Hlavní navigace

Pátrání po pohřešovaných dětech bude efektivnější

11. 5. 2010

Sdílet

Do pátrání po pohřešovaných dětech se totiž nově zapojují média a občané.

Hledání dětí, které se ztratily a ocitly se v ohrožení života, by mělo být od nynějška rychlejší a efektivnější.  Projekt Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech, který by měl přispívat k rychlému nalezení pohřešovaných dětí, startuje 11. 5. 2010.

Projekt stojí na čtyřech základních pilířích:

1.      Policejním vyšetřování a pátrání – již probíhá na dobré úrovni a procento úspěšnosti pátrání je vysoké (95%).
2.      Propracovaném informačním systému s napojením na média – Do pěti minut od zadání záznamu do policejního pátracího systému se na internetovém portálu www.policie.cz objeví základní informace o pohřešovaném dítěti. Zároveň odchází informace o tomto záznamu informačními kanály ke spolupracujícím subjektům. Média a internetové portály neprodleně publikují informace o ztraceném dítěti s výzvou ke spolupráci veřejnosti.
3.      Spolupráci s veřejností – předpokládá aktivní zapojení veřejnosti do pátrání. Informace, které by mohly přispět k nalezení dítěte lze zavolat na linku 158 nebo 112.
4.      Psychologické podpoře rodinám obětí – psychologická pomoc speciálně vyškolených policistů rodině dítěte k dispozici již od začátku pátrání, případně předání kontaktu na následnou péči k tomu příslušných organizací.

Příklad:

Honzíkovi je pět let, hraje si sám na písku na hřišti za domem, při hře jej sleduje neznámý muž, osloví chlapce a snaží se získat jeho důvěru, odchází i s dítětem z hřiště. Honzík se ztratil. Matka Honzíka přichází na písek a najde pouze rozházené bábovky, volá na linku 158 a ohlašuje ztrátu dítěte. Přijíždí policie a zjišťuje okolnosti zmizení. Hlavní otázka nyní zní – najde se dítě včas?

V případě, že se spustí Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, informace o vyhlášeném pátrání po zmizelém Honzíkovi, jeho popis a další nezbytné informace se objeví na webových stránkách Policie ČR, upozornění dostávají do e-mailu přihlášená média a občané.

Média zařazují zprávu o pátrání v pravidelných intervalech do vysílání, vyzývají veřejnost ke spolupráci. Honzíka spatří na ulici s mužem člověk, který před odchodem z domova zahlédl v TV mimořádnou výzvu k pomoci při pátrání. Okamžitě volá na linku 158, Honzíka spatří více lidí, s jejich pomocí se policie dostává k dítěti včas a vše dopadá dobře.

skoleni

Děti

Policie odvolává pátrání a automaticky vygenerovaná e-mailová zpráva o tom informuje všechny napojené subjekty včetně médií. Z médií bude na tomto projektu spolupracovat Český rozhlas, TV Barrandov, TV Prima, Česká televize, Rádio Impuls, Frekvence 1, zapojit by se mohly i zpravodajské agentury ČTK, Mediafax či portál centrum.cz.