Hlavní navigace

Podrobné fotky GeForce 9800GX2

30. 1. 2008

Sdílet

Duální GeForce 9800GX2 se na trhu objeví o několik dní později než se původně předpokládalo, pojďme si proto čekání na ni zkrátit a podívat se na podrobné fotografie této karty.

MIF21

Jak již několik dní víme, GeForce 9800GX2 je i přes název evokující úplně novou řadu GeForce pouhý „sendvič“ dvou jader nVidia G92, které používají například karty GeForce 8800GT nebo 8800GTS 512MB. GeForce 9800GX2 tak bude mít velmi blízko k SLI těchto karet. Přesněji řečeno, ono to tak je téměř doslova a do písmene.
Na fotografii primární karty odhalíme téměř nezměněnou GeForce 8800GT/GTS 512MB. Velmi podobné rozložení jednotlivých komponent, paměťové čipy Samsung 1ns, prostě GeForce 8800GT. K tomu všemu je na kartě navíc vidět SLI konektor, kterým jsou obě karty spojené a druhý SLI výstup na hraně karty. Opět se tedy můžeme těšit na Quad SLI, snad tentokrát dotáhne nVidia ovladače do konce.


Druhá karta je téměř identická. Chybí pouze TV Out, druhý SLI výstup a místo napájecího 6-pinu je použit rovnou 8-pin. Karta je zřejmě opravdový žrout elektrické energie. Na obou kartách zaujala přítomnost jednoho DVI výstupu. Díky tomu, že se jedná o dvě na sobě téměř nezávislé karty, se dá určitě očekávat, že některý z výrobců přijde s řešením se čtyřmi DVI porty podobně jako Asus u Radeonů HD3870X2.Jednou ze zajímavostí na kartě je PCI Express 2.0 SLI můstek. Ten umožňuje GeForce 9800GX2 fungovat v SLI režimu (obě karty) na jakémkoliv čipsetu. Bez něj by 9800GX2 nejspíše fungovala správně jen na nForce čipsetech, které umí SLI.Nakonec ještě přidáme foto chladiče. Ten se od dob prvních GeForce 8800 téměř nezměnil, pouze je upraven pro chlazení dvou k sobě přilepených karet.

Celkově na mne působí GeForce 9800GX2 rozporuplně. Mám ještě v živé paměti problémy s ovladači, a z toho vyplývající nekonkurenceschopnost GeForce 7950GX2, proto se obávám dalšího pokusu nVidie na toto téma. I konkurenční Radeon HD3870X2 působí podle prvních recenzí tak nějak rozporuplně (někde vychází dobře, jinde špatně), nejlepší proto bude vyčkat a až po vydání této karty (je plánované na únor) posoudit, zda se koncept dvou jader v jedné kartě vyvedl lépe ATI či nVidii.

Všechny obrázky jsou vlastnictvím serveru chiphell.com.

- - Tomáš Šulc