Hlavní navigace

Postavte si vlastní PC pro 3D domácí kino - 2.díl

30. 4. 2011

Sdílet

V následujícím článku vám poradíme, jak si svépomoci postavit 3D-ready počítač pro domácí kino s využitím aktuální řady procesorů Intel Sandy Bridge.

Dnešní počítače jsou vyráběny v různých designech i velikostech - éra prefabrikovaných a bezduchých šedých krabic je již definitivně za námi. Jak z našich obývacích pokojů vytváříme kina s multikanálovým zvukem a velkými HD televizory, stává se myšlenka zapojení počítače jako domácího centra zábavy stále nevyhnutelnější.

Vítejte ve světě počítačů pro domácí kino, jež označujeme anglickou zkratkou HTPC (Home Theater PC). Jedná se o systémy vytvořené speciálně za účelem propojení s dalšími audiovizuálními komponenty, jež by měly navíc svým vzhledem adekvátně zapadnout mezi portfolio těchto produktů čítající například audio zesilovače, satelitní receivery či set-top boxy.

HTPC může sloužit také jako úložiště dat vaší kompletní sbírky digitálních médií. Domácí video a fotografie pak budete moci sledovat na prostorné HD obrazovce a umocnit zážitek z poslechu oblíbené hudby kvalitní audio sestavou. Nabízí se také možnost sdílení dat mezi všemi počítači v rámci domácí sítě. Těšit se můžete i na trojrozměrný zážitek z přehrávání filmů ve 3D Blu-Ray formátu.

1. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/postavte-si-vlastni-pc-pro-3d-domaci-kino-1-dil-20164

 

Níže uvádíme seznam komponent doporučený našimi americkými kolegy včetně orientační ceny.

 

Doporučený seznam komponent

 

Základní deska je současná nejvyšší třída od Asusu typu Micro ATX s paticí 1155, která je vyžadována pro nasazení procesoru Sandy Bridge. Deska podporuje také SATA 6 GB/s (dva porty) a USB 3.0. Paměť Kingston LoVo pracuje při napětí pouhých 1,25 V, takže produkuje méně tepla.

Case nMediaPC zase vypadá jako typická AV komponenta pro domácí kino. Zapojte do ní zdroj Seasonic, který nedisponuje větrákem, a získáte příjemně tichou kombinaci. I když ne úplně - samotná bedna je v zadní části vybavená dvojicí malých 60mm větráčků. Seasonic X460W se pochlubí certifikací 80Plus Gold, která značí, že je velmi efektivní pro aktuálně nevyužitý systém stejně jako pro přehrávání videa. Výsledkem je nižší spotřeba energie i tvorba tepla, což je velice důležité zejména u zdroje energie bez chladícího větráčku. Zdroj je navíc modulární, takže do něj můžete zapojit pouze ty kabely, které opravdu potřebujete. Vyhnete se tak spleti nevyužitých přípojek uvnitř počítače.

 

3D TV

 

Chlazením jsme pověřili Silverstone NT07. Zajímavostí je, že tento chladič přesně zapadá do stejného prostoru jako klasický chladič od Intelu, což ulehčuje instalaci. Zároveň má oproti „inteláckému“ základu více lamel a je tišší.

Pevný disk Western Digital GreenPower o kapacitě 2 TB není zrovna kandidátem na cenu za výkon, na druhou stranu je nehlučný a nezahřívá se, což v tomto případě použití hraje důležitou roli. Kapacita je pro ukládání digitálních médií více než dostatečná. Optická mechanika od Asusu pak přehrává Blu-ray disky a v případě potřeby i vypaluje na DVD. Podpora zbývajících diskových formátů je samozřejmostí.

Nakonec budete potřebovat patřičný software. Windows 7 Home Premium v 64bitové verzi je jasnou volbou. PowerDVD 10 Ultra 3D od Cyberlinku zafungoval v našich 3D HDTV testech skvěle. Využijete ho pro přehrávání 3D Blu-ray videa. Celý balík vás vyjde zhruba na 20 tisíc včetně software.

MIF21

 

Úvodní foto: © Ali Ender Birer - Fotolia.com