Hlavní navigace

Postavte si vlastní PC pro 3D domácí kino - 3.díl

1. 5. 2011

Sdílet

V následujícím článku vám poradíme, jak si svépomoci postavit 3D-ready počítač pro domácí kino s využitím aktuální řady procesorů Intel Sandy Bridge.

Dnešní počítače jsou vyráběny v různých designech i velikostech - éra prefabrikovaných a bezduchých šedých krabic je již definitivně za námi. Jak z našich obývacích pokojů vytváříme kina s multikanálovým zvukem a velkými HD televizory, stává se myšlenka zapojení počítače jako domácího centra zábavy stále nevyhnutelnější.

Vítejte ve světě počítačů pro domácí kino, jež označujeme anglickou zkratkou HTPC (Home Theater PC). Jedná se o systémy vytvořené speciálně za účelem propojení s dalšími audiovizuálními komponenty, jež by měly navíc svým vzhledem adekvátně zapadnout mezi portfolio těchto produktů čítající například audio zesilovače, satelitní receivery či set-top boxy.

HTPC může sloužit také jako úložiště dat vaší kompletní sbírky digitálních médií. Domácí video a fotografie pak budete moci sledovat na prostorné HD obrazovce a umocnit zážitek z poslechu oblíbené hudby kvalitní audio sestavou. Nabízí se také možnost sdílení dat mezi všemi počítači v rámci domácí sítě. Těšit se můžete i na trojrozměrný zážitek z přehrávání filmů ve 3D Blu-Ray formátu.

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/postavte-si-vlastni-pc-pro-3d-domaci-kino-1-dil-20164

2.díl článku: http://pcworld.cz/hardware/postavte-si-vlastni-pc-pro-3d-domaci-kino-2-dil-20198

Tipy pro stavbu systému

Case nMediaPC představuje prostornou skříň a všechny použité komponenty jsou víceméně standardní, takže by samotná stavba systému měla být spíše rutinní záležitostí. Nicméně každá stavba PC má svá specifika, takže zde předkládáme několik tipů a triků, které vám v tomto konkrétním případě pomohou.

 

  • Zdroj nainstalujte dříve než základní desku. Zbytek procesu se tím zjednoduší.
  • Šasi nMediaPC nabízí odnímatelnou zásuvku na disk, která se rozprostírá celou šířkou skříně. Je přichycena dvěma šrouby a jednoduše se vyjímá. Nejprve nainstalujte optickou mechaniku spolu s pevným diskem a poté připojte kabely ještě předtím, než znovu upevníte zásuvku. Kabely jsou modulární, takže je můžete připojit přímo ke zdroji. My jsme použili jediný kabel s několika SATA konektory, díky čemuž jsme se vyvarovali nepřehledné změti a nepořádku.
  • Konfigurace základní desky je s Asusem velice jednoduchá. Nové desky s paticí 1155 nyní místo starého rutinního nastavování BIOSu využívají EFI (extenzivní rozhraní firmware). Při nastavování desky tak můžete navíc používat myš.
  • Před nainstalováním zásuvky na pevný disk připojte SATA kabely (hlavně ten od pevného disku) k základní desce. Tento krok je nutný, poněvadž první dva SATA konektory směřují spíše než od desky nahoru k její zadní části. Pokud nainstalujete jako první zásuvku, je připojení SATA kabelů ke kterémukoliv z prvních dvou konektorů obtížně proveditelné.
  • Pokud si vyberete jinou optickou mechaniku, ujistěte se, že má standardní proporce se stejně umístěnými tlačítky. Některé Blu-ray mechaniky mají zvláštně řešený design, což může sice vypadat dobře, na druhou stranu to může zapříčinit nekompatibilitu s výsuvnými dvířky skříně.
  • Pro zajištění podpory přehrávání stereoskopického 3D Blu-ray budete potřebovat poslední ovladač pro grafiku Intel HD Graphics. Ovladač na instalačním CD přibaleném k základní desce není nejnovější a stereoskopické 3D zkrátka nepodporuje.
  • Po instalaci Windows 7 budete muset nainstalovat i síťový ovladač, a to ještě předtím, než spustíte Windows Update či aktivujete systém. Instalační CD k desce obsahuje potřebný ovladač jak pro samotnou desku (známý také jako čipsetový INF ovladač), tak pro audio i síť.
  • HDMI port plně podporuje přenos audia, takže pro směrování HDMI do vašeho HD televizoru či skrze AV přijímač s HDMI vstupem nepotřebujete dodatečné audio kabely.

Přehrávání 3D Blu-ray videa

Primárním účelem celého systému je přehrávání stereoskopických 3D Blu-ray filmů. Podle představitelů Intelu bude Blu-ray 3D dobře spolupracovat s 3D HDTV za použití jakýchkoliv 3D brýlí a vestavěné HDTV technologie. Na druhou stranu nebude tato technologie kompatibilní se současnými brýlemi s aktivní uzávěrkou pro 120Hz PC displeje. Intel umožní stereoskopické 3D pro PC displeje hned jak vypustí na trh 120Hz DisplayPort panely, což by mělo být ještě v průběhu letošního roku.

MIF21

 

Úvodní foto: © Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com