Hlavní navigace

Podíl spamu v e-mailech roste

14. 12. 2007

Sdílet

Podle poslední studie společnosti Barracuda Networks je z počtu 20 obdržených e-mailových zpráv pouze jedna chtěná, zbytek tvoří nechtěné reklamy na všechno možné, tedy spam.

Vyjádřeno na procenta to znamená, že 95% všech e-mailů tvoří nevyžádaná pošta, což je neuvěřitelné číslo. Zajímavé je také to, kolik spamu dostávají jednotlivý uživatelé. V průzkumu 30% respondentů uvedlo, že dostávají denně do 5 nevyžádaných e-malů, dalších 35% mezi 5 a 10 maily a zbylých 35% respondentů dostává denně 10 a více nevyžádaných mailů. 9% respondentů pak dokonce uvedlo, že dostává denně více jak 50 nevyžádaných zpráv!

Tato čísla jsou jednoznačně alarmující, spam je totiž epidemií několika posledních let a jeho podíl v doručené poště se rok od roku zvyšuje. Pro představu: v 2001 tvořil spam 5% z celkového počtu zpráv. Minulý rok to bylo už 87%, letos je to oněch 95%. Meziroční nárůst je tedy 8%.

Spam je tedy pro běžné uživatele stále otravnější i přes to, že provozovatelé e-mailových klientů stále zdokonalují své antispamové filtry a snaží se spam mazat dříve než dojde k uživateli nebo jej alespoň upozornit varováním typu "Pozor, tato zpráva je pravděpodobně spam!".

Co je řešením této situace? Zaútočit přímo na spamery, na počítače, které využívají. Možná místo horentních sum na „boj s terorizmem“ by se měla alespoň část věnovat na boj s tím, co mnohem akutněji trápí většinu z nás.

- - Tomáš Šulc