Hlavní navigace

Optimalizujeme výkon notebooků na hry - 3. díl

29. 11. 2010

Sdílet

Většina běžných notebooků oplývá veskrze skromným procesorem a slabou grafickou kartou. Přinášíme pár rad, jak si i přes tyto nelichotivé vlastnosti hraní na laptopech užít.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/optimalizujeme-vykon-notebooku-na-hry-1-dil-16204

2. díl článku: http://pcworld.cz/hardware/optimalizujeme-vykon-notebooku-na-hry-2-dil-16205

 

Hry vybírejte moudře: Tipy pro různé notebooky

Konkrétní přenosný hardware, který používáte, může být do značné míry rozhodujícím faktorem pro výběr her, jež na něm budete hrát. Netbook nebude schopen zvládnout vysoké požadavky nejnovějších first-person stříleček, nicméně může být dostatečně výkonný pro hraní běžných či starších titulů. Na druhou stranu i dvoukilový tenký laptop se skromnou integrovanou grafikou může opravdu mile překvapit. Zde je výběr několika her, které jsou při nízkém až středním nastavení hratelné na noteboocích různých výkonnostních tříd.

Hraní na netboocích

Zde se bez debat nacházíme v teritoriu nejnižší třídy. Běžné hry logického či strategického charakteru jako Peggle, Puzzle Quest či Plants vs. Zombies netbooky zvládají dobře. Některé z těchto titulů mají dobrou reputaci i u „profesionálních“ hráčů. A můžeme najít i jisté další druhy her, které tento typ hráčů nezavrhne i přes horší grafiku; příkladem budiž Dwarf Fortress či Minecraft.

Malé a tenké notebooky s integrovanou grafikou

Zde se oproti předchozí kategorii herní repertoár poněkud zvětšuje, a to i v případě, že váš počítač oplývá pouze základní grafikou Intel integrovanou přímo do procesoru Intel Core i5. Hratelná je tu většina strategických her, přestože u těch nejnovějších se budete muset spokojit s jistými grafickými omezeními nejnižších nastavení. A pokud se smíříte s nízkou kvalitou a skromným nastavením rozlišení, jsou u těchto typů notebooků docela hratelné i některé akční střílečky typu Call of Duty či Team Fortress 2.

Malé a tenké notebooky s dedikovanou grafikou

U těch se nám výběr her opět o něco rozšiřuje. Přesto existuje pár her, jako je třeba akční a na systém velice náročná Metro 2033, které zde rozhýbete jen s potížemi, a to dokonce i při nejnižších detailech. Ovšem až na tyto výjimky potvrzující pravidlo je většina her na těchto typech notebooků hratelná, pokud jste ochotni obětovat trochu z rozlišení a grafických efektů. Problémem se zde ovšem stává velká variabilita produktů. Malé a tenké notebooky mohou mít v sobě zabudované cokoliv od vyšší třídy grafických karet typu AMD Radeon HD 5850 Mobile či nVidia GeForce GT 445M až po základní typy jako je nVidia GeForce GT 325M či AMD Radeon HD 5450 Mobile.

 

 

Pohled na dva laptopy v praxi

Nyní je čas podívat se na pár příkladů z reálu. Prvním z nich je Toshiba Satellite T235, která přichází s 1.5GHz procesorem AMD Turion II Neo. Jedná se o ultrapřenosný model, který nabízí o něco lepší výkon než netbook, ale tento rozdíl není příliš výrazný. Druhým je tenký a lehký laptop střední třídy, čtrnáctipalcový Asus N82j s procesorem Core i5 540M a integrovanou grafikou nVidia GeForce GT 335M. Co se týče Toshiby, daly by se výsledky aplikovat i na netbooky, až na to, že integrovaná grafická karta námi testovaného modelu od AMD nabízí vyšší výkony u trojrozměrné grafiky.

Toshiba Satellite T235

Ať jsme se snažili, jak jsme chtěli, při snaze o spuštění běžné akční first-person střílečky T235 prostě nespolupracoval. Dokonce ani relativně nenáročné tituly typu Portal či Team Fortress 2 byly hratelné pouze v nejnižších rozlišeních a s detaily na nule. Další z testovacích titulů, Civilization V, běžel v režimu DirectX 9 a s většinou detailů a efektů si poradil docela dobře. Animace byly mírně zdeformované a zpomalené, což ale u tahové hry zase tolik nevadí.

Přesto bychom vám doporučili ponechat menší velikost map. Příliš velké mapy a větší množství virtuálních nepřátel znamená dlouhé prodlevy při generování jejich tahů. Méně náročné hry, jako je třeba Puzzle Quest zvládá Toshiba bez výtek.

Asus N82j

Model N82j je jedním z notebooků nové řady podporující technologii Optimus od nVidie. Za běžného provozu aplikací, jako jsou kancelářské programy či webový prohlížeč, běží systém na integrované grafice Intel. Pokud ale spustíte hru, automaticky s tím se zapne integrovaná grafika  nVidia GeForce GT 335M. Což kromě jiného šetří energii.

GT 335M je v rámci přenosných počítačů chápána jako grafická karta střední třídy, což se v podstatě rovná nejnižší třídě u desktopů. Přestože jsme  simulátor bojového letadla Tom Clancy's HAWX posadili do režimu DX9 s víceméně nízkými nastaveními, stále běžel nad 30 rámečků za sekundu, což je u tohoto typu hry stále přijatelné. Stejně rychle v podstatě ve stejném nastavení detailů běžela i střílečka Far Cry 2, a to při rozlišení 1280 x 720 pixelů. Rovněž výkon Civilization V, dokonce i u větších map, byl poměrně slušný, přestože hra běžela opět pouze na DirectX 9 a střední detaily.

skoleni

Závěrem

Takže si to shrneme. Jste-li stejně jako neustále se zvyšující počet uživatelů i vy majitelem přenosného počítače, nemusíte hned zoufat a vzdát se svých oblíbených her. Vše, co potřebujete, je trocha znalostí, chuť experimentovat a ochota nastavit si hru na skromnější grafickou konfiguraci. Ne každá hra vám sice poběží na jakémkoliv laptopu, nicméně jsme si jisti, že budete schopni nalézt excelentní tituly, které uspokojí vaše hráčské vášně, a to i při omezeném rozpočtu na hardware.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).