Hlavní navigace

Pár očí pro obrazovou komunikaci

1. 2. 2007

Sdílet

Test dvou jednoduchých webkamer společnosti Trust Hlasová i obrazová komunikace mezi počítači se rozvíjí mílo...


Test dvou jednoduchých webkamer společnosti Trust


Hlasová i obrazová komunikace mezi počítači se rozvíjí mílovými kroky. Jak takové telefonování po internetu funguje jsme podrobněji popsali v říjnovém vydání PC WORLDu, kde jste si také mohli vybrat z několika webkamer od předních firem v této oblasti Creative Labs a Logitech. Na trhu však pochopitelně naleznete celou řadu podobných produktů z dílen většiny významnějších výrobců počítačových periferií. V tomto čísle si tedy představíme dvě webové kamery od firmy Trust. Obě spadají do levnější kategorie těchto produktů, čemuž také odpovídá jejich specifikace a výkonnost. Spokojeni tedy tentokrát budou především méně nároční uživatelé, kteří se snaží uspořit každou korunku.

Trust WB-5500T

V podobě dražšího modelu WB-5500T představuje Trust vcelku solidní standard běžných webových kamer. Za přijatelnou cenu lehce převyšující tisíc korun získáte malé černé oko, v jehož útrobách se skrývá snímač s rozlišením
1,3 Mpx. Na horní straně přístroje se nachází tlačítko pro rychlé zachytávání fotografií, pozornost byste měli věnovat i okruží kolem vlastního snímače, jehož otáčením manuálně zaostřujete zobrazenou scénu. Závěrka pro soukromí ovšem chybí a bohužel nikde nenaleznete ani její softwarovou náhražku. Kamerku lze postavit na stůl nebo monitor a pomocí vyklápěcí packy také jednoduše připevnit na LCD panel.
V plném rozlišení 1 280 x 1 024 bodů lze pořizovat pouze fotografie, přičemž náhled scény sledujete s rychlostí 15 snímků za sekundu. Kvalita obrázků ničím nepřekvapuje a v podstatě odpovídá 1,3Mpx aparátům v mobilních telefonech. Zachytávání videa rychlostí 30 snímků za sekundu začíná až na rozlišení
640 x 480, které můžete podle potřeby snižovat na hodnoty 352 x 288, 320 x 240 nebo 176 x 144 bodů. Ani zde kvalita nevybočuje z průměru, potěší však ucházející rychlost reakcí v rozlišení 640 x 480, i když určité zpoždění zaznamenáte a s prudšími pohyby má kamera rovněž trochu problémy. V ovládacím menu produktu naleznete záložku s digitálním zoomem, zde je umístěna velmi zajímavá funkce inteligentního zaměřování obličeje. Ve srovnání s vyspělejšími konkurenty je sice tato funkce velmi jednoduchá, ale i tak potěší v podstatě se jedná o automatický zoom a jemné posouvání obrazu v přiblížení, aby váš obličej byl vždy na středu. Rychlejší pohyb však kamera nedokáže zaregistrovat.
Trust si dal opravdu záležet na kalibraci snímaného obrazu. V příslušné záložce ovládacího menu najdete množství nastavovacích lištiček pro regulaci jasu, kontrastu, gammy, ostrosti či saturace. Nechybí ani manuální vyvážení bílé, ačkoliv přístroj tuto funkci zvládá i automaticky. Potěší rovněž efekty převracení a zrcadlení obrazu, rychlé nastavení snímače pro světelné podmínky uvnitř místnosti či venku nebo také jednorázové prosvětlení obrazu (aktivace však rapidně sníží plynulost zobrazení). Kromě základního nastavení si můžete pohrát i s množstvím pokročilých efektů. Zobrazovanému videu tak lze přiřadit třeba starobylý nádech, zasadit jej za rozbité sklo, roztřást jej jako vodní hladinu, invertovat barvy nebo jej třeba převést do spektrálního znázornění, připomínajícího pohled vetřelce.
Několika statickými efekty můžete obohatit rovněž fotografie, které pak budou vypadat třeba jako pohlednice, zpráva v novinách, čtení pod lupou nebo zasněžený obrázek. Webkamera je určena především pro komunikaci na internetu, tudíž nechybí podpora Skypu, MSN Messengeru a dalších komunikačních programů. Výrobce rovněž přikládá na CD jednoduchý software pro zachytávání a následnou editaci videa.

Trust WB-3400T

Pro nenáročné uživatele připravil Trust velmi jednoduchý model WB-3400T. Tato webkamera pracuje s fotografiemi i videem v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů, přičemž rychlost záznamu činí pouhých 17,5 snímku za sekundu. V tomto režimu je ovšem rychlost reakcí zoufale pomalá a sledování trhaného videa vás brzy znechutí. Bohužel příliš nepomůže ani snížení rozlišení na hodnoty 352 x 288, 320 x 240 či 160 x 120 bodů, které už běží v režimu 30 snímků za sekundu. Kvalita videa je tak spíše podprůměrná a snímky vás nijak neoslní mohou sloužit maximálně jako malé náhledy na internetových stránkách. Za cenu zhruba šesti set korun vám toho tedy kamera mnoho nenabídne.
Design přístroje je velmi podobný dražší variantě, proto vás nepřekvapí tlačítko na horní straně, sloužící k rychlému snímání fotografií, a otočné kolečko kolem snímače, jímž manuálně regulujete zaostření obrazu. Uchycení kamery je stejné jako u modelu WB-5500T, a tak ji postavíte nejen na stůl a monitor, ale uchytíte i na LCD panel. Na rozdíl od svého bratříčka však u této verze zcela chybí digitální zoom a tím také možnost nějakého inteligentního zaměřování obličeje. Potěší snad jen stejně obsáhlé možnosti nastavení zobrazeného videa, které tedy můžete přizpůsobit regulací jasu, kontrastu, saturace, gammy, vyvážením bíle, nastavením podmínek pro "indoor a outdoor" apod. Pokročilé efekty však chybí, a tak si musíte vystačit pouze s převracením a zrcadlením obrazu.
Model WB-3400T lze pochopitelně dobře využívat v komunikačních programech typu Skype či MSN Messenger, kde se nad zhoršenou kvalitou obrazu dají přimhouřit oči. Na přiloženém CD nechybí ani jednoduchý software pro zachytávání a editaci videa. Kamerku můžete koupit nejen samostatně, ale rovněž v o čtyři stovky dražším balení Chat & VoIP Pack CP-2300, které navíc obsahuje vcelku kvalitní a pohodlná sluchátka s mikrofonem.

Trust WB-5500T

efekty a nastavování kvality obrazu zaměřování obličeje cena
manuální ostření
chybí závěrka pro soukromí
Cena vč. DPH: 1 070 Kč
K testu zapůjčila firma: Trust,
www.trust.com

Trust WB-3400T

nastavování kvality obrazu pomalé reakce
manuální ostření
nemá digitální zoom
Cena včetně DPH: 640 Kč (1 070 Kč Chat&VoIP Pack)
K testu zapůjčila firma: Trust
www.trust.com

Autor článku