Hlavní navigace

Pleo – robotická forma života

1. 9. 2008

Sdílet

Konektivita: IR, USB, SD card Technické údaje: 2? 32bit CPU, 14? zpětnovazebný motor; 100 převodů, 2? repro, 8? dot...


Konektivita: IR, USB, SD card

Technické údaje: 2? 32bit CPU, 14? zpětnovazebný motor; 100 převodů, 2? repro, 8? dotykový senzor, orientační senzor. Napájecí článek: NiMH, 7,2 V, 2 200 mAh.Nabíjecí čas: cca. 2-4 hodiny.
Záruka: 2 roky
Pleo – robotická forma života

nelineární chování, řada senzorů, možnost upgradu a programování, propojení s PC cena Cena vč. DPH: 9 995?Kč Poskytl: Smartlife,
www.mojepleo.czSoučasný vývoj softwaru i hardwaru poskytuje dostatek výkonu a tedy i možností vynalézat nejrůznější zajímavé „hračky“. Po chytrém pejskovi Sony Aibo a lehce „přiblblém“ Furbym přichází Pleo. Ve své podstatě jde o hračku pro děti, nicméně tento pohled na Plea by nebyl úplně správný. Ten úplný odkrývá fakt, že jde o nejvyspělejšího komerčně dostupného robota, který je v současné době dostupný. A to znamená pro zvědavé majitele řadu možností.
Pokud máte rádi gadgety a chcete vyzkoušet konečně opravdu inteligentní hračku, Pleo je správná cesta. Pokud bychom chtěli mluvit v řeči faktů, tak Pleo nabízí dva 32bitové procesory, sofistikovaný senzorový systém tvořený barevnou kamerou, zvukovými snímači (stereo), 2 infračervenými snímači, 14 zpětnovazebnými motory, více než 100 převody, reproduktory, 8 dotykovými snímači a orientačním senzorem. To vše umožňuje Pleovi vidět, slyšet, cítit dotek, vyjadřovat emoce, detekovat objekty a neustále se učit. Samozřejmě za hardwarem musí být také software, a duší Plea je systém Life Form OS, díky kterému se každý Pleo rozvíjí podle toho, v jakém prostředí se nachází. Každý robot je tak unikátní. Každý Pleo je jedinečný a má unikátní osobnost, jejíž vývoj je založený na jeho výchově.
Díky přítomnosti USB portu na Pleovi je možné pravidelně aktualizovat operační systém a doplnit nejnovější funkce, které postupně přibývají. Možnosti jsou velké a jde jen o to, jak je využít. To koneckonců může sám uživatel. K dispozici má řadu freewarových nástrojů, jimiž můžete chování Plea upravit, nebo si vytvořit vlastní sadu chování či nějakou náladičku. Tím můžete možnosti robůtka posunout o značný kus dál. Už bez těchto nástrojů má Pleo řadu věcí schovaných v rukávu. Na webu výrobce jsou ke stažení také speciálně připravené nálady. Ty jen stačí nahrát na SD kartu a Pleo se dočasně přepne do nahraného režimu. Snadno tak může prozpěvovat o Vánocích „jingle bells” nebo si hrát na Godzilu či být zamilovaný. Samozřejmě to jsou jen jedny z mála možností.
Díky barevné kamerce je možné, aby Pleo poznával objekty a dokonce nespadl ze stolu. Stereo mikrofony mu zase pomáhají rozpoznat zdroj signálu. Díky IR může Pleo komunikovat s ostatními robůtky.
Robota jsme testovali zhruba 14 dní, a co se jeho možností týče, dokázal nám, že jsou skutečně jen stěží vyčerpatelné. Každý den přidával nové zvuky a schopnosti. Navíc předvedl, že má svoji hlavu, když se občas odmítl probudit a jen se na tyto pokusy (šťouchání, otáčení vzhůru nohama) lehce usmál. Občas se začne něčemu sám chichotat a studovat věci. Někdy ho můžete přistihnout, jak zkoumá něco, co leží na zemi, a snaží se do toho štouchnout. Ať je vám 8 nebo 80 let, každý si na Pleovi něco najde. Mladší zábavu, která jen tak neomrzí. Starší pak zajímavý gadget a kamaráda, zvědavci pak hračku, kterou mohou mnohému naučit. 8 0492/TJi o

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).