Hlavní navigace

Použijte Excel pro vytváření týdenních rozvrhů - 4.díl

1. 8. 2019

Sdílet

 Autor: (c) soromon - Fotolia.com
Využití Excelu jako nástroje pro plánování je skvělá dovednost, která se vám určitě bude nejednou hodit!

Předcházející díl

 

Na funkce SUMA, DATUM, DENTÝDNE, KDYŽ, vnořené KDYŽ a na funkce KDYŽ/NEBO jsme si vzpomněli v okamžiku, kdy jsme sledovali film Jestliže je úterý, musíme být v Belgii z roku 1969. Jedná se o film pojednávající o amerických turistech putujících po Evropě. Ostatně jsme si všimli, je firmy poměrně často plánují nikoliv na jednotlivé dny v měsíci, ale spíše na týdny – typicky týden 1, týden 2, týden 3 apod. Pak je nutno použít vzorec, který bude obsahovat datum a který se použije pro určení příslušného týdne v měsíci. Navíc bude obsahovat sadu vnořených příkazů KDYŽ/NEBO, pomocí nichž se budou přiřazovat úkoly jednotlivým členům týmu, kteří budou tyto úkoly plnit. Pro plánování tohoto typu lze s výhodou použít Excel, přičemž jeho používáním v této oblasti získáte řadu dovedností, které dozajista využijete.

Vytvoření listu Excelu

1. Nejprve je třeba rychle vytvořit list Excelu. Do sloupců A až I proto zadejte následující nadpisy (hlavičky): A) YEAR, (B) MONTH, (C) WEEK—(D)WEEK, (E) DATE, (F) EVENT, (G) LOCATION—(H) LOCATION, (I) JOURNALIST/ VIDEOGRAPHER. Sloupce C a D jsou sloučeny do jednoho sloupce s hlavičkou WEEK. Sloupce G a H jsou rovněž sloučeny do jednoho s nadpisem LOCATION (podrobnosti viz obrázek níže).

Hlavičky sloupců v listu Excelu

2. Do sloupce A zadejte do buněk A2 až A20 rok 2019, každý pátý řádek ovšem vynechte (tj. každý pátý řádek zůstane prázdný – je to jen kvůli vzhledu). Ve sloupci B zadejte do buněk B2:B5 číslo 1 (pro leden), do buněk B7:B10 číslo 2 (pro únor), do buněk B12:B15 číslo 3 (pro březen) a do buněk B17:B20 číslo 4 (pro duben).

3. Do sloupce D zadejte do každého ze čtyř řádků postupně hodnoty 1st, 2nd, 3rd, 4th. Konkrétně se jedná o buňky D2:D5; D7:D10; D12:D15; a D17:D20. Zbývající sloupce pak jsou pouze vzorce (kromě sloupce H, kde by také mohl být vzorec, popřípadě do něj můžete ručně zadat zemi, v níž se nachází město uvedené ve sloupci G. Vzhledem k tomu, že v tomto listu Excelu je vzorců skutečně požehnaně, necháme obsah tohoto sloupce zcela na vás. Schválně zkuste vymyslet, jak by mohl vypadat pro vás ten nejvhodnější vzorec, který by se hodil do sloupce H a pak jej tam můžete zadat.

Radsomware

 

Pokračování