Hlavní navigace

Postavte si vlastní PC pro 3D domácí kino - 4.díl

7. 5. 2011

Sdílet

V následujícím článku vám poradíme, jak si svépomoci postavit 3D-ready počítač pro domácí kino s využitím aktuální řady procesorů Intel Sandy Bridge.

Dnešní počítače jsou vyráběny v různých designech i velikostech - éra prefabrikovaných a bezduchých šedých krabic je již definitivně za námi. Jak z našich obývacích pokojů vytváříme kina s multikanálovým zvukem a velkými HD televizory, stává se myšlenka zapojení počítače jako domácího centra zábavy stále nevyhnutelnější.

Vítejte ve světě počítačů pro domácí kino, jež označujeme anglickou zkratkou HTPC (Home Theater PC). Jedná se o systémy vytvořené speciálně za účelem propojení s dalšími audiovizuálními komponenty, jež by měly navíc svým vzhledem adekvátně zapadnout mezi portfolio těchto produktů čítající například audio zesilovače, satelitní receivery či set-top boxy.

HTPC může sloužit také jako úložiště dat vaší kompletní sbírky digitálních médií. Domácí video a fotografie pak budete moci sledovat na prostorné HD obrazovce a umocnit zážitek z poslechu oblíbené hudby kvalitní audio sestavou. Nabízí se také možnost sdílení dat mezi všemi počítači v rámci domácí sítě. Těšit se můžete i na trojrozměrný zážitek z přehrávání filmů ve 3D Blu-Ray formátu.

 

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/postavte-si-vlastni-pc-pro-3d-domaci-kino-1-dil-20164

2. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/postavte-si-vlastni-pc-pro-3d-domaci-kino-2-dil-20198

3. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/postavte-si-vlastni-pc-pro-3d-domaci-kino-3-dil-20204

 

Další kroky

Váš systém je nastaven a bez problémů běží, skvěle zvládá 3D Blu-ray a case se vyjímá v obýváku mezi vašimi AV zažízeními. Existují nicméně další triky a funkce, kterých s HTPC můžete využít.

Zaprvé, pokud plánujete využívat HTPC jako domácí centrum zábavy, budete chtít přidat podporu infračerveného dálkového ovládání. Nejjednodušší možnost v tomto případě představuje USB port. Spoustu sériových zařízení tohoto typu navíc podporuje rovnou Windows Media Center. Pokud některé z nich použijete, nastavení programovatelného ovládání je víceméně rutinní záležitostí. Jedním z příkladů takovýchto snadno nastavitelných ovladačů je Logitech Harmony.

A co hry?

Technologie Intel HD Graphics je vhodná spíše pro méně náročné hry. Berete-li hraní vážně, budete potřebovat dedikovanou grafickou kartu, což s sebou může přinášet další problémy. Jedním z nich je fakt, že se budete muset spolehnout na dekódovací schopnosti přidané karty - video procesor od Intelu s ní zkrátka nebude spolupracovat. Přestože jsou současné generace grafických akcelerátorů od Nvidie a AMD schopny hardwarově zvládat video, jakákoliv karta, s níž je možno spustit high-endové hry, přidá počítači na hluku a produkovaném teplu. A pokud stále trváte na stereoskopickém 3D na vašem HD televizoru, budete potřebovat některou z těch lepších karet řady Nvidia 500 či AMD 5000 nebo 6000.

Když jste HTPC nastavovali, používali jste k instalaci Windows klávesnici a myš. Pro další použití byste možná vzali zavděk bezdrátovému kombu těchto dvou zařízení. Fungovat vám bude téměř jakákoliv současná klávesnice a myš. Pro běžné a časté použití se bude hodit něco ve standardní velikosti, nicméně pro sporadické zadání uživatelského jména zcela dostačuje malý a nenápadný Logitech DiNovo Mini.

 

Slovo závěrem

Postavili jste si HTPC a získali tak platformu pro objevování digitálních médií na velké obrazovce. Přehrávání Blu-ray jste nastavili přímo na PC, takže do budoucna můžete těžit z nových funkcí zahrnutých v updatech přehrávacího softwaru. K tomu přidejte televizní HD tuner a získáte navíc digitální videorekordér či server pro digitální média například prostřednictvím bezplatného VLC.

Nyní se už jen zabořte do pohovky, nasaďte si 3D brýle a užijte si pořádnou show.

ICTZ24

 

Úvodní foto: © Ali Ender Birer - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).