Hlavní navigace

Komentář: Piráty od internetu neodpojíme

6. 10. 2009

Sdílet

Na konci září byl ve Francii na druhý pokus schválen zákon mající za cíl odpojovat od internetu piráty. Tedy ty, kteří stahují nebo sdílejí obsah chráněný autorským právem. Piráty ale tento zákon od internetu neodpojí.

Piráty od internetu neodpojíme


Smysl normy přijaté ve Francii, k níž se nyní upírají zraky protipirátských organizací nejenom v Evropě, ale vlastně po celém světě, je prevence sdílení a stahování dat (tzn. hudby, filmů, softwaru) za pomocí naprosté restrikce. Krátce řečeno: pokud budou uživatelé internetu vědět, co je čeká v případě, že budou stahovat (a nebo sdílet) své oblíbené filmy a hudbu, raději to vzdají, a multimédia si koupí v legálních obchodech.

Problémem ani ne tak zákona, jako spíše základní myšlenky, na níž je zákon založen je, že je od počátku mylná. Má to několik důvodů, ale ten základní je velmi jednoduchý.  To, co je označováno za pirátství, je totiž nikoli výjimkou, která by se týkala určité omezené skupiny uživatelů internetu, ale masovým jevem. Tento masový jev má mnoho podob a rovin, přičemž není v možnostech žádné instituce (Francie k těmto účelům zřizuje zvláštní úřad) vyhledat a potrestat všechny prohřešky proti stanovenému pravidlu, dokonce ani v digitálním světě.

Samotná represe, která je ve francouzské normě obsažena, pak dopadá víceméně náhodně na skupinu těch, kteří porušují pravidlo (stahují multimédia), bez ohledu na závažnost toho, co činí a napříč celým spektrem forem dané činnosti přičemž pravděpodobnost represe vůči konkrétnímu uživateli je tím vyšší, čím méně závažného prohřešku se dopouští.

MIF22

Podívejme se na danou problematiku pohledem analogie, totiž silniční dopravy. Existují rychlostní limity, které je teoreticky potřebné dodržovat. Policie (u nás i ve Francii) měří rychlost řidičů, a ty rychlé pokutuje (ve Francii jsou pokuty vyšší a také se tam zabavují automobily). Problém spočívá v tom, že přes hrozbu trestů se prokazatelně jezdí rychleji než pravidla povolují, jezdí se však různě rychle. Existují „obyčejní“ lidé, kteří povolenou rychlost překročí na rovném a bezpečném úseku o pár kilometrů za hodinu, existují piráti silnic. Kteří z nich jsou hrozbou pro své okolí je zřejmé. Kteří jsou pokutováni častěji (mimo jiné protože se snáze zastavují) je zřejmé rovněž.

Analogie s internetem je namístě. A důsledky francouzského pokusu o odpojování pirátů budou také podobné. Po prvotním úpadku zájmu o výměnné sítě a multimediální obsah bude následovat postupný nárůst na původní hodnoty. S příležitostnou perzekucí, která dopadne většinou na ty, kteří se prohřeší málo.  V každém případě Francouzi, ani my, piráty od internetu neodpojíme. Tedy ne efektivně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).