Hlavní navigace

Optika pro domácnosti - 1Gbit POF

6. 6. 2007

Sdílet

Vývojáři Siemensu uvedli, že se jim podařilo přenášet data rychlostí 1 Gbit/s (Gbps) přes optický kabel z plastových vláken - polymer optical fiber (POF).

Vývojáři Siemensu uvedli, že se jim podařilo přenášet data rychlostí 1 Gbit/s (Gbps) přes optický kabel z plastových vláken - polymer optical fiber (POF). Siemens během pokusu přenášel televizní signál rychlostí 1008Mbit/s na 100m testovací síti bez vzniku chyb nebo zpoždění obrazu.


Kromě přínosu pro nasazení této technologie v průmyslu, umožňuje dosažený pokrok v přenosových rychlostech implementovat toto řešení v automobilech nebo jako součást domácích sítí.

Především oblast propojení PC a zařízení pracující s high-definition zdroji, jako jsou HD televizory nebo projektory si přímo o nasazení tohoto řešení říká. Kabely POF umožňují jednodušší instalaci a dovolují uživateli aby připojení konektorů na kabel provedl sám, pouze s minimálními znalostmi. POF kabel je tlustý pouze 1mm a dovoluje seříznutí třeba jenom žiletkou. Jeho nevýhodou je oproti klasickému skleněnému vláknu daleko vyšší ztrátovost.

- - Tomáš Jirásko