Hlavní navigace

Pohádka o GeForce 9800GX2 pokračuje

7. 3. 2008

Sdílet

nVidia má se svou dvoučipovou GeForce 9800GX2 opravdu mnoho problémů. V této novince vám přiblížím nové informace ohledně data vydání, které bylo opět odloženo, problémů na CeBITu i něco navíc.

UI21

nVidia opět odložila datum vydání své GeForce 9800GX2. Důvod je pořád stejný - ovladače pro QuadSLI. Zatímco samotná jedna karta GeForce 9800GX2 si prý vede bez problémů a podává přesně takový výkon, který se od ní očekává (tedy cca dvě 8800GTS v SLI), dvě tyto karty prý mají problémy a výkon ve hrách ani zdaleka neodpovídá potenciálu a hlavně ceně tohoto řešení. Z tohoto důvodu byla nVidia donucena opět datum vydání odložit, současný termín je stanoven na 25. března.

Další problém, který nVidii potkal v posledních dnech, je situace s vystavováním této karty na CeBITu. Sama nVidia v tom totiž nemá jasno a několik dnů před začátkem veletrhu neustále měnila stanoviska, zda kartu je, nebo není možné vystavovat. Poslední stanovisko zní jako ano, ale jen pod pohrůžkou NDA. Většina vystavovatelů v tom však má už takový guláš, že kartu normálně vystavuje ať se to nVidii líbí, nebo ne. Kartu tak můžete běžně vidět například u stánku MSI, Albatronu a u spousty dalších výrobců. Naopak sama nVidia kartu neukazuje, ukáže ji až podepíšete papír o neporušení NDA (nevyzradíte o kartě žádné informace).

No a konečně posledním problémem je nenasytnost této karty po elektrické energii. Konkrétně je zakopaný pes v druhé kartě, která není napájená z PCI Express a je na ní 8-pinový napájecí konektor. Aby se karta rozběhla, je potřeba zapojit přímo všech 8 pinů, klasický 6-pin, který má většina zdrojů, nestačí. Tento problém se však už nVidii podařilo vyřešit v nové revizi PCB. První karty, na trhu však budou ve staré revizi.

Doufejme, že se nVidii vše konečně podaří doladit, a karta konečně spatří světlo světa, protože situace kolem ní začíná připomínat trablem se kterými se minulý rok potýkalo AMD s Radeonem HD2900XT, který také nedopadl nijak slavně.

- - Tomáš Šulc