Hlavní navigace

PhotoLab 4: V řadě věcí o pořádný krok před konkurečním Lightroomem

24. 3. 2021

Sdílet

 Autor: PCWorld.cz
Program PhotoLab francouzské společnosti DxO se dočkal již své čtvrté verze. Stojí za to sáhnout do peněženky?

Samotný program kdysi vznikl jako DxO Optics Pro, ale do současné podoby zmutoval po zakoupení softwaru Nik Collection. Zatímco původní verze byla striktním programem pro práci s formátem RAW a korigováním optických vad objektivů, dnešní verze je mnohem dál.

PhotoLab umožňuje prohlížení adresářů a vyhledávání pomocí klíčových slov nebo dat EXIF. To je ale pouhý rudimentární nástroj, rozhodně se nejedná o plnohodnotný archivační aplikaci. Samotné rozhraní je rozdělené na dvě základní části PhotoLibrary a editaci.

V tom prvním si vyhledáváme a organizujeme fotografie. To vyhledávání je takové nepřehledné, sice si vedle hesel můžeme hledat i třeba podle nastavení ISO, ale zhotovené projekty, což je ekvivalent adresářů, se ukazují jako lineární seznam. Spíše se zdá, že Library je dobrá na procházení fotografií, o kterých již víme, kde na pevném disku jsou.

GALERIE: Jak vypadá Photolab 4

Bez konkurence

Samotná síla programu ale leží někde jinde – v editaci. Samotné nástroje jsou v upravitelném panelu v pravé části monitoru. Jejich názvy jsou často čistě technické, takže pochopit o co jde bude vyžovat větší čas a úsilí, než se zdá být nutné. Řada nástrojů je naštěstí automatická, třeba při procházení adresářů s obrázky program automaticky uplatní profil korekcí podle vlastní databáze. Ta je mimořádně obdáhlá a na své si nepřijdou jen majetníci souborů Fujifilm X-Trans RAW. Samotné korekce optiky nemají mezi podobnými programy konkurenci.

Podobně automaticky pracuje i úprava expozice pomocí nástroje Smart Lighting. Automatické jsou i optimalizace fotografie, takže pokud nám tohle všechno postačí, zapotíme se jen při rozhodnutí jestli exportovat do formátu JPEG nebo TIFF.

Pokud budeme upravovat ručně, žádný z kroků není destruktivní. Je poněkud nečekané, že ovládání je umístěno trochu jinde. Pokud si na to ale zvykneme, ukáže se, že je to nečekaně dobře promyšlené.

Samotný program existuje ve dvou verzích. Zatímco verze Essential (129 dolarů) je levnější, výrazně dražší verze Elite (199 dolarů) nabídne plný rozsah fotoeditačních nástrojů. Jedná se zejména o technologii DeepPRIME a o nástroje jako je Clear View Plus Dehaze.

Lepší než Lightroom

Právě DeepPRIME je to, v čem nová verze zazáří. Jedná se o zcela přepracovaný nástroj pro odliltrování digitálního šumu. První verze byly účinné, ale velmi pomalé, dnes je to ale o něčem úplně jiném, takže se můžeme přestat bát používat vysoké ISO. Existují ještě další doplňky, např. ViewPoint pro opravu perspektivy, nebo FilmPack 5, což býval samostatný program. Doplňky se tak mohou prodražit.

Pozměněné rozhraní a některé praktické a vysoce účinné aplikace posouvají PhotoLab 4 o pořádný krok před konkurenčním programem Lightroom. I přes přidání a posílení řady nástrojů firma naznačuje snahu o zjednodušení ovládání a zjemnění příliš technického popisu jednotlivých kroků. Tam má ale zatím před sebou dost práce.


  • Pro: Výtečné fotoeditační kroky, značná automatizace, mimořádné korekce optiky
  • Proti: Nepřívětivé ovládání
  • Celkem: 90 procent

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).