Hlavní navigace

Otestujte si výdrž počítačových komponent! - 7. díl

20. 3. 2013

Sdílet

 Autor: (c) Huseyin Bas - Fotolia.com
Dnešní, předposlední díl našeho seriálu bude věnovat jak zátěžovému testování grafické karty pomocí dalších programů, tak zejména testování další komponenty počítačové sestavy – operační paměti. Tu budeme testovat pomocí programu MemTest86+. Samozřejmě nebudou chybět ani pokyny pro testování pomocí těchto programů.

Kdo z nás by netoužil po naprosto stabilním, výkonném počítači, který nás nezradí právě tehdy, když jej nejvíce potřebujeme. Jednou z cest, jak stabilitu a výdrž počítače otestovat, nabízejí zátěžové testy, které s oblibou používají výrobci počítačových sestav, aby se ujistili, že na jimi postavenou sestavu je skutečně spolehnutí. Nechcete vyzkoušet, jak je na tom váš počítač?

1. díl – Zátěžové testy jako záruka spolehlivosti počítačové sestavy

2. díl – Zátěžové testy odhalí případné slabiny vašeho počítače

3. díl – Úvod do testování

4. díl – Otestujte procesor pomocí programu Prime95

5. díl – Další programy pro zátěžové testy procesoru

6. díl – Ověření stability grafické karty

  

Další nástroje pro zátěžové testování grafické karty

Dalším nástrojem pro zátěžové testování grafické karty je nedávno uveřejněné Valley (http://unigine.com/products/valley/), jehož autorem je firma Unigine, která je známá zejména díky svému velmi populárnímu benchmarkovému nástroji pro testování výkonu grafických karet s názvem Heaven. Co se ale týče nástroje Valley, jedná se o novinku pro zátěžové testování GPU, která je daleko hezčí a působí daleko mírumilovněji než Furmark. Bohužel jsme jej dosud neměli možnost nějak důkladněji otestovat.

Nástroj Valley od firmy Unigine přináší do zátěžového testování daleko vyrovnanější přístup inspirovaný počítačovou hrou Skyrim

Pokud váš GPU zvládne první zátěžový test, použijte pro další testování benchmarkové programy využívající scény z nejnovějších počítačových her, kde se dá odvodit, jak si grafická karta povede v reálném nasazení. Našimi oblíbenci jsou v tomto směru benchmarkové nástroje Alien vs. Predator (http://www.techpowerup.com/downloads/1805/AVP_Aliens_vs._Predator_DirectX_11_Benchmark.html) a S.T.A.L.K.E.R (http://cop.stalker-game.com/?page=benchmark), které jsou dostupné zdarma.

 

Vyzkoušejte, jak stabilní je vaše operační paměť

Pokud zvažujete důkladné otestování operační paměti RAM, pak do úvahy připadá pouze jeden program: MemTest86+ (http://www.memtest.org/). Jedná se o prověřený diagnostický nástroj, který jako by tu s námi byl už léta. Je to ostatně na něm znát, vždyť i dnes ještě používá nevzhledné rozhraní podobné tomu v BIOSu. I přesto všechno pracuje velmi efektivně, ostatně jako vždycky.

Program MemTest86+ si vypalte na disk CD, popřípadě jej nakopírujte na vyměnitelný disk Flash. Poté vložte do CD/DVD mechaniky vypálený disk, popřípadě připojte vyměnitelný disk k portu USB a poté z tohoto média spusťte počítač. Po spuštění programu MemTest86+ jej nechte běžet po co nejdelší dobu, ideálně přes noc. Ideálním výsledkem testu je stav, kdy program nenajde ŽÁDNOU chybu. Pokud se nějaká ta chyba vyskytne, budete muset každý modul operační paměti RAM otestovat jednotlivě, abyste odhalili, který z nich je tím problematickým.

Radsomware

V závěrečném díle tohoto seriálu si položíme otázku, zda podrobovat zátěžovému testování další komponenty počítačové sestavy a jaký je u těchto komponent rozdíl mezi testováním a benchmarkem.