooků tak vysoko, že jejich vybavené verze atakují 10 000 Kč hranici, což je částka, za kterou si lze pořídit levný, ale plnohodnotný notebook vybavený low-endovým procesorem. V tomto světle se zdají být netbooky pouze jakýmsi doplňkem, něčím, co si uživatel pořídí pouze pro svou zábavu, pro své potěšení. Kupodivu tomu tak ale není a „hlad“ po netboocích je obrovský. Dokonce takový, že je na trhu pouze minimum firem, který by již neměly ve své nabídce alespoň jeden netbook (nebo ho alespoň nepřipravovaly do prodeje).Jak to bude dál s netbooky je otázka: trh si samozřejmě bude žádat nižší cenu, výrobci komponent se budou naopak snažit vtěstnat do netbooků co možná nejlepší komponenty za účelem odlišení se od konkurence, a tyto změny budou jednoznačně tlačit cenu netbooků směrem vzhůru. Není totiž daleko doba, kdy do netbooků budou osazovány dvoujádrové mikroprocesory Intel Atom, vybaveny budou standardně 2 GB operační paměti a k dispozici budou i větší kapacity pevných disků a rychlejší SSD. Tedy během několika měsíců je možné čekat odstranění všech námi vyčítaných nedostatků první generace netbooků.

Pokud se ale podíváte na předchozí řádky pořádně, zjistíte, že by netbooky mohly v nejbližší době začít konkurovat nejlevnějším notebookům a tak by se velmi snadno mohlo naplnit přání výrobců netbooků zabrat větší podíl na trhu.

Pro čtenáře:

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně zmíněného netbooku Asus EEE, neváhejte a pište své dotazy na emailovou adresu Petr_Matuska@idg.cz. Pokud se sejde více dotazů, uveřejníme je ve zvláštním článku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).