Hlavní navigace

Optická síť další generace úspěšně vyzkoušena

28. 5. 2007

Sdílet

Společnosti Ericsson a Telstra úspěšně dokončily v Austrálii testy světově první sítě s přenosovou rychlostí 40 Gbp. Stalo se tak na sítí spojující Sydney a Melbourne.

MIF21

Technologické zkoušky ukázaly, že současná přenosová technologie Telstry - 10Gbps Dense Wave Division Multiplexing (DWDM) - přenášející hlas, data a video může být navýšena na rychlost 40Gbps bez výraznějších změn sítě. Zkoušky proběhly jako součást plánování rozvoje městských sítí.

Testy proběhly na existujících 10Gbps sítích položených jak při pobřeží, tak čistě ve vnitrozemí, spojujících Sydney a Melbourne. Délka hlavního vedení je 1 121 km, respektive 1 244 km. Zástupci Ericssonu sdělili, že testy proběhly bez modifikací současné optické infrastruktury. DWDM řešení Ericssonu - Marconi MHL 3000 umožnilo kapacitní navýšení za provozu při minimálních investicích do upgradu samotného zařízení.

Nová přenosová 40Gbps technologie je založena na novém modulačním formátu, který se ukazuje být robusnější než nyní používaný PDM (Polarization Mode Dispersion), který přináší řadu omezení vysokorychlostního přenosu.

- - Tomáš Jirásko