Hlavní navigace

Počítač při spuštění zobrazí plochu a zatuhne. Co s tím? - 1.díl

20. 12. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Hledání příčin zatuhnutí počítače může být docela pracné, nicméně následující tipy vám v tomto pátrání pomohou.

Při spouštění operačního systému Windows se děje mnohé a když se něco nepovede, často dojde k zatuhnutí celého operačního systému. Často dochází třeba k úplnému spuštění operačního systému a zobrazení pracovní plochy, jenže v okamžiku, kdy si myslíme, že můžeme začít pracovat, najednou počítač zatuhne a nereaguje ani na pohyb myši, ani na stisk kláves na klávesnici. Jak se s touto nepřijemností vypořádat?

Úvod

Když se nad tím zamyslíme, při spouštění operačního systému Windows se třeba načítá spousta aplikací a ovladačů. Přitom stačí jedna jediná aplikace či ovladač, který si s ostatními nerozumí a problém je na světě. Pak nezbývá než hledat onu problémovou aplikaci či ovladač a odebrat je.

Výše uvedené řádky jsou poměrně logické. Co si ale počít, když operační systém Windows zatuhne ještě předtím, než na něm začneme cokoliv dělat?

Řešením je spuštění operačního systému Windows v nouzovém režimu, čímž se vyhneme možným potížím způsobeným aplikacemi spouštěnými při startu operačního systému a jinými než základními ovladači. Při spuštění počítače v nouzovém režimu se totiž aplikace, které se mají spouštět při staru operačního systému vynechávají. To samé platí i o jiných než základních ovladačích. Jakmile budete mít operační systém Windows spuštěn v nouzovém režimu, měli byste být schopni zakázat spouštění všech aplikací nastavených na automatické spuštění při startu operačního systému. Způsob provedení pak závisí na verzi operačního systému Windows.

Windows 7

Spusťte počítač a hned po stisku tlačítka pro zapnutí počítače opakovaně tiskněte a pouštějte klávesu F8. Namísto přihlašovací obrazovky Windows by se vám měla zobrazit pokročilá nabídka spuštění systému. V této nabídce vyberte položku Nouzový režim.

Po spuštění nouzového režimu klepněte na nabídku Start, do políčka pro vyhledávání zadejte příkaz msconfig a stiskněte klávesu Enter. Spustí se nástroj pro konfiguraci systému, ve kterém se přesuňte na záložku Po spuštění.

Zobrazí se tabulka, v níž má každá položka zaškrtávací políčko. Ty položky, které jsou zaškrtnuty, jsou povoleny. Poznamenejte si, které položky jsou povoleny, abyste je pak mohli později zpátky povolit. Poté všechny položky odškrtněte.

Nástroj pro konfiguraci systému Windows

ICTZ24

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).