Hlavní navigace

Použijte Excel pro vytváření týdenních rozvrhů - 1.díl

29. 7. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Využití Excelu jako nástroje pro plánování je skvělá dovednost, která se vám určitě bude nejednou hodit!

Úvod

Na funkce SUMA, DATUM, DENTÝDNE, KDYŽ, vnořené KDYŽ a na funkce KDYŽ/NEBO jsme si vzpomněli v okamžiku, kdy jsme sledovali film Jestliže je úterý, musíme být v Belgii z roku 1969. Jedná se o film pojednávající o amerických turistech putujících po Evropě. Ostatně jsme si všimli, je firmy poměrně často plánují nikoliv na jednotlivé dny v měsíci, ale spíše na týdny – typicky týden 1, týden 2, týden 3 apod. Pak je nutno použít vzorec, který bude obsahovat datum a který se použije pro určení příslušného týdne v měsíci. Navíc bude obsahovat sadu vnořených příkazů KDYŽ/NEBO, pomocí nichž se budou přiřazovat úkoly jednotlivým členům týmu, kteří budou tyto úkoly plnit. Pro plánování tohoto typu lze s výhodou použít Excel, přičemž jeho používáním v této oblasti získáte řadu dovedností, které dozajista využijete.

Představte si, že pracujete pro časopis, který sleduje všechny sportovní události po celém světě, a vaším úkolem je vytvořit pro novináře a grafiky plán, který by pokryl všechny tyto události. Předpokládejme například, že třetí úterý v měsíci je krasobruslení v Belgii, čtvrté úterý jsou na pořadu dne boby ve Skotsku, první čtvrtek v měsíci je golf v Irsku a poslední čtvrtek v měsíci ragby na Novém Zélandu. Je až překvapivé, jak vzorce v Excelu dokážou zvrátit tento jinak časově velmi náročný program do podoby jednoduché, rychlé a jednoduché úlohy.

Abyste měli možnost si sami vyzkoušet, jak se vše v Excelu pomocí funkcí SUMA, DATUM, DENTÝDNE, KDYŽ A KDYŽ/NEBO jednoduše nastavuje, připravili jsme pro vás šablonu, kterou si můžete zdarma stáhnout po klepnutí na tento odkaz.

webcast_aruba

 

Pokračování