Hlavní navigace

Oprava poškozeného MBR a nefunkčního počítače -4.díl

8. 11. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Pokud budete mít v počítači poškozen hlavní zaváděcí záznam (Master Boot Record – MBR), pak se vám počítač nespustí. Naštěstí se dá tento záznam MBR poměrně snadno opravit.

Předcházející díl

 

Na počítači začíná odporným způsobem řádit zcela nový druh vyděračského softwaru (ransomwaru). Je naprosto zřejmé, že útočníci, kteří zašifrují vaše soubory na počítači a poté od vás chtějí peníze v bitcoinech, jsou doslova zavrženíhodní, v poslední době se však objevuje několik verzí ransomwaru, které v počítači s operačním systémem Windows přepisují hlavní zaváděcí záznam (Master Boot Record – MBR).

Další operace

I přesto, že problém s MBR se dá poměrně snadno opravit, je více než vhodné připravit se na nejhorší – pro případ, že by se problém objevil znovu.

MIF21

Zřejmě tím největším preventivním opatřením, které můžete pro svůj počítač udělat z pohledu ochrany před vymazáním záznamu MBR a dalšími katastrofálními výpadky počítače a operačního systému je zálohování vašich osobních souborů. Nejedná se o nic jiného než o provádění denní zálohy na externí pevný disk nebo o používání programu třetí strany pro každodenní zálohování. Není ani od věci mít další zálohu mimo místo, kde máte umístěn počítač, tj. používat nějakou z online zálohovacích služeb, jako je třeba Backblaze, Carbon nebo CrashPlan.

Možná si také budete chtít vytvořit jednotku pro obnovení systému. Tato operace je možná o to důležitější v dnešní době Windows 10, kdy řada uživatelů tohoto operačního systému provedla upgrade na Windows 10 přes Internet a nemá tedy k dispozici instalační disk tohoto operačního systému. Pokud pak selže některá z metod automatické opravy operačního systému, pak budete muset použít právě jednotku pro obnovení systému, abyste mohli použít program Bootrec nebo některý z dalších nástrojů pro obnovu operačního systému.