Hlavní navigace

Opravdu velmi dlouhé sklo

1. 7. 2006

Sdílet

Samsung Pro 815 Osm megapixelů a dva zobrazovací displeje vás nezklamou Osmimegový model s označením Pro 815 je d...


Samsung Pro 815 Osm megapixelů a dva zobrazovací displeje vás nezklamou


Osmimegový model s označením Pro 815 je dlouho očekávaným příspěvkem Samsungu do kategorie špičkových kompaktních fotoaparátů, tedy přístrojů s robustní kompozicí, spoustou funkcí a kvalitní optikou. Oblíbenými zástupci této třídy jsou např. Fuji 9500 nebo Panasonic FZ30.
Samsung 815 se v této drsné konkurenci snaží prosadit především pomocí dvou unikátních předností. Tou první je objektiv, jehož ohnisková vzdálenost odpovídá 28-420 mm u klasického filmového fotoaparátu. Tento rozsah překonává vše, co bylo v této oblasti kdy vytvořeno. A netýká se to jen kompaktů touží-li po podobném rozsahu majitelé zrcadlovek, potřebují k tomu minimálně dvě skla. Pokud by navíc chtěli zachovat relativně vysokou světelnost Samsungu f2,2-4,6, přišlo by je to výrazně dráž.
Druhým velkým lákadlem je největší displej, jaký se kdy na fotoaparátu objevil. Jeho úhlopříčka měří 8,9 cm, na což jsme zvyklí spíše z kapesních počítačů. Při těchto rozměrech zabírá displej téměř celou zadní stěnu a není výklopný, což by mohlo vadit například milovníkům makrofotografie, kteří rádi fotografují od pasu nebo dokonce od země. Pro ně proto nabízí Samsung originální řešení menší LCD panel na horní straně, který za běžných okolností slouží k zobrazení nejdůležitějších fotografických parametrů a plní tedy funkci stavového displeje, typického pro zrcadlovky. V případě potřeby do něj lze ale promítnout obraz z objektivu. Kromě dvojice displejů je přístroj jako většina ultrazoomů vybaven i elektronickým hledáčkem.
Špičkovým parametrům pochopitelně odpovídá i rozsáhlá funkční výbava, v níž ale chybí jeden pro ultrazoomy vcelku zásadní prvek, totiž stabilizátor obrazu. Při ohniskové vzdálenosti odpovídající 420 mm se jedná o poměrně vážný nedostatek. Jinak je k dispozici prakticky vše kreativní expoziční režimy (priorita času a clony, plný manuál) podpora formátů RAW a TIFF, jednoduché, kontinuální i ruční ostření, blesk s pomalou synchronizací i patice pro externí blesk, živý histogram či možnost nastavit barevnou teplotu přímo v kelvinech. Méně nároční uživatelé ocení slušnou řádku motivových programů či předvoleb vyvážení bílé. Obrovskou výhodou je mechanický zoom ovládá se podobně jako u zrcadlovek prstencem na objektivu a je tak mnohem přesnější a hlavně rychlejší než servomotorky, využívané v levnějších modelech.
Náběh i ostření (vyjma nejdelší ohniskové vzdálenosti) jsou příjemně rychlé, elektronický hledáček sice trpí pomalejším překreslením, nijak se v tom ale nevymyká běžnému průměru. Horší je to s ukládáním fotografií. Ve formátu JPG se jeden snímek ukládá cca 2 vteřiny, což se dá přežít, ovšem ve formátu RAW to trvá až desetkrát déle. Fotografování v RAW je tedy vyhrazeno jen pro naprosté nadšence a situace, kde motiv snímku nikam neuteče.
Kvalita fotografií je ovšem při zkušenostech s běžnými ultrazoomy velmi příjemným překvapením. Ostrost neubývá ani v rozích při ohnisku 28 mm, což u kompaktů rozhodně nebývá zvykem. Výborně funguje též automatické měření expozice, fotoaparát se úspěšně brání přepalům a přitom snímky nepodexponuje více, než je nutné. Jen JPG komprese je někdy až příliš silná a při bližším zkoumání po ní na snímcích najdeme nepěkné stopy v podobě artefaktů. Někdy se vyskytují i fialové kontury na přechodech jasů a stínů, čili chromatická aberace. Zato šumu je kupodivu málo roste až od ISO 200, stále se ale udržuje v únosném množství. Systém řešení s dvojicí LCD panelů se nám společně s kvalitou fotografií natolik zalíbil, že jsme se rozhodli ocenit tento fotoaparát jako TOP Produkt.

Samsung Pro 815

neuvěřitelný rozsah ohniskové vzdálenosti a vysoká světelnost objektivu
obří LCD displej a druhý displej nahoře
spousta funkcí
kvalitní ostré snímky
absence stabilizátoru
pomalé ukládání fotografií
Cena vč. DPH: 18 990 Kč
K testu zapůjčila firma: Solid Czech, www.samsungcamera.cz

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).