Hlavní navigace

PC WORLD CD Centrum

1. 4. 2007

Sdílet

Výběr programů, které tento měsíc najdete na našem CD cd/dvd fxFoto 4.0.063 Standard Edition Licence: freew...


Výběr programů, které tento měsíc najdete na našem CD cd/dvdfxFoto 4.0.063 Standard Edition

Licence: freeware
Domovská stránka: www.fxfoto.com/fxhome.htm

Firma Triscape se svým programem fxFoto může opravdu chlubit, neboť se jí do něj podařilo začlenit mnoho pokročilých nástrojů pro práci s obrázky. Čte a zapisuje formáty JPEG, TIFF, PNG, BMP a VIB, animované GIF a metasoubory WMF a kliparty, zvukové MP3, MIDI a WAV. Podporuje čtení textu zprava doleva pro středoa východoasijské jazyky, podporuje e-mailové klienty pracující v protokolu MAPI. Poslední verze (4.0) byla obohacena o nové funkce, přidány byly další efekty, nová je podpora anotace Unicode, navigace mezi složkami je snazší.
fxFoto na první pohled zaujme velkorysým řešením nástrojové lišty. V běžných aplikacích tvoří nástrojovou lištu obvykle jedna, někdy dvě, maximálně tři řady příkazových tlačítek. Zde nejsou příkazová tlačítka řazena do lišt, nýbrž jsou rozmístěna do osmi karet, kde každá karta představuje jeden okruh práce s obrázky. Tři z těchto osmi karet obsahují ještě vlastní sadu karet, což svědčí o rozsáhlé výbavě pracovními nástroji. Na kartách mezi tlačítky najdete i posuvníky a rozbalovací políčka, která se používají k nastavení parametrů. Toto neobvyklé uspořádání nabídky pracovních nástrojů je vysoce intuitivní a pro práci určitě přehlednější.
fxFoto je schopen importovat snímky prakticky ze všech digitálních fotoaparátů, z disků CD, paměťových karet i jiných zařízení, přičemž načítá DCF, WIA, TWAIN a EXIF standardy pro digitální fotoaparáty. Fotografie ukládá do vybrané složky, kde je pak můžete řadit buď abecedně podle názvů souborů, nebo chronologicky podle data pořízení snímků. Automaticky může načíst všechny fotografie, které se nacházejí na vašem počítači, a rozdělí je podle složek, abyste si je mohli snadno prohlížet a organizovat je. Navigační okno vlevo zobrazí miniatury všech obrázků, navigace při prohlížení fotek je snadná, vítaná je i možnost zvětšení prohlíženého obrázku.
Korekční a retušovací nástroje. Základními operacemi úpravy snímků je korekce chyb v obraze. Nástrojů ke zlepšení obrazu nabízí fxFoto opravdu mnoho. Jen namátkou uvedeme opravu červených očí, odstranění skvrn v obraze, automatické a ruční vyvážení barev, automatickou opravu tmavých nebo naopak přeexponovaných fotek, ruční úpravu kontrastu, jasu, světel a stínů, gamma korekci, ostření, korekci "kácejících se linií", otáčení obrazu (rotaci).
Efekty. Při umělecké úpravě fotografií můžete vybírat ze 75 efektů, jimiž můžete změnit podobu každého snímku, mnohdy až k nepoznání. Nelze samozřejmě vyjmenovat všechny efekty, zmíníme tedy jen některé: imitace olejomalby či akvarelu, efekt pohybu obrazu, efekt oparu, efekt čočky, efekt víření, sklon, rozostření, pozvolný přechod okrajů, barevné okraje, převod do černobílé stupnice nebo do sépiově hnědého odstínu, sférická distorze, pixelizace, posterizace, solarizace, 3D efekty, různé texturové efekty, ořez, výřez. Výřezy obrázků mohou být obdélníkového, kruhového i oválného tvaru, fxFoto zvládne i výřezy nepravidelného tvaru (mnohoúhelníkové). K tomu disponuje více než stovkou vestavěných speciálních ořezávačů. Ve výbavě nechybí "umělecké" pero a klonovací štětec. Obrázek lze také opatřit rámečkem. Navíc si můžete vybírat z velké palety hotových rámečků, které se dají doplnit efekty 3D, stíny apod.
Do obrázku lze vložit libovolný text, přičemž můžete vybrat font, barvu a množství efektů, např. stín, obrys písma (outline), překrývání textu, sklon a otáčení textu v jakémkoli úhlu, 3D provedení, zakřivení textu v obloucích, ve vlnách, se zaoblenými hranami apod. Pro vložení textu do fotografie lze importovat formátovaný text vytvořený v jiné aplikaci. Přímo z prostředí programu lze vybrané snímky posílat e-mailem jako přílohu, samozřejmý je tisk fotografií. Pro bezpečné uchování nebo ušetření místa na pevném disku archivuje fxFoto fotky na disk CD. K soustředění vašich důležitých nebo oblíbených fotografií do jednoho místa slouží složka Oblíbené, programem vás provází průvodci s přehlednými a srozumitelnými dialogy. Neocenitelnou funkcí fxFoto je neomezený zpětný krok (Undo) a vrácení (Redo).
Firma Triscape nabízí i vyšší verzi programu, tzv. Deluxe Edition, která navíc umožňuje vytváření slideshow, vytváření alb s použitím pokročilých uměleckých efektů, obsahuje tzv. Cool filtr a řadu dalších funkcí. Standard Edition je zdarma, za verzi Deluxe po vás budou autoři chtít 40 dolarů.

GoFTP 2.1.87

Licence: freeware
Domovská stránka: www.goftp.com

GoFTP je tzv. FTP klient. Tak se říká programům, které zajišťují přenos souborů mezi lokálním počítačem a vzdáleným serverem na bázi protokolu FTP (File Transfer Protocol). Má všechny funkce a vlastnosti, které jsou potřeba ke spolehlivému přenosu, je navíc doplněný řadou pokročilých rysů, jež GoFTP řadí mezi nejlepší FTP klienty na trhu. Jednou z nejsilnějších stránek programu je jeho cena: je zadarmo! Pouze organizace s více než padesáti zaměstnanci musejí za program zaplatit. Přestože je GoFTP úplně zdarma, neotravuje žádnými hláškami nebo reklamou.
GoFTP se uspořádáním pracovního prostoru neodlišuje od běžných FTP klientů: dvě okna vedle sebe, jedno okno zobrazuje obsah vybrané složky lokálního počítače, druhé po připojení obsah složky na vzdáleném serveru. Při manipulaci se soubory v obou oknech je samozřejmostí technika Drag and Drop.
V GoFTP můžete používat funkci fronta, která slouží pro oba směry přenosu, tedy upload i download. Pro ty, kteří se s tímto pojmem dosud nesetkali, vysvětlíme, že se jedná o přípravu souborů vybraných pro přenos. Vybrané sobory neodešlete na server, ale řadíte je do virtuální fronty (jejich názvy se shromažďují ve zvláštním okně), do které můžete další soubory přidávat nebo naopak odebírat a můžete i určovat jejich pořadí ve frontě. Nakonec příkazem pro přenos souborů provedete jejich upload či download do určeného umístění a okno fronty se vyprázdní.
Z pokročilých vlastností programu stojí za zmínku schopnost navázat a pokračovat v přerušeném stahování či nahrávání na server, systém (Keep Alive) schopný udržovat spojení mezi lokálním počítačem a vzdáleným serverem, zabezpečené připojení SSL, podpora SFTP, podpora SOCKS4/5 a HTTP1.1 Proxy i podpora firewallu, možnost vytváření uživatelských příkazů. K zahození není ani schopnost průběžné komprimace souborů.
GoFTP umožňuje začlenění do vašeho HTML editoru, což může být vítaná informace pro uživatele, kteří používají HTML editor nevybavený FTP klientem. Autoři tvrdí, že jejich program pracuje ve srovnání s podobnými FTP klienty o 314 % rychleji. Tuto schopnost přisuzují technologii Buffer Overstuffing. Prostě si budete muset GoFTP nainstalovat, abyste mohli toto tvrzení ověřit!

Search and Recover 4

Licence: shareware, 19,95 USD
Domovská stránka: www.iolo.com

Už se vám jistě a možná nejednou stalo, že jste smazali nějaké soubory, ať už vědomě nebo omylem, a později jste tyto soubory opět potřebovali. Pro tyto situace byla vytvořena již řada programů, které si se smazanými soubory dokáží více či méně poradit. Některé obnovují soubory úspěšně a bezproblémově, jiné se s daným úkolem potýkají a jejich výsledky nebývají uspokojivé. Vybrat kvalitní program pro obnovu smazaných souborů je důležité: špatnou volbou můžete způsobit škody a snížit své šance na úspěch. Jednou z firem, která pro obnovu smazaných souborů vyvinula opravdu kvalitní program, je americká iolo Technologies. Jejich Search and Recover však nepracuje pouze s diskem počítače, dokáže obnovit data i z jiných zařízení. Přitom používá vyspělé technologie, které kombinuje s velice přívětivým uživatelským rozhraním.
Technologie TotalRecovery lokalizuje všechna smazaná data v určeném zařízení a zobrazí je v okně výsledků. Doporučuji obsah jednotlivých souborů před jejich obnovením prohlédnout, abyste se ujistili, že jsou to právě ty soubory, které jste ztratili a které potřebujete obnovit. Poté Search and Recover vybrané soubory obnoví.
Inovační technologie SmartScan sama nachází přesně to, co jste ztratili, aniž by vás obtěžovala obvyklými vyhledávacími procedurami. Technologie StrongScan používá vlastní, velmi vyspělou metodu obnovy, která umožňuje obnovu dat i několik měsíců či let po vymazání.
Aplikaci je lepší spouštět z CD, čímž se předejde ztrátám dalších dat na pevném disku. Tento postup je zárukou lepších výsledků. Obnovená data dokáže Search and Recover vypálit přímo na disky CD a DVD. Tím je zaručeno, že nedojde k nové ztrátě stejných dat, např. jejich opětovným vymazáním nebo havárií pevného disku. Aby bylo případné obnovení dat bezproblémové, vytváří Search and Recover zrcadlové kopie celých disků před i po eventuální pohromě. Data uchovává bezpečně tím, že vytvoří virtuální disky, které pracují úplně jako běžný pevný disk, CD nebo DVD. Je-li třeba, trvale vymaže citlivá data z vašeho počítače nebo digitálního zařízení, aby je nemohl nalézt a obnovit třeba neoprávněný uživatel. Search and Recover spolupracuje s Outlookem firmy Microsoft, z něhož dokáže obnovit smazané úkoly, poznámky, žurnály, kontakty a ostatní data.
Při práci používá průvodce, který vede uživatele krok za krokem k cíli, pokud je na této cestě třeba učinit několik nezbytných voleb a nastavení. S použitím průvodce je obnovení souboru bezproblémové a bezpečné. Program pracuje pod Windows 98, Me, 2000, XP i Vista.

Rockrose Jingle 3.0

Licence: shareware, 29,95 USB
Domovská stránka: www.rockrosesoft.com

Rockrose Jingle je program pro záznam a připomínání důležitých událostí a úkolů, které je třeba v určitém termínu splnit. Přestože svým rozhraním působí dost jednoduše, jsou jeho možnosti výjimečné, a to především rozsahem a způsobem použití: běžné připomínače vám zapsanou událost nebo povinnost připomenou pouze zobrazením okénka na monitoru počítače (maximálně připojí nějaký zvukový doprovod) a to je vše. I Rockrose Jingle to umí, ale nabídne i něco navíc: některé z vašich termínovaných povinností převezme na svá bedra a prostě je za vás vykoná sám nebo vás na ně upozorní bez ohledu, kde se právě nacházíte. Ani nemusíte sedět u počítače, dokonce nemusíte být ani doma, resp. v zaměstnání. Chcete-li, upozorní vás SMSkou, kterou odešle na váš mobilní telefon, jakmile nadejde správný čas. A co více může upozornit nejen vás, ale kohokoli jiného. Stačí jen definovat text zprávy, časové údaje a číslo mobilu od té chvíle bude Rockrose Jingle vašemu kamarádovi každé úterý v 15 hod. a pátek v 16 hod. připomínat, že má s vámi jít hrát golf. (Pro posílání SMS má zajištěnou podporu u 177 operátorů celého světa.) Jedinou podmínkou je zapnutý počítač a spuštěný Rockrose Jingle. Program může poslat zprávy i na e-mailovou adresu. Vyberete-li si typ záznamu Narozeniny (Birthday), zapíšete datum narození určité osoby a zvolíte interval opakování jeden rok, Rockrose Jingle vás bude každoročně na tyto narozeniny upozorňovat. V přehledu záznamů ve sloupci Age bude zobrazovat aktuální věk osoby. Prostě úžasné!
Úžasné je také nastavení opakování připomenutí, které má nevyčerpatelné možnosti kombinací: standardně můžete opakovacímu záznamu definovat buď dvojici údajů datum + čas, nebo interval. Jenže v Rockrose Jingle můžete těchto dvojic a intervalů definovat libovolný počet, a to k jedinému záznamu! Tak vám počítač může určitou akci připomínat např. každé úterý v 9:30 a ve čtvrtek v 15:00 hod., k tomu ještě i každou druhou středu v měsíci a také 11., 17. a 21. června vždy ve 20:15 a 1. července v 10:00. Který jiný připomínač tohle dokáže?
Všem záznamům lze nastavit předstih upozornění a také zopakování upozornění vyskakovacího okénka po určitém intervalu. Všechny záznamy událostí a úkolů můžete prohlížet a upravovat, případně přidávat další ve dvou typech zobrazení, buď jako klasický řádkový seznam, nebo jako týdenní kalendář. Kalendář můžete také se všemi naplánovanými událostmi tisknout. Ve zvláštním okně si také můžete zobrazit jen záznamy, které se mají splnit dnes. Rockrose Jingle může v definovaný čas spouštět programy, vykonávat dosové příkazy, otevírat dokumenty, webové stránky, spustit přehrávání hudebních souborů, vypnout počítač atd. Aby nemohl vaše záznamy úkolů a událostí číst, pozměňovat a mazat každý, je vybaven zabezpečovacím systémem: pokud kliknete na tlačítko s ikonou zámku v titulní liště programu (vpravo), aplikace se skryje do ikony v systémové liště. Odtud jej opět zobrazíte pouze zadáním správného hesla do políčka v přihlašovacím okénku. Samozřejmou vlastností je víceuživatelská podpora. Aplikaci tak lze sdílet na jednom počítači se členy vaší rodiny nebo přáteli.
Úžasná je Quick Tour interaktivní nápověda, což je videodemonstrace základních postupů ovládání. Ta je opravdu názorná a naprosto srozumitelná. Program Rockrose Jingle za 30 dolarů opravdu stojí. Rozhodně stojí za to jej alespoň vyzkoušet.