Hlavní navigace

Použijte Excel pro vytváření týdenních rozvrhů - 8.díl

7. 8. 2019

Sdílet

 Autor: © lucadp - Fotolia.com
Využití Excelu jako nástroje pro plánování je skvělá dovednost, která se vám určitě bude nejednou hodit!

Předcházející díl

 

Na funkce SUMA, DATUM, DENTÝDNE, KDYŽ, vnořené KDYŽ a na funkce KDYŽ/NEBO jsme si vzpomněli v okamžiku, kdy jsme sledovali film Jestliže je úterý, musíme být v Belgii z roku 1969. Jedná se o film pojednávající o amerických turistech putujících po Evropě. Ostatně jsme si všimli, je firmy poměrně často plánují nikoliv na jednotlivé dny v měsíci, ale spíše na týdny – typicky týden 1, týden 2, týden 3 apod. Pak je nutno použít vzorec, který bude obsahovat datum a který se použije pro určení příslušného týdne v měsíci. Navíc bude obsahovat sadu vnořených příkazů KDYŽ/NEBO, pomocí nichž se budou přiřazovat úkoly jednotlivým členům týmu, kteří budou tyto úkoly plnit. Pro plánování tohoto typu lze s výhodou použít Excel, přičemž jeho používáním v této oblasti získáte řadu dovedností, které dozajista využijete.

Zadání vzorců – pokračování

9. Poslední vzorec (ve sloupci I) definuje, který tým (JOURNALIST/VIDEOGRAPHER) se dané sportovní události účastní. Například tým 1 se bude účastnit událostí v Německu, Norsku, Nizozemí a Belgii.

Následující vzorec zadejte do všech čtyřřádkových bloků ve sloupci I. Tento vzorec bude pro všechny buňky stejný a jedná se o jeden skutečně velmi dlouhý vzorec.

=KDYŽ(NEBO(H2="Germany",H2="Norway",H2="Netherlands",H2="Belgium"),”Team 1”,KDYŽ(NEBO(H2="Switzerland",H2="Italy",H2="Russia"),”Team 2”,KDYŽ(NEBO(H2="Scotland",H2="Ireland",H2="England",H2="France"),”Team 3”,KDYŽ(NEBO(H2="Canada",H2="Australia",H2="New Zealand"),”Team 4”,0))))

Vzorce pro určení týmů, které se budou účastnit jednotlivých sportovních událostí.

10. Abyste si vzorec, který přijde do sloupce I, co nejvíce zjednodušili, použijte tabulku zemí, kterou jste si vytvořili v bodu 8 a kde jsou jednotlivým zemím přiřazena čísla, např. 1 = Australia, 2 = Belgium, 3 = Canada atd. Vzorec pak bude sice stejně dosti dlouhý, ale pořád bude kratší než ten původní). V Excelu je maximální délka vzorce omezena na 8 192 znaků, což je skutečně hodně, ovšem úprava nebo kontrola extrémně dlouhých vzorců je doslova noční můrou pro každého, kdo něco takového musí dělat. Jen si představte, že u vzorce o 8 000 znacích hledáte chybu, kterou následně máte opravit.

MIF21

 

Pokračování