Hlavní navigace

Pořiďte si terabyty dat díky SilverStone

27. 4. 2007

Sdílet

Pokud vás trápí neustálý nedostatek volného místa na pevných discích, můžete tento problém řešit několika způsoby. Můžete si do počítačové skříně vložit další a další disky nebo si pořídit jejich externí úložiště SilverStone, které je umístěno mimo počítačovou skříň.

skoleni

Takové externí úložiště není vůbec k zahození, neboť všechny pevné disky mohou být uloženy mimo počítačovou skříň a tudíž lépe chlazeny. Jedno z takových externích řešení nabízí nově i společnost SilverStone v podobě modelu SST-DS351.


V hliníkovém obalu o rozměrech 429 x 98 x 376 mm může nalézt úkryt až pět 3,5“ pevných disků s rozhraním Serial ATA. O napájení se stará samostatný 300 W napájecí zdroj SFX a svým výkonem bohatě dostačuje i na maximální zapojení těch největších pevných disků současnosti. Napájecí zdroj je navíc vybaven ochranou proti přepětí a proudovou ochranou, což zvyšuje bezpečnost uschovaných dat.

Když je řeč o bezpečnosti, systém SST-DS351 nabízí díky čipsetu Silicon Image Sil4726 podporu diskových polí RAID 0, 1, 5 a 10 (ovšem pouze pokud máte připojený přístroj k počítači s Microsoft Windows 2000 nebo novější). O připojení k počítači se stará jeden E-SATA konektor vyvedený pomocí čipsetu Silicon Image 3132. Ten podporuje datový tok až 300 MB/s a postačuje tak i tomu nejvýkonnějšímu možnému zapojení pevných disků.

O chlazení se stará celohliníkový kryt, díky němuž není potřeba při osazení jednoho nebo dvou pevných disků řešit osazení aktivního chlazení. Pokud si však přejete, můžete do skříně umístit až dva ventilátory 80 x 80 mm, které díky regulaci otáček nemusejí vydávat mnoho hluku. Nevýhodou celohliníkového provedení je hmotnost produktu, která bez osazení pevnými disky dosahuje pěti kilogramů.

Aby toto řešení bylo konkurenceschopné, zvlášť v našich podmínkách, neměla by být jeho cena vysoká. Problémem je proto doporučená koncová cena s DPH dosahující k hranici 14 000 Kč, což je opravdu hodně. Nicméně pokud byste měli zájem, SilverStone SST-DS351 bude k dispozici v průběhu května 2007.

Co nám na tomto řešení chybí? Asi největší vadou na kráse je chybějící podpora síťového rozhraní, neboť s připojením pomocí Serial ATA produkt standardně využijete jen u toho počítače, k němuž je připojen. Existuje samozřejmě možnost propojení takového počítače v síti a sdílení diskového prostoru, avšak zapnuté PC bude zvyšovat spotřebu energie.

- - Petr Matuška

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).