Hlavní navigace

Pentagon pracuje na softwaru pro křišťálovou kouli

27. 7. 2007

Sdílet

Pentagon chce předvídat budoucnost pomocí digitální křišťálové koule - simulační program má důstojníkům armády ulehčit plánování akcí i rozhodování při nenadálých situacích

MIF21

Výzkumná agentura Pentagonu, Defense Advance Research Projects Agency (DARPA), chce pomocí simulačního softwaru lépe předpovídat průběh vojenských konfliktů. Cílem programu s názvem Deep Green je vývoj softwarových komponentů, které by měly ulehčit rozhodování důstojníků. Jádrem programu je aplikace nazývaná Crystal Ball. Na základě propočtů pravděpodobnosti umí simulovat různé scénáře průběhu ozbrojených střetů a doporučit odpovídající postupy.


„Zodpovědní vojenští představitelé normálně komputerizované akční plány odmítají. Dlouhodobý cíl projektu ale spočívá v tom, zpracovat možná řešení scénářů jak velícím důstojníkem, tak i počítačem,“ argumentují vývojáři DARPA v popisu svého projektu. Dalšími komponenty softwaru jsou Blitzkrieg a The Commander's Associate. Druhý jmenovaný pomocník umí ručně nakreslené skici a bitevní plány elektronicky přeložit přes uživatelské prostředí a odpovědnému důstojníku tak ulehčit práci. Pomocí dodatečných označení náčrtů a mluveného komentáře se dají myšlenky k jednotlivým bitevním scénářům kdykoliv vyvolat.

Hlavní části programu Blitzkrieg jsou rychlé simulační techniky a zapojení různých faktorů. Přehled možných scénářů budoucnosti dovoluje kvalitativní zhodnocení průběhu vojenského konfliktu. Simulační řešení jsou podle DARPA nutná kvůli těžkostem v Afganistanu a Iráku. „Mnohé vyzkoušené koncepty strategie se v informačním věku ukázaly jako zastaralé,“ tvrdí odpovědní pracovníci DARPA. Do budoucna se doufá, že velitelé vybaveni softwarovými komponenty budou varováni před nepříznivým vývojem bojových střetů.

- - Jakub Jílek