Hlavní navigace

Oprava poškozeného MBR a nefunkčního počítače -3.díl

6. 11. 2016

Sdílet

 Autor: (c) giadophoto - Fotolia.com
Pokud budete mít v počítači poškozen hlavní zaváděcí záznam (Master Boot Record – MBR), pak se vám počítač nespustí. Naštěstí se dá tento záznam MBR poměrně snadno opravit.

Předcházející díl

 

Na počítači začíná odporným způsobem řádit zcela nový druh vyděračského softwaru (ransomwaru). Je naprosto zřejmé, že útočníci, kteří zašifrují vaše soubory na počítači a poté od vás chtějí peníze v bitcoinech, jsou doslova zavrženíhodní, v poslední době se však objevuje několik verzí ransomwaru, které v počítači s operačním systémem Windows přepisují hlavní zaváděcí záznam (Master Boot Record – MBR).

Spuštění příkazu Bootrec z disku pro opravu systému

Máte-li na počítači nainstalovánu starší verzi Windows, popřípadě pokud se vám nedaří ve Windows 10 zobrazit obrazovku s možnostmi opravy systému, pak budete pro opravu MBR potřebovat jednotku pro obnovení systému. Vložte proto jednotku pro obnovení systému do diskové mechaniky ve vašem počítači. Může to být buď disk, který jste si sami vytvořili, nebo instalační disk operačního systému Windows, který jste si koupili.

Vytvořením jednotky pro obnovení operačního systému Windows budete v klidu, protože v něm budete mít k dispozici nástroj, který vám pomůže v těch nejhorších případech.

Nyní spusťte zavádění operačního systému. Pokud používáte vyměnitelný disk USB, pak je třeba v BIOSu nastavit, aby se operační systém vyhledával nejprve na USB a teprve poté na vnitřních discích počítače. Pokud nemáte správně nastavený BIOS, pak vám jednotka pro obnovení systému nijak nepomůže. A aby věc nebyla až tak jednoduchá, pak způsob, jak se do BIOSu dostat (a jak jej nakonfigurovat), se u počítačů dosti liší.

Po zavedení operačního systému z jednotky pro obnovení systému budete požádáni o výběr rozložení klávesnice – vyberte české rozložení. V dalším kroku se pak ocitnete na obrazovce pro řešení problémů s počítačem – jedná se o tu obrazovku, kterou jsme popisovali výše.

Zde se přesuňte do příkazového řádku (postup je rovněž uveden výše) a na něm spusťte příkaz Bootrec.

Používáte-li Windows 7, budete muset pro spuštění režimu pro obnovení systému použít poněkud odlišný postup. Po výběru typu a rozložení klávesnice klepněte na odkaz Opravit tento počítač, za nímž následuje název operačního systému. Poté klepněte na tlačítko Další > Možnosti obnovení systému > Příkazový řádek a spusťte příkaz Bootrec a to pomocí příkazu bootrec.exe /fixmbr, jak již bylo uvedeno výše.

Root Linux

 

Pokračování