Hlavní navigace

Počítačové hry mohou zlepšit zrak

5. 3. 2007

Sdílet

Dlouhé hraní akčních počítačových her může dle týmu amerických vědců zlepšit zrak

Vědecký tým z University of Rochester v New Yorku provedl studii, ze které plyne, že lidé hrající jeden měsíc několik hodin denně počítačové hry mají v některých ohledech až o 20% lepší zrak.
Vysvětlení tohoto zlepšení je v tom, že hraní her klade zvýšené nároky na mozkové cesty zodpovědné za zpracování obrazu, ty se tomu přizpůsobují zlepšeným fungováním. Je to analogické například k posilování svalů.
Tým nalezl skupinu studentů, kteří nehráli počítačové hry nehráli či jen velmi málo, přičemž nalézt takové byla fuška sama o sobě. Těm pak dali test měřící jejich schopnost rozeznat písmeno T mezi ostatními rušivými symboly. T test měří ostrost zraku, respektive čistotu vidění, schopnost rozeznávat detaily.


Následně pak studenty rozdělil na dvě podskupiny. V první měli za úkol hrát jeden měsíc hodinu denně známou akční střílečku Unreal Tournament, zatímco druhá, kontrolní, skupina měla jako hru méně vizuálně náročnou celosvětově známou hru Tetris.


Po měsíci byl znovu proveden test s identifikací písmene T – v kontrolní skupině nedošlo ke statisticky významnému zlepšení, avšak v první skupině, hrající akční hru, rozeznali nyní hráči písmeno T mnohem snadněji.
Výsledky mj. směřují k závěru, že lidem s vadami zraku může pomoci zlepšit vidění speciální software, který od uživatele vyžaduje rychlou identifikaci objektů v záplavě rušivých vjemů, tedy podobně jako je tomu u mnohých počítačových her.


Podrobné výsledky výzkumu, který vedl profesor mozku a poznávacích věd Daphne Bavelier a jeho asistent Shawn Green, se objeví v dalším vydání týdeníku Psychological Science.