Hlavní navigace

Otestujte si výdrž počítačových komponent! - 8. díl

21. 3. 2013

Sdílet

 Autor: (c) KAR - Fotolia.com
V dnešním závěrečném díle tohoto seriálu si položíme otázku, zda podrobovat zátěžovému testování další komponenty počítačové sestavy a jaký je u těchto komponent rozdíl mezi testováním a benchmarkem.

Kdo z nás by netoužil po naprosto stabilním, výkonném počítači, který nás nezradí právě tehdy, když jej nejvíce potřebujeme. Jednou z cest, jak stabilitu a výdrž počítače otestovat, nabízejí zátěžové testy, které s oblibou používají výrobci počítačových sestav, aby se ujistili, že na jimi postavenou sestavu je skutečně spolehnutí. Nechcete vyzkoušet, jak je na tom váš počítač?

1. díl – Zátěžové testy jako záruka spolehlivosti počítačové sestavy

2. díl – Zátěžové testy odhalí případné slabiny vašeho počítače

3. díl – Úvod do testování

4. díl – Otestujte procesor pomocí programu Prime95

5. díl – Další programy pro zátěžové testy procesoru

6. díl – Ověření stability grafické karty

7. díl – Další nástroje pro zátěžové testování grafické karty, zátěžové testování operační paměti RAM

  

A co zbytek?

Procesor, grafická karta a operační paměť RAM jsou těmi nejvýznamnějšími komponentami každé počítačové sestavy, které je nutno podrobit zátěžovým testům v každém případě. Možná vás napadne, zda byste neměli otestovat i média pro ukládání dat, abyste se ujistili, zda skutečně poskytují přenosové rychlosti, jaké slibují? Ano, bezesporu – nicméně tento faktor se spíš týká výkonu jako takového a nikoliv stability či spolehlivosti. Spíše vám doporučíme provedení kontroly stavu vašeho pevného disku pomocí nástroje S.M.A.R.T., nicméně se spíše jedná o další kontrolu stavu zabezpečení vašich dat, kromě naprosto samozřejmého zálohování.

ICTZ24

Stejně se mají věci v případě, pokud vás zajímá výdrž baterie ve vašem notebooku. Pak můžete například stále dokola přehrávat video při maximálním jasu monitoru. Nicméně ale ani v tomto případě se nejedná o žádnou operaci, která by byla vysloveně nutná, a navíc se nejedná ani tak o zátěžový test, jako spíše o benchmark.

Tento článek se vám pokusil pomoci zorientovat se v problematice zajištění stability vaší počítačové sestavy, nicméně je třeba na závěr připomenout, že zde uvedené nástroje a způsoby rozhodně nejsou těmi jedinými správnými. Strategií pro zátěžové testování i softwaru pro tento účel jsou spousty. Jak provádíte zátěžové testování vašeho počítače třeba právě vy?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).