Hlavní navigace

Komentář: Opravdu chcete volbu internetového prohlížeče?

31. 7. 2009

Sdílet

Společnost Microsoft oznámila Evropské Komisi svůj návrh na integraci volby webového prohlížeče do instalace Windows 7. Pokud jej zrealizuje, bude to valné vítězství pro Opera Software. Ale co pro uživatele?

Opravdu chcete výběr prohlížeče?V případě, že návrh, o kterém jste si mohli přečíst například zde http://pcworld.cz/software/nabidl-microsoft-evropske-komisi-konecne-reseni-ohledne-volby-weboveho-prohlizece-7703 bude skutečně zrealizován, bude se jednat o malou revoluci ve světě informačních technologií. Bude to vůbec poprvé, co softwarová společnost nabízející proprietární software mainstreamovým zákazníkům zahrne, a to (technicky vzato) dobrovolně do svého systému odkazy na produkty konkurence (vzhledem k rychlosti vývoje webových prohlížečů a nesmyslnosti integrace cizího kódu do vlastního instalačního balíčku bude instalace probíhat patrně tak, že po volbě jiného než výchozího prohlížeče se tento stáhne z internetu a následně nainstaluje). Současně se také bude jednat o definitivní vyřešení jedenáct let staré „války prohlížečů“ – a to ve prospěch potomků jednoho z původních účastníků, Netscape Communicatoru, respektive nyní Firefoxu.

Výše popsaná „revoluce“ však leží spíše na filozofické úrovni. Pokud se Microsoft k takovému kroku skutečně rozhodne, co to přinese uživatelům? Tedy těm, kteří s počítači reálně pracují? Obáváme se, že ne mnoho.

Firefox

Výběr jako výběr

Ve zprávách hovořících o nabídce Microsoftu se mluví o výběru prohlížeče při instalaci Windows 7. Instalaci provádí administrátoři u krabicových verzí, a systémoví integrátoři u OEM. Jedná se o jednorázovou akci. Pokud v recenzích nových operačních systémů čtete pasáže o tom, jak vypadá instalace, pak vězte, že se jedná o nejzbytečnější část těchto textů – operační systém máme proto, abychom jej používali a ne instalovali.

Reálný výběr webového prohlížeče se tak omezí na toho, kdo bude Windows 7 instalovat. Mnoho integrátorů od velkých firem po malé obchůdky s PC již nyní do svých PC přidává další webový prohlížeč (typicky Firefox). Určité zjednodušení pocítí správci ve firmách, které se rozhodly používat alternativní prohlížeč na svých PC, nicméně i tam lze již nyní ošetřit hromadnou instalaci dávkou. Samotný uživatel, nepočítaje v uživatele domácí počítačové nadšence, pro které bude volba prohlížeče hlavní atrakcí, se tak s volbou setká až na fungujícím systému. A rozhodne se pro to, co mu vyhovuje.

Podpora

Je takřka jisté, že pokud Microsoft skutečně „alternativy“ nabídne, bude se muset vypořádat s otázkou jejich podpory. Za podporu softwaru by měl ručit jeho dodavatel, a v případě, že se instalační balíčky budou stahovat ze serverů výrobců, to budou Opera, Mozilla, Apple, Google atd. Právní oddělení ale Microsoft nezbaví faktu, že tyto instalační balíčky zprostředkoval. Nabízí se otázka, co se stane, pokud instalace alternativního prohlížeče (hypoteticky) poškodí operační systém.

Windows již nyní obsahují celou řadu komponent jiných výrobců. Tyto komponenty jsou uživatelům hromadně licencovány prostřednictvím Microsoftu. Ten pak zajišťuje jejich aktualizaci svým mechanismem (Windows/Microsoft Update). Reálně tedy Microsoft získá od dodavatele nejnovější verzi komponenty, otestuje ji a pak předává uživatelům. Obdobně dokonce v případě webových prohlížečů postupují dodavatelé distribucí Linuxu.
Kdo ale bude aktualizovat, respektive podporovat webové prohlížeče ve Windows? Microsoft, výše popsaným mechanismem? V tom případě by každá verze Windows měla mít svou „výchozí“ verzi alternativních prohlížečů. Nebo jejich dodavatelé? To může být pro změnu sporné z hlediska některých uživatelů. Nikdo? Neaktualizovaný webový prohlížeč se po čase stává nebezpečným.

Malá revoluce

Jak bylo uvedeno výše, rozhodnutí Microsoftu o integraci instalace webových prohlížečů je malou revolucí. Pokud však bude realizováno, hrozí následující důsledky:

MIF22

1. Integrace bude provedena tak, že ji ve skutečnosti nikdo nevyužije
2. Po využití „konkurenčního“ prohlížeče budou následovat potíže s jeho podporou a aktualizací
3. Nastane jiný, doposud neznámý nezamýšlený důsledek

Malá revoluce tak má dobrý potenciál obrátit se nejenom proti svým realizátorům (Microsoftu a jeho uživatelům), ale hlavně proti strůjcům – v tomto případě proti Opera Software.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).