Hlavní navigace

Postavte si vlastní PC pro 3D domácí kino - 1.díl

24. 4. 2011

Sdílet

V následujícím článku vám poradíme, jak si svépomoci postavit 3D-ready počítač pro domácí kino s využitím aktuální řady procesorů Intel Sandy Bridge.

Dnešní počítače jsou vyráběny v různých designech i velikostech - éra prefabrikovaných a bezduchých šedých krabic je již definitivně za námi. Jak z našich obývacích pokojů vytváříme kina s multikanálovým zvukem a velkými HD televizory, stává se myšlenka zapojení počítače jako domácího centra zábavy stále nevyhnutelnější.

Vítejte ve světě počítačů pro domácí kino, jež označujeme anglickou zkratkou HTPC (Home Theater PC). Jedná se o systémy vytvořené speciálně za účelem propojení s dalšími audiovizuálními komponenty, jež by měly navíc svým vzhledem adekvátně zapadnout mezi portfolio těchto produktů čítající například audio zesilovače, satelitní receivery či set-top boxy.

HTPC může sloužit také jako úložiště dat vaší kompletní sbírky digitálních médií. Domácí video a fotografie pak budete moci sledovat na prostorné HD obrazovce a umocnit zážitek z poslechu oblíbené hudby kvalitní audio sestavou. Nabízí se také možnost sdílení dat mezi všemi počítači v rámci domácí sítě. Těšit se můžete i na trojrozměrný zážitek z přehrávání filmů ve 3D Blu-Ray formátu.

Sandy Bridge - srdce od Intelu

Chcete-li postavit výše popsaný systém, doporučujeme jako jeho hlavní ingredienci použít procesor postavený na architektuře Sandy Bridge od Intelu, která integruje CPU jednotku a grafické jádro do jediného čipu. Přestože se nejedná o ideální řešení pro hráče, kvalita přehrávání videí vysoce přesahuje předchozí snahy Intelu v této oblasti.

Intel Sandy Bridge

Konkrétním procesorem našeho HTPC projektu se stal Intel Core i3 2100S. Jedná se o dvoujádro běžící na frekvenci 3,1 GHz. Procesor disponuje 3MB vyrovnávací pamětí L3 cache, která podporuje technologii Hyper-Threading, takže zvládá pracovat až se čtyřmi vlákny současně. Zařazen je mezi low-endové procesory této řady s příkonem 65 W.

V nabídce Intelu se nachází i 35W model 2100T, nicméně ten běží na nižší frekvenci 2,5 GHz. Bedna, kterou tento projekt vyžaduje, by však měla být vcelku prostorná, takže by o něco rychlejší a poněkud nažhavenější procesor neměl činit problémy.

Intel přizpůsobil vestavěné grafické jádro tak, aby umožňovalo plnou hardwarovou akceleraci jak při dekódování, tak kódování HD videa. To zahrnuje všechny komerčně využívané HD kodeky, včetně Microsoft VC-1, MPEG-2 a H.264. Ve výsledku pak plně akceleruje přehrávání Blu-Ray, zatímco CPU jednotka zůstává v podstatě nevyužita. Ve skutečnosti se skládá ze dvou vestavěných video procesorů, takže umožňuje běh funkcí typu obraz v obraze bez aktivního zapojení CPU. Integrovaná grafika HD Graphics dále podporuje HDMI  1.4 a duální videobloky, což znamená, že zvládne stereoskopické přehrávání 3D obsahu z Blu-Ray disků.

Přehled součástí

Samotný procesor pochopitelně netvoří celý systém. Ve vylučovací metodě při hledání těch správných součástí vašeho HTPC byste měli vzít v úvahu několik následujících faktorů.

  • Vnější design by měl odpovídat designu ostatních AV komponent.
  • Základní deska by měla být kompaktní a podporovat HDMI výstup.
  • Důležitou součástí je také kvalitní paměť nejlépe s co nejnižším příkonem pro minimalizaci tepla i nákladů na provoz.
  • Zdroj by měl být naopak schopen dodat v případě nutnosti velké množství energie bez většího hluku.
  • Pokud plánujete přehrávat Blu-ray disky, budete logicky potřebovat Blu-ray mechaniku.
  • Jestli chcete používat HTPC jako „skladiště“ médií, měli byste jej osadit dostatečně velkým harddiskem.

 

Další díl této stavební minisérie vám přineseme příští týden a společně se podíváme na přehled námi vybraných komponent.

skoleni


Úvodní foto: © Vladislav Kochelaevs - Fotolia.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).