Hlavní navigace

Optimalizujeme výkon notebooků na hry - 2. díl

24. 11. 2010

Sdílet

Většina běžných notebooků oplývá veskrze skromným procesorem a slabou grafickou kartou. Přinášíme pár rad, jak si i přes tyto nelichotivé vlastnosti hraní na laptopech užít.

1. díl článku: http://pcworld.cz/software/optimalizujeme-vykon-notebooku-na-hry-1-dil-16204

 

Vyřaďte z provozu zbytečný software

Je až k neuvěření, kolik zbytečností snižujících výkon bývá předinstalováno na běžně prodávaných noteboocích. Opravdu se vyplatí udělat si čas na „procházku“ počítačem a odinstalování všeho, co může potenciálně snížit výkon. Některé aplikace, jako třeba panely simulující ve Windows vzhled Mac OS X, sice výkon příliš nesnižují, ale zase  ke svému provozu potřebují spoustu paměti. Podívejte se proto na panel aplikací a použijte systémovou konfigurační utilitu ke snížení počtu aplikací běžících ve vašem počítači na pozadí.

 

 

Systémovou konfigurační utilitu můžete spustit kliknutím na Start, Spustit a do políčka, které se poté objeví, zadejte msconfig. U operačního systému Windows 7 prostě zadáte toto heslo do políčka nabídky Start označeného „Prohledat programy a soubory“. Důležité je nechat běžet všechny aplikace od Microsoftu, stejně jako všechny antivirové programy. Některé další aplikace ale deaktivovat lze - třeba iTunes, aplikace pro update různých programů a podobně.

Nastavení her

Samotné hry jsou místem, ve kterém máte nejvíce příležitostí ovlivnit kvalitu obrazu a výkon při hraní. Zde nabízíme některá klíčová nastavení, která určitě stojí za zvážení, pokud hrajete na výše v tomto článku definovaném typu laptopu.

 

 

•    Pokud vám hra nabízí možnost výběru verze DirectX, vyberte si tu s nižším kódovým označením. Výkon bude téměř jistě lepší a kvalita obrazu se nijak výrazně nesníží.

•    Zkuste najít nějaké obecné grafické nastavení hry v menu konfigurace. Spousta her vám nabídne různé alternativy jako „optimální“, „střední“ či „nízké“ detaily. Zkuste s těmito alternativami experimentovat a zjistit, která z nich je právě pro váš počítač ta nejlepší v poměru kvalita obrazu versus výkon.

•    Některé hry mají automaticky aktivovaný antialiasing (vyhlazování), a to nezávisle na hardware, který detekují. Na noteboocích je rozhodně dobrý nápad antialiasing vypnout, neboť se jedná o obrovského žrouta herního výkonu.

•    Co dále významně snižuje požadovaný výkon, jsou stíny, hlavně v jejich vyšším nastavení. Úplné vypnutí stínů způsobí nižší realističnost hry, ale ve většině případů vám bude umožněno nastavit stíny na nízkých detailech, což už příliš výkonu nesebere. U starších počítačů či u systémů s integrovanou grafikou může být úplná deaktivace stínů tím nejlepším možným řešením.

 

 

•    Pokud lze u hry nakonfigurovat vzdálenost pohledu (tzn. jak vzdálené objekty ve virtuálním světě ještě uvidíte), zredukujte ji na nejnižší vizuálně akceptovatelnou úroveň. Pokud ji však snížíte příliš, objekty můžou začít bez varování nepříjemně „vyskakovat z pozadí“ a hra se stává nehratelnou.

•    Zkuste začít na nižším rozlišení, třeba 1280 x 720 pixelů, a poté toto rozlišení postupně zvyšujte. Na menších LCD displejích je ale lepší postupně přidávat funkce a efekty a pak teprve rozlišení.

Příklad z herní praxe

cybersecurity22

Jako příklad si uveďme poslední vydání hry Civilization s řadovým označením pět. Jedná se o tahovou hru, což znamená, že ji můžete hrát svým vlastním tempem. Tato hra si také může dovolit být po grafické stránce velice náročná, využívá poslední technologii DirectX 11 vestavěnou do systému Windows 7. Hra vám ovšem nabízí dvě možnosti: DirectX 9 nebo DirectX 10 a 11. Pokud chcete zvýšit výkon, vyberte první z nabízených možností a potom nakonfigurujte většinu nastavení na nejnižší detaily. Gratulujeme. Výkon úspěšně zvýšen a stále hrajete graficky dostatečně atraktivní hru.

Základním pravidlem pro nastavení grafiky u her tedy zůstává toto: pokud vám hra nabízí starší verzi DirectX, využijte toho. Pravděpodobně nezaznamenáte žádné snížení kvality obrazu (pokud nebudete zblízka zkoumat každý pixel) a výkon bude lepší. V některých hrách i o 50 procent a více.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).