Hlavní navigace

PC WORLD 9 2007 - rubriky Software a Jak na to

22. 8. 2007

Sdílet

V časopise PC WORLD se dočtete o utilitách pro ochranu počítače a nástrojích pro ochranu dat na disku, dozvíte se o bezpečnosti OS Windows Vista a seznámíte se s výberem programů z našeho CD a DVD

Chraňte svá data!
Pokud máte na počítači uložena cenná data, měli byste bezesporu věnovat velkou pozornost a péči vašim pevným diskům. Pro Windows XP existuje pro tento účel řada skvělých utilit, z nichž některé fungují i ve Vistě. Pro ostatní budou v nejbližší době vydány aktuální verze, podporující i operační systém Windows Vista. Popisované programy jsou dostupné na našem DVD a CD

Avira Unerase Personal 1.4
zachraňuje omylem smazaná data

Backup Maker Standard 5.1
provádí automatickou zálohu dat

Disk Cleaner 1.5.7
odstraňuje nepotřebné soubory

Disk Drive Secure Erase 3.2
odstraňuje soubory

File Recovery 1.1
obnovuje data

HDD Health 2.1 Beta
provádí analýzu stavu pevného disku

HD Tune 2.53
zjišťuje výkon pevného disku


Hitachi Feature Tool 2.06
změní tovární nastavení pevného disku

PC Inspector File Recovery 4.0
obnovuje soubory na pevném disku

Restoration 3.2.13
provádí obnovu smazaných dat

Secure Eraser 1.2
odstraňuje soubory

Sync Back 3.2.14
provádí synchronizaci souborů a složek

Smartmontools 5.37
provádí analýzu pevných disků

Speedfan 4.32
kontroluje stav pevného disku

Silent Drive 2.3
reguluje hlučnost pevného disku

Testdisk 6.7
opravuje diskové oddíly

Virtual Freespace 0.8
ukazuje zaplnění pevných disků

Drive Image XML 1.21
vytváří obrazy disků a diskových oddílů

Auslogic Disk Defrag 1.1
provádí úklid disku

Jk Defrag 3.16
defragmentuje disk

CheckFolder 1.1.0.6
kontroluje čitelnost souborů

skoleni

Pravda o bezpečnosti Windows Vista
Je Vista skutečně tak bezpečný operační systém, jak tvrdí Microsoft?
Microsoft ve svých tiskových zprávách prohlašuje, že Vista je nejbezpečnějším operačním systémem, který kdy vyrobil. Pět let vývoje Visty mělo mimo jiné zajistit i solidní zabezpečení počítače. Microsoft prohlašoval, že operační systém Vista zahájí éru tzv. „trustworthy computing“, tedy dobu, kdy budou počítače s operačním systémem Windows daleko spolehlivější, uživatelsky přívětivější a riziko napadení počítače škodlivými programy bude zanedbatelné.

Od uvedení nového operačního systému na trh však uběhlo několik měsíců a kolem Visty se začíná objevovat spousta otázek a dohadů, na něž uživatelé hledají fundované odpovědi. Výrobci programů proti malwaru, odborníci na zabezpečení počítačů a dokonce i hackeři se zasloužili o nárůst pochybností o efektivitě prostředků, sloužících pro zabezpečení operačního systému Vista. Jedním z nich byla i komentátorka Joanna Rutkowska, která zašla až tak daleko, že označila nový model zabezpečení Visty za „vydařený vtip“. Jak je to ve skutečnosti? Dočtete se o tom na stránkách našeho časopisu

CD CentrumV rubrice CD Centrum se dočtete o následujících aplikacích, uložených také na našem CD/DVD disku:

Clickster 1.10
Stahování MP3 souborů z internetu

NoScript 1.1.6.02
Rozšíření pro Mozillu Firefox

YouRipper 2.30
Stahování videa z internetu

PDF Master Server Edition 3.0
Konvertor do formátu PDF

Start++ 0.6
Rozšíření pro Windows Vista

Web Diashow2.0
Automatické prezentace pro web

Xenorate Media Player 2.50
Přehrávač videa a audia mnoha formátů

AVI/MPEG/RM/WMV Splitter 4.28
Střihový nástroj pro velké videosoubory

IMG Burn 2.3.2.0
Vypalovací software

AutoUnbreak 1.01
Odstraní tvrdé konce řádků v textu

Audio/Video To Exe 1.5.1.0
Konvertor audio/video souborů

Visual Directory Explorer 1.5
Vizualizace velikosti složek

Konečně bezpečné PC
Ochraňte svůj počítač před nebezpečím z internetu nebo před příliš zvědavýma očima svých spolupracovníků! Tam, kde nevystačíte s prostředky samotného operačního systému, pomohou utility, které si do systému doinstalujete.

Clamwin Portable 0.90.2.1
Clamwin Portable je antivirový program, který dokáže na počítači vyhledat viry a odstranit je. Jeho zvláštností je to, že je upraven pro provozování na vyměnitelném disku USB. Disponuje přehledným uživatelským rozhraním

Keepass 1.07
Tato utilita pomáhá při zapamatování a následném zadávání hesel trochu pomůže. Potřebovat budete pak pouze hlavní heslo (Master Password), kterým získáte přístup ke všem heslům ostatním. Utilita všechna hesla ukládá šifrovaná v souboru. Pro šifrování se pak používá dostatečně bezpečný algoritmus.

AVG Antivirus Free Edition 7.5
Tato aplikace obsahuje moduly pro prověřování systému, pro kontrolu souborů v reálném čase na pozadí a testování e-mailových zpráv.

Checksum Creator 1.1.2.1
Pomocí kontrolního součtu se můžete přesvědčit, zda jste skutečně dostali ten správný a nikoliv upravený soubor. Utilita navíc dokáže vytvářet kontrolní součty i podle jiných algoritmů.

Ciphire Mail 1.2.047
Program Ciphire automaticky šifruje e-maily. Musí ho však mít nainstalován jak odesílatel, tak příjemce zprávy.

Clear Prog 1.4.2 Beta
Clear Prog odstraňuje na počítači stopy po surfování a jiných aktivitách uživatelů. Dokáže v případě potřeby odstranit soubory cookies, obsah složky Historie, dočasné soubory internetu, obsah koše a také položky uložené pomocí funkce automatického dokončování.

Winpooch 0.6.6
Tato utilita vás upozorní, jakmile se má v registru nebo ve složce System provést nějaká změna. Tímto způsobem se dají odhalit třeba trojské koně nebo spyware – navíc hned poté, co pronikly do systému.

Insert Linux 1.3.9b
Insert Linux je zdarma dostupný balíček pro záchranu dat a řešení problémů při potížích s operačním systémem. Jedná se o linuxovou distribuci spustitelnou z CD, která disponuje grafickým rozhraním a umožňuje čtení i zápis na diskové oddíly typu NTFS.Reg DACL Free 6.2
Utilita Reg DACL pracuje na příkazovém řádku a jedná se o program pro správu oprávnění ke klíčům registru.

Easycrypto Deluxe 5.5
Tato utilita šifruje soubory pomocí silného šifrovacího klíče. Když v Průzkumníku Windows klepnete na nějaký soubor či složku pravým tlačítkem myši, najdete v kontextovém menu položky Encrypt a Add to EasyCrypto ZIP.

Process Monitor 1.12
Tento nástroj umožňuje sledovat všechny pokusy o čtení či zápis do registru Windows, včetně nedokumentovaných klíčů registru.

Wireshark 0.99.6
Tento program je určen zejména pro správce sítí, protože slouží k ukládání informací toku dat v síti a jejich analýze.

Pspop3 Inspector 1.2
S tímto softwarem dokážete zabránit stažení spamů z vaší internetové schránky do počítače, čímž zabraníte zbytečnému zatěžování sítě a zbytečnému přenosu dat.

Curr Ports 1.20
Přehled o portech vám poskytne utilita Curr Ports, která zobrazí aktuální připojení k různým portům ve vašem systému.

Mouse Only Keyboard 1.4
Pracujete-li na počítači, kde nedokážete odhadnout, zda je dobře zabezpečený, pak byste měli zadávat bez pomoci klávesnice minimálně přístupová hesla. K tomu vám pomůže tato utilita

Cryptainer 7.0.3.0 LE
Cryptainer šifruje citlivé dokumenty a soubory a vytváří virtuální diskovou jednotku, do níž soubory, které se mají šifrovat, přesouvá.

Winpatrol Free 11.3.2007
Winpatrol sleduje nastavení položek, které se spouštějí při startu operačního systému, dále nastavení domovské stránky internetového prohlížeče a obsah souboru Hosts.

Torpark 2.0.0.3
S pomocí tohoto programu se můžete na internetu pohybovat naprosto anonymně.

Alle meine Passworte 2.60
Tato utilita se stará o archivaci hesel a na pevný disk je ukládá v šifrované podobě. Umí rovněž automaticky zablokovat přístup k těmto souborům a v případě potřeby dokáže tato hesla zkopírovat do schránky.

IP-Cop 1.4.15
IP-Cop je linuxová distribuce sloužící pro nasazení jako profesionální firewall. Jedná se o program šířený pod hlavičkou Open Source, který běží i na virtuálním stroji a dokáže oddělit od vnějšku celou síť postavenou na platformě Windows.

Click-Crypt 2.6
Každý, kdo nejraději šifruje a dešifruje soubory přímo v Průzkumníku Windows, by se určitě měl zajímat o program Click-Crypt, který se integruje přímo do kontextového menu souborů

DriveCrypt 4.60
Program DriveCrypt chrání dokumenty na počítači s Windows Vista skutečně důkladným šifrováním.

Avast Home Edition 4.7
Avast Home Edition je uznávaný antivirový program a kromě vyhledávání virů a spywaru v počítači dokáže testovat i výskyt škodlivých kódů v e-mailech.

LADS 4.10
V souborovém systému NTFS je k dispozici funkce Alternate Data Streams, která umožňuje uvnitř libovolného souboru skrýt data v tzv. proudech (streams). Pomocí utility LADS (List Alternate Data Streams), která pracuje na příkazovém řádku, si můžete nechat data v alternativních proudech zobrazit.

Rychlokurz - Anyplace Control
V rubrice Rychlokurzu si představíme program pro vzdálenou správu, který vám umožní pracovat s počítačem umístěným třeba na druhém konci zeměkoule…
Plnou verzi programu najdete na kompaktním disku nebo DVD

Jak na to - Co o vás Word ví (a může povědět)Nejspíše jste se s něčím podobným již setkali: dorazí vám wordovský soubor obsahující informace, které vám autor dokumentu zřejmě sdělit nechtěl: starší verze souboru, jména uživatelů provádějících konkrétní úpravy nebo názvy počítačů a serverů... Jak zařídit, aby se něco podobného nestalo i vám?


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).