Hlavní navigace

Podle čeho poznáte, že je váš počítač zamořen malwarem? - 2.díl

8. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © Daevid - Fotolia.com
Pokud váš počítač nefunguje tak, jak má, možná první, co vás napadne, že byl napaden malwarem. To ale nemusí být vůbec pravda. Třeba jste si jen sami trochu pohráli s nastavením počítače a nyní to svádíte na malware. Jak tedy rozlišíte, zda je počítač napaden malwarem, nebo je prostě jen špatně nastavený?

Do počítače nelze nainstalovat žádné nové aktualizace. Nelze použít funkci Obnovení systému. Počítač se prostě najednou chová velmi podivně – že by byl napaden malwarem? Ale jak se vlastně pozná, zda se jedná o zákeřnost nějakého malwaru, nebo zda jste jen chybně nastavili operační systém Windows?

 

Předcházející díl

Příznaky nakažení počítače malwarem

Příznaky nakažení počítače jiným malwarem již nejsou tak zřejmé. Pojďme se podívat na ty nejběžnější:

Náhlé snížení výkonu počítače. Pokud je váš počítač najednou pomalejší než kdy jindy, popřípadě pokud to vypadá, že na pozadí vykonává spoustu nějakých záhadných aktivit, pak příčinou může být právě malware.

Nefungují ty nejběžnější programy pro údržbu počítače. Malware často chrání sám sebe tím, že zakazuje činnost těch aplikací, které by jej mohly prozradit a následně odstranit. Pokud vám tedy bez jakékoliv zjevné příčiny přestanou fungovat aplikace jako je Windows update, Správce úloh, antivirový program nainstalovaný v počítači, Editor registru, Obnovení systému či Msconfig, pak je podezření na malware naprosto na místě. Určitě není na škodu zmínit, že některé z těchto programů – a týká se to zejména aplikace Windows Update – však může přestat fungovat, aniž by za jeho nefunkčností stál nějaký hacker. Pokud však takových nefunkčních programů je najednou několik, pak je třeba se mít na pozoru, protože pak je možnost, že je počítač napaden malwarem, skutečně reálná.

Nové nežádoucí panely nástrojů, které nejdou odebrat. Řada různých aplikací při své instalaci zároveň instaluje do internetového prohlížeče nový panel nástrojů, přičemž často se nemusí jednat o nic zákeřného, ale jen o dočasnou překážku. Pokud se ovšem takový panel nástrojů nedá vypnout, popřípadě pokud jej vypnete a on se vzápětí objeví znovu, pak podezření na malware opět nabývá reálné podoby.

Náhlá změna domovské stránky a internetového vyhledávače. Jedná se v podstatě o stejný problém jako u panelu nástrojů. Pokud dojde k takové změně, kterou považujete za nežádoucí a za nevyžádanou, a pokud po návratu do původního nastavení se opět domovská stránka a internetový vyhledávač bez vašeho zásahu změní, pak vězte, že na pozadí vašeho operačního systému je spuštěno něco, co byste rozhodně měli zastavit.

A co vlastně je třeba udělat, když se u vašeho počítače objeví některý z těchto příznaků napadení malwarem?

webcast

V první řadě se přesvědčte, že nebyl malwarem zasažen váš antivirový program. To znamená, že prověříte operační systém nějakým jiným antivirovým programem. Zkusit můžete třeba ESET Online Scanner nebo HouseCall od firmy Trend Micro. Ani jeden z těchto nástrojů se nemusí instalovat.

Doporučuje se provádět testování počítače v nouzovém režimu s podporou sítě. V tomto režimu je totiž méně pravděpodobné, že vám bude malware ovlivňovat samotné testování.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).