Hlavní navigace

PC WORLD CD Centrum

1. 1. 2007

Sdílet

Výběr programů, které tento měsíc najdete na našem CD cd/dvd IZArc 3.6.1260 Licence: freeware Domovská s...Výběr programů, které tento měsíc najdete na našem CD cd/dvd


IZArc 3.6.1260

Licence: freeware
Domovská stránka: www.izarc.org

Program IZArc autora Ivana Zacharjeva je určený pro archivaci souborů a složek. Disponuje moderním a snadno použitelným rozhraním. Jeho velkou předností je podpora velkého počtu archivačních formátů (7-ZIP, A, ACE, ARC, ARJ, B64, BH, BIN, BZ2, BZA, C2D, CAB, CDI, CPIO, DEB, ENC, GCA, GZ, GZA, HA, IMG, ISO, JAR, LHA, LIB, LZH, MDF, MBF, MIM, NRG, PAK, PDI, PK3, RAR, RPM, TAR, TAZ, TBZ, TGZ, TZ, UUE, WAR, XXE, YZ1, Z, ZIP, ZOO). Aby toho nebylo málo, najdete v programu i podporu pro CD a DVD formáty ISO, BIN, MDF, NRG, IMG, C2D, PDI a CDI, přičemž nabízí i vzájemnou konverzi. Program IZArc je vybaven řadou pokročilých nástrojů pro práci se soubory a archivy, jako např. vytváření samorozbalovacích archivů a naopak (převedení samorozbalovacích archivů na standardní archivy), opravy poškozených archivů, ochrana archivů 256bitovým šifrováním pomocí algoritmu AES, podporuje kódování UU, XX a MIME. Do existujících archivů je možné přidat další soubory, stejně jako ty nepotřebné z nich vyjmout. Přímo z prostředí programu IZArc lze archiv zobrazený v okně poslat jako přílohu e-mailové zprávy. Stávající archivy lze testovat na integritu, rovněž k nim můžete připojit poznámky. Příjemná je integrace do prostředí Windows, která umožňuje vytvářet nebo rozbalovat archivy přímo z kontextových menu souborů, bez nutnosti spustit předtím IZArc. Disponuje nástroji pro vyhledání v archivu, o jednotlivých souborech vám pak podá podrobné informace (cesta, velikost, kompresní poměr atd). IZArc dokáže rozdělit velké soubory na menší části, aby mohly být uloženy na diskety a jiná výměnná média. Rozdělené části pak samozřejmě umí spojit do původního celku. Zapnete-li v nastavení IZArc antivirovou kontrolu a definujete vnější antivirový program, bude IZArc archivy prověřovat na přítomnost virů. Jako příjemný doplněk (který je dnes však už téměř standardní výbavou) se jeví multijazyková podpora. V nabídce najdete 52 jazyků, mezi nimiž nechybí čeština. Svými vlastnostmi a pokročilými funkcemi může být IZArc silným konkurentem legendárního archivačního programu WinZip, některým uživatelům může dokonce vyhovovat více.

VisDir Free Disk Space Finder 1.5

Licence: freeware
Domovská stránka: www.sb-software.com/visdir/

"Visual Directory Explorer jsem si napsal proto, aby mi pomáhal uklízet pevný disk," píše na své webové stránce autor programu Scott M. Baker. Visual Directory Explorer vám prozradí, které složky využívají místo na disku vašeho počítače a jak. Tyto informace program zobrazuje formou grafu. Kliknete-li v levém okně na určitou složku, pak, obsahuje-li podsložky, je okamžitě zobrazí v pravém okně ve zvoleném formátu grafu. Jako formát grafu lze vybrat buď koláčový, nebo sloupcový, přičemž u sloupcového můžete navíc volit mezi vodorovnou a svislou orientací. Koláčový graf má zase tu přednost, že chcete-li získat stejné informace o podsložkách určité složky, nemusíte ji hledat ve stromové struktuře celé složky v levém okně, ale přímo v grafu kliknete na výseč, která tuto složku představuje. Takto se lze proklikat až na konec větve členité struktury určité složky. Chcete-li se poté pohodlně vrátit do kořenové složky této větvě, pouze kliknete na tlačítko Up v pravém horním rohu okna grafu.
Visual Directory Explorer je velmi jednoduchá, nenáročná aplikace, ale pracuje opravdu rychle: načítání a zobrazování potřebných informací provádí skutečně okamžitě. Pracuje však pouze se složkami, na poskytování informací o souborech není stavěná. Neobsahuje ani žádné nástroje pro správu složek a souborů. Chcete-li se zobrazenými složkami a soubory pracovat, nabízí Visual Directory Explorer tlačítko Explore-Dir (v levém dolním rohu okna grafu), které zobrazí Průzkumníka Windows s otevřenou vybranou složkou. V Průzkumníku pak můžete provádět všechny běžné operace. K dispozici máte ještě tlačítko Copy-Dir (v pravém dolním rohu okna grafu), jímž zkopírujete cestu celé složky do systémové schránky.
Visual Directory Explorer pracuje v operačním systému Windows verzí 95, 98, ME, NT, 2000 a XP.

Smart Data Recovery 3.2

Licence: freeware
Domovská stránka: www.smartpctools.com/data_recovery/index1.html

Smart Data Recovery z dílny americké firmy Smart PC Solutions Inc. je freewarový program, sloužící k obnovení smazaných dat z libovolného typu záznamových médií. Obnovuje data z pevných disků, flash disků, disket, záznamových karet digitálních fotoaparátů, zařízení USB, paměťových karet, PC karet, multimediálních karet, digitálních bezpečnostních karet apod. Hravě obnoví smazané soubory kancelářského balíku MS Office, obnovit dokáže i grafické soubory (obrázky, fotografie), audio soubory včetně formátu MP3, poradí si s archivy ZIP a to dokonce i v případě, kdy je poškozená tabulka FAT.
Ke své činnosti program nepotřebuje rozsáhlou paletu nástrojů, ani bůhvíjaké znalosti: prostě v okně programu vyberete disk (zařízení, kartu), z nějž chcete data obnovit, a stisknete tlačítko Browse. Poté vyberete konkrétní složku a v pravém okně, v němž se zobrazily všechny smazané soubory vybrané složky, označíte pomocí zatržítek ty, které si přejete obnovit. Nyní už jen stačí kliknout na tlačítko Recovery a jste zachráněni: smazané soubory se objeví ve složce, kterou jste definovali dříve (tlačítkem Options) pro uložení obnovených souborů. Odtud je pak můžete překopírovat standardními postupy do místa, kde se původně nacházely (nebo kamkoli potřebujete).
Smart Data Recovery pracuje v těch verzích operačního systému MS Windows, které podporují souborové systémy FAT a NTFS (NT, 2000, XP a 2003).

Free FTP Manager 2.2.14b

Licence: freeware
Domovská stránka: www.freeftpmanager.com

FTP klientů byla vytvořena celá řada. Každý program má samozřejmě jinou kvalitu, a tak je třeba, jako u všech programů, zkoušet a vybrat ten, který bude nejvíce vyhovovat našim představám. Pokud jste se ještě nesetkali s programem Free FTP Manager, je to další aplikace, kterou je dobré vyzkoušet. Přestože tento FTP a SFTP klient pochází ze skupiny freewaru, z hlediska výbavy funkcemi a ovládání patří k těm lepším.
Free FTP Manager má příjemné rozhraní, je rychlý, spolehlivý a umožňuje obousměrný přenos souborů mezi místním počítačem a vzdáleným serverem. K tomu používá techniky na vysoké úrovni, čímž zaručuje maximální možnou bezpečnost pro vaše přenosy. Z vyspělých vlastností programu lze jmenovat schopnost nastavit přenosovou rychlost, podporuje pokročilou autentizaci Kerberos GSS, přenos komprimovaných souborů (pro servery, které tento rys podporují) a má schopnost automatizovaného přerušení a obnovení připojení. V konfiguraci přenosu umožňuje podrobné nastavení přístupu FTP (proxy, firewall apod).
Software je lokalizován do řady běžných jazyků. Na webové stránce slibují autoři 13 jazyků včetně češtiny, v nastavení samotného programu však nabídka jazyků obsahuje pouze sedm položek. Mezi těmi chybějícími je bohužel i čeština. Free FTP Manager pracuje v operačním systému Windows ve verzi 95, 98, 98 SE, ME, NT, 2000 a XP.

Autor článku