Hlavní navigace

PC WORLD CD Centrum

1. 5. 2007

Sdílet

Výběr programů, které tento měsíc najdete na našem CD cd/dvd Banshee Screamer Alarm 2.55 Licence: freeware D...


Výběr programů, které tento měsíc najdete na našem CD cd/dvd


Banshee Screamer Alarm 2.55

Licence: freeware
Domovská stránka: www.hanovsolutions.com

Banshee Screamer Alarm jsou digitální hodiny s budíkem, určené pro uživatele, kteří chtějí být buzeni nebo v určitou dobu upozorňováni na důležitou akci či povinnost a kteří hlavně potřebují mít při práci u počítače na monitoru viditelně na očích zobrazený aktuální čas a nevyhovuje jim miniaturní nenápadné provedení hodin v rohu systémové lišty Windows. Výhodou Screamer Alarmu je, že uživatel může panel s hodinami přesouvat po ploše monitoru podle momentální potřeby a hlavně si může nastavit velikost panelu. Ta je umožněna ve třech hodnotách: malá, střední, velká. Volba Velká uspokojí, doufám, představy uživatelů o dostatečné velikosti zobrazení.
Screamer Alarm je velice jednoduchý jak provedením, tak z hlediska ovládání, takže jej zvládne i počítačový začátečník. Čas hodin přebírá ze systému, není tedy třeba nic nastavovat. Zůstane vám jen volba formátu zobrazení, a sice 12nebo 24hodinového. Doplňkovou možností je volba tzv. skinu, tedy vzhledu panelu hodin, volit lze z pěti připravených skinů.
Nastavení alarmu. Ve Screamer Alarmu můžete definovat až 99 samostatných alarmů (časů), které mohou být nastaveny pro libovolné dny v týdnu. To umožní třeba nastavení, že vás Screamer Alarm bude budit v pondělí v 5:00, v úterý a ve středu v 6:30, ve čtvrtek v 7:30, v pátek, v sobotu a v neděli vůbec. Pro zvukovou signalizaci alarmu (buzení) můžete vybrat z několika typů zvuků, od zvukového souboru, který máte nahraný na počítači nebo na CD, přes rádio až po pípnutí systému. Screamer Alarm však umí také v nastavený čas spustit určitou aplikaci nebo otevřít určitý soubor. Spustit alarm kdykoli, třeba jako test, lze stiskem klávesy T. K deaktivaci či opětné aktivaci alarmu je třeba kliknout na popisku Wake na panelu. Červená kontrolka v pravém dolním rohu displeje zobrazuje aktuální stav alarmu.
Snooze. Screamer Alarm je vybaven funkcí Snooze, která po určitém čase buzení zopakuje. Režim Snooze se automaticky aktivuje pouhým stiskem tlačítka myši (lhostejno, kam kurzor myši ukazuje) nebo stiskem libovolné klávesy na klávesnici, jíž zastavíte alarm. Popiska Snooze na panelu hodin začne blikat a buzení se znovu rozezní za dobu, kterou jste předtím nastavili v režimu nastavení alarmu. Nechcete-li, aby Screamer Alarm buzení opakoval, vypněte režim Snooze kliknutím na blikající popisku Snooze.
Ochrana zvukové signalizace. Screamer Alarm je navržen tak, aby vždy vydal nějaký zvuk, jestliže nadešel čas alarmu, a zvuk, tedy zvukový soubor, který jste pro aktuální alarm vybrali, není k dispozici. To se může stát např. tehdy, jestliže jste vybrali zvuk z CD a cédéčko jste zapomněli do počítače vložit. Jestliže selžou všechny pokusy Screamer Alarmu o přehrání zvuků, které jste určili, použije výchozí hardwarové pípnutí vašeho počítače.
Automatická synchronizace času. Systémové hodiny a potažmo hodiny Screamer Alarmu mohou být korigovány internetovým serverem s přesným časem, který vyberete v obecných nastavení programu.
Screamer Alarm je vybaven dalšími časoměrnými funkcemi, a sice stopkami a tzv. minutkou. Pro zobrazovací jazyk můžete vybrat z 22 jazyků a světe, div se čeština je mezi nimi! Sice nevalné úrovně a pocházející zřejmě ze starší verze, protože místy překlad chybí, ale přece. Avšak každý uživatel, který má trochu trpělivosti, si může překlad snadno a rychle upravit podle svých představ nebo zhotovit překlad nový, protože Screamer Alarm umožňuje jeho editaci přímo v programu (v obecných nastaveních), takže k tomu není třeba externí překladový editor.

Digital PhotoRescue Pro 4.4.2

Licence: shareware, 29,95 dolarů
Domovská stránka: www.objectrescue.com

Moderní fotoaparáty a ostatní digitální zařízení umožňují mazat soubory, aby se na médiích uvolnil prostor pro další fotografie či data. Tato dispozice však s sebou přináší úskalí: neopatrnost při mazání může způsobit ztrátu cenných obrázků, které tato zařízení sama nedokáží obnovit. Tehdy musí nastoupit specializovaný software, jenž odstraněná data dokáže obnovit do původního stavu. Jedním z těchto "záchranářů" je Digital PhotoRescue Professional americké firmy Regall, která se specializuje na vývoj obnovovacího softwaru. Obnovuje ztracená data z různých multimediálních zařízení, od digitálních kamer až po mobilní telefony. Obnovuje data po vymazání, zavirování, z přeformátovaných nebo poškozených médií, po chybné funkci hardwaru apod. Protože je specializovaný na záchranu obrázků pořízených digitálním fotoaparátem, je schopen obnovit prakticky všechny snímky pořízené fotoaparáty běžných značek (NEF Nikon, ORF Olympus, PEF Pentax, RAF Fuji, SRF Sony, MRW Minolta, CRW Canon). Dále si poradí s běžnými grafickými formáty GIF, BMP, JPG, PNG, RAW, TIF, ICO, CDR Corel, WMF Windows Metafile, TTF True Type font, PSP PaintShop Pro, PSD Photoshop, EPS Postscript, XIF Xerox, FLA Macromedia Flash, DJV DjVu, SWF ShockWave Flash, videoformáty AVI, WMV, WMA, WM, ASF, MPG, MPE, MPEG a MP4 a MOV, poradí si i s audiosouborem formátu WAV. Podporuje karty CompactFlash, IBM Microdrives, SmartMedia, multimediální karty MMCs, bezpečnostní digitální karty SD, Memory Sticks a další úložná zařízení, včetně pevných disků počítače, CD, DVD a disket.
PhotoRescue pracuje tak, že prozkoumá každý sektor média, na kterém se smazané soubory nacházejí. Program zná vnitřní architekturu souboru, a tak jej pozná i bez skutečných dat na disku. Když lokalizuje známou posloupnost dat, spustí proces zotavení a rekonstruuje soubor sektor po sektoru na nové médium s maximální možnou integritou. Disponuje moderním rozhraním, ovládání je díky intuitivním průvodcům, jež vás procesem obnovy provedou krok za krokem, snadné a srozumitelné, takže nebudete ani potřebovat nápovědu. Musím vás však upozornit na to, že zkušební 30denní verze programu nepracuje plnohodnotně: pouze vyhledá vymazané soubory a ke každému uvede stupeň obnovitelnosti. Vlastní obnovu souborů neprovádí, ta je možná pouze v registrované placené verzi.
PhotoRescue pracuje v operačním systému Windows 95, 98, ME, NT, 2000, XP a 2003. Podporu Visty výrobce zatím neohlásil.
Firma Regall kromě PhotoRescue nabízí ještě další obnovovací programy: MediaRescue Pro, DocumentRescue Pro, ObjectRescue Pro a FileRescue Pro. Oproti PhotoRescue mají tyto programy širší záběr obnovy z hlediska typů a formátů souborů, jsou také ale dražší (40 až 80 dolarů).

Hotkey Jumpstart 1.40

Licence: shareware, 9,99 dolarů
Domovská stránka: www.hanovsolutions.com

U firmy Hanov Solutions se zastavíme ještě jednou s nabídkou zajímavé a pro mnohé užitečné utility. Jmenuje se Hotkey Jumpstart a má za úkol zbavit vás zdlouhavého hledání souborů, u kterých si již nepamatujete, na kterém disku nebo ve které složce se nacházejí, jestliže takovýto soubor potřebujete rychle otevřít. Jedinou podmínkou pro správnou funkci programu je pamatovat si název souboru nebo alespoň jeho libovolnou část.
Princip funkce. Hotkey Jumpstart pracuje tak, že ihned po skončení instalace přečte všechny dostupné disky na počítači a uloží si do své databáze všechny soubory dokumentů, obrázků, zvukových souborů a adres internetových stránek. Výsledkem této činnosti je seznam souborů, který prostřednictvím tzv. výběrového okna nabídne vždy, kdykoli jej o to požádáte. Instalační program zároveň vloží do systémové lišty programovou ikonu, jež slouží k rychlému přístupu k výběrovému oknu (jedním kliknutím) a také k obecným nastavení programu (kliknutí pravým tlačítkem). Přístup k výběrovému oknu je možný také klávesovou zkratkou Ctrl + J. Tu je možné kdykoli v nastavení programu změnit.
Výběrové okno. Zobrazené výběrové okno obsahuje kromě seznamu souborů (tříděného podle abecedy) editační políčko připravené pro vkládání znaků. Nemusíte nikam klikat, začněte rovnou psát název souboru, který chcete otevřít. Váš zápis se bude zároveň zobrazovat v políčku. Po každém zapsaném znaku se seznam bleskurychle redukuje na seznam souborů, v jejichž názvu se vyskytuje posloupnost znaků odpovídající vašemu zápisu. Po několika zapsaných znacích se obvykle dostanete k hledanému souboru. Zahlédnete-li "váš" soubor v redukovaném seznamu, nemusíte zapisovat další znaky dvojklikem na něm jej otevřete v přidružené aplikaci. Na "váš" soubor můžete svislými kurzorovými klávesami přesunout označení (barevný podkladový proužek) a poté stisknout klávesu Enter. Když kupř. použijete zkratku Ctrl + J, zapíšete několik znaků a stisknete Enter, nemusíte se ani dotknout myši. Seznamem lze samozřejmě listovat standardními postupy (svislými kurzorovými klávesami a klávesami PageUp a PageDown či myší pomocí rolovací postranní lišty).
Ať se soubor nachází kdekoli na počítači a vy v jakémkoli programovém prostředí, stačí k jeho otevření opravdu jen několik stisků na klávesnici. Není třeba otevírat žádná dialogová okna Otevřít, menu Start či spouštět vyhledávací funkce. Hotkey Jumpstart tímto postupem značně zjednoduší a hlavně urychlí otevírání souborů, čímž se urychlí i vaše práce na počítači.
Mírnou slabinou programu je to, že výběrové okno obsahuje pouze názvy souborů a kromě souborové ikony nic jiného. Chybí standardní sloupcové informace jako příslušnost ke složce (cesta), časové údaje apod. Stejně tak části názvů souborů, které vpravo přesahují plochu okna, prostě neuvidíte. Okno má pevně nastavené rozměry, nelze je rozšířit (roztáhnout), položky názvů nejdou vodorovně rolovat. Také neexistuje nápověda (Help), a to ani na internetové stránce programu.
Nastavení programu. Hotkey Jumpstart umožňuje vybrat až čtyři skupiny souborů, které má ve výběrovém okně zobrazovat: obsah menu Start, obsah pracovní plochy (desktopu), obsah složky Dokumenty a položky seznamu Oblíbené vašeho internetového prohlížeče. Další konkrétní složky lze přidávat, ty nepoužívané odstraňovat. Přizpůsobení vzhledu výběrového okna je také možné, vybrat lze ze dvou připravených skinů, další můžete přidávat úpravou stávajících. Pro editační políčko lze nastavit vlastnosti textu (font, barvu) a pozadí políčka, pro výběrové okno je možné nastavit průhlednost a barvu pozadí okna, dále font a barvu textu pro vybrané i nevybrané položky seznamu a barvu proužku pro označenou položku. Nastavení pozice výběrového okna na ploše obrazovky je možná v devíti různých, ale pevně daných umístěních. Nová nastavení programu lze uložit a kdykoli použít jako sestavu. Pro všechna nastavení jsou k dispozici funkce zpětných a opakovacích kroků Undo a Redo.
Zajímalo mě, jak si program poradí se stejnými názvy souborů. Zjistil jsem, že vyskytuje-li se více souborů stejného názvu v různých podsložkách, jsou druhý a další případné výskyty opatřeny údajem Version a doplněný datem a časem poslední aktualizace. Podobně mě zajímalo, kdy Hotkey Jumpstart aktualizuje databázi souborů. Automatická aktualizace proběhne při každém spuštění programu, během práce se soubory můžete databázi aktualizovat ručně příkazem Re-scan system, který najdete v místním menu programové ikony v systémové liště.
Hotkey Jumpstart běží pod Windows 95, 98, 2000, Me a XP. Vyzkoušejte ho, možná v něm objevíte užitečného pomocníka.

EditPad Lite 6.2.2

Licence: freeware
Domovská stránka: www.jgsoft.com

EditPad thajské firmy Just Great Software je textový editor, jehož účelem je nahradit jednoduchý Zápisník operačního systému Windows. Hned v úvodu však musím upozornit, že není vhodný pro prohlížení a editaci dokumentů MS Wordu, s nimiž není kompatibilní. Je určen pro práci s textovými formáty ANSI, ASCII, Unicode, Unix a Mac. Podporuje všechny kódové stránky Windows a ISO-8859, DOS, KOI8 a EBCDIC, podporuje dokonce dvoubajtové znakové systémy (DBCS), což umožní pracovat i s texty psanými ve východoasijských jazycích (čínština, japonština, korejština) tak, jako by to byly texty evropských jazyků.
Různé úlohy vyžadují různé nástroje. Při vyvíjení softwaru nebo vytváření webových stránek potřebujete, aby se zvýrazňovala syntaxe, text se automaticky odsazoval, číslovaly se řádky apod. Ve většině pokročilých textových editorů určených pro programátory lze používat pouze neproporcionální fonty a chybí v nich schopnost zalamovat slova na konci řádek, nebo je tato schopnost limitovaná. Když píšete dopis, potřebujete zase dlouhé odstavce s automatickým zalamováním textu, chcete používat proporcionální písmo, text formátovat a stylizovat. Potřebujete-li editor, který nabídne všechny tyto prostředky pro editaci textu, je právě EditPad vhodným řešením.
O tom, že EditPad je kvalitní editor, svědčí řada funkcí a vlastností, jimiž je vybaven: dokáže otevřít více souborů najednou, bez ohledu na jejich velikost a počet znaků na řádek, dokonce může být sám otevřen v několika instancích najednou (příkazem View/New editor). Každý otevřený soubor je zastoupen vlastní záložkou s názvem souboru a připojenou ikonou, přičemž lištu záložek můžete umístit k horní nebo k dolní hraně editačního okna. V otevřených souborech můžete vyhledávat a nahrazovat text, výborný je neomezený zpětný krok Undo a Redo a možnost udržet okno EditPadu "stále nahoře". Dokáže uložit výběr textu jako nový soubor, vložit jiný soubor do aktuálního textu, můžete nastavit zalamování řádků, číslování řádek a automatické odsazování víceřádkového textu. Lze specifikovat různá nastavení pro tisk: font, okraje, záhlaví, zápatí atd., s možností okamžitého náhledu před tiskem. Pokud zavřete neuložený soubor, EditPad vás buď upozorní, nebo automaticky soubor uloží podle vašich přednastavených dispozic. Pro ty, kdo si rádi upravují vzhled programů k obrazu svému, mám dobrou zprávu: v EditPadu je to možné! Vybrat lze barvy, zobrazovací font, velikost písma, barevnost syntaxe HTML a ostatních kódů, textový kurzor můžete zviditelnit změnou jeho velikosti, barvy a pomocí blikání.
V nabídce Reopen najdete seznam 16 souborů, které byly naposledy otevřeny. Mnoho nastavení může být provedeno pro typ souboru. EditPad Pro přichází s různými předefinovanými typy souboru, můžete také definovat vaše vlastní typy, které budou zařazeny do filtrace při jejich otevírání a ukládání. Instalaci a odinstalaci programu můžete usnadnit a urychlit, zapnete-li hned na počátku instalační procedury volbu Bez dalších dotazů. EditPad můžete nastavit tak, že umístí programovou ikonu do systémové lišty. Získáte tak snadný a rychlý přístup k EditPadu, nemusíte jej nechat běžet po celou dobu vaší práce s počítačem.
Za 39,95 euro obdržíte pokročilou verzi programu EditPad Pro, splňující opravdu náročné požadavky profesionálních uživatelů. S verzí Pro získáte navíc spoustu možností v obecných nastavení programu, uživatelské nastavení vzhledu tabulačních záložek, kontrolu pravopisu, číslování nejen řádek, ale i sloupců, možnost práce s bloky textů (přesouvání, odsazování, duplikace a ukládání bloků, pokročilá funkce Code Folding, která umožňuje blok sbalit a opět rozbalit, podobně jako složky), práce s projekty, práce se záložkami, možnost editace zdrojových kódů s barevným zvýrazněním syntaxe, navigace mezi soubory, editace souborů na vzdálených serverech prostřednictvím FTP, hledání a nahrazování rozšířené o tzv. regular expressions (zástupné znaky), konverze mezi DOS/Windows/UNIX a ANSI/Unicode, formátování tagů a částí zdrojového kódu (code snippets), ukládání a nové použití standardních frází, hexadecimální režim, mapu znaků, měřítko, rozšířenou systémovou schránku, statistiky, třídění, porovnání souborů a to jsem samozřejmě zdaleka nevyjmenoval všechny funkce a možnosti verze Pro.
Obě verze EditPadu pracují v operačních systémech Windows NT4, 98, 2000, ME, XP a Vista.